Mikroinstalacje fotowoltaiczne – czy warto zainwestować w małą elektrownię słoneczną?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne – czy warto zainwestować w małą elektrownię słoneczną?

Właściciele gospodarstw domowych, którzy pragną uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii i produkować prąd na własny użytek bezpośrednio z promieniowania słonecznego, powinni rozważyć inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną. Co to takiego, czym różni się od zwykłej instalacji PV i czy rzeczywiście warto na nią postawić? Sprawdźmy!

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna to, zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE), instalacja, której całkowita moc nie przekracza 50 kW i która przyłączona została do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym mniejszym niż 110 kV. Dotyczy to systemów montowanych zarówno na dachach, jak i gruntach – przez użytkowników prywatnych albo właścicieli firm.

Mikroinstalacja PV służą więc do produkowania energii z promieniowania słonecznego na własny użytek. Dzięki niej zasilisz budynek oraz domowe urządzenia w prąd, unikając tym samym ciągłych podwyżek.

Czy warto zainwestować w mikroinstalację fotowoltaiczną?

Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób prywatnych, które pragną wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii i uniknąć zbędnych formalności. Montaż takiego systemu nie wymaga bowiem pozwolenia na budowę, a także nie wiąże się z opłatą przyłączeniową do sieci energetycznej. Co więcej, decydując się na to rozwiązanie, możesz mieć pewność, że:

  • nie zapłacisz za montaż licznika dwukierunkowego, co pozwoli Ci zyskać dodatkowe oszczędności;
  • przysługiwać Ci będzie ulga termomodernizacyjna, która umożliwi odpisanie wydatków przeznaczonych na zakup i montaż mikroinstalacji od podatku dochodowego;
  • dostępne będą dla Ciebie różnego rodzaju dofinansowania, np. w ramach programu Mój Prąd, które znacznie obniżą całkowity koszt inwestycji.

Choć moc 50 kW z pozoru wydaje się niewielka, w zupełności wystarczy, by zasilić domowe urządzenia i cieszyć się stałym dostępem do darmowego prądu. Mikroinstalacja fotowoltaiczna będzie w stanie wyprodukować nawet 45 000-50 000 kWh w ciągu roku, dlatego skorzystać z niej mogą właściciele dużych domów jednorodzinnych, a nawet małych/średnich firm.

Wniosek, jaki można wysnuć z powyższych rozważań jest jeden – mikroinstalacja fotowoltaiczna to korzystne rozwiązania i zdecydowanie warto w nią zainwestować. Jeżeli chcesz dopasować rozwiązanie idealne do własnych potrzeb, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci zrealizować inwestycję od początku do końca!