Modernizacja starych instalacji fotowoltaicznych – kiedy i jak ją przeprowadzić?

Modernizacja starych instalacji fotowoltaicznych – kiedy i jak ją przeprowadzić?

Instalacje fotowoltaiczne obecne są na polskim rynku od dawna. I choć prawdziwy boom na wytwarzanie energii z promieniowania słonecznego trwa od kilku lat, w naszym kraju nie brakuje osób, które zainwestowały w fotowoltaikę na początku XXI wieku. W niektórych przypadkach ich instalacje mogą wymagać modernizacji. Sprawdź, kiedy warto się na nią zdecydować i jak przeprowadzić ją prawidłowo!

Kiedy przeprowadzić modernizację starej instalacji fotowoltaicznej?

Wytrzymałość najnowocześniejszych instalacji fotowoltaicznych szacowana jest na kilkadziesiąt lat. Panele tworzone w oparciu o najlepsze materiały są w stanie nawet po tak długim czasie pozostawać sprawne i funkcjonalne. Osoby inwestujący w fotowoltaikę na początku XXI wieku nie mogły jednak liczyć na tak rozwinięte i nowoczesne rozwiązania – w efekcie teraz, po upływie 20-25 lat mogą one wymagać modernizacji. Kiedy warto się na nią zdecydować?

  • Gdy wydajność Twoich paneli fotowoltaicznych spadła do takiego poziomu, że instalacja PV nie jest w stanie spełnić zapotrzebowania na prąd. Niezbędne może okazać się wymienienie modułów na nowsze, które pozwolą Ci wytwarzać z promieniowania słonecznego odpowiednią ilość energii.
  • Gdy Twoje panele fotowoltaiczne lub inne elementy systemu (np. inwerter) uległy uszkodzeniu. W takiej sytuacji ich wymiana okaże się niezbędna, byś dalej mógł czerpać korzyści płynące z odnawialnych źródeł energii.
  • Gdy zmieniło się zapotrzebowanie budynku na prąd, np. w wyniku powiększającej się rodziny albo skorzystania z nowych rozwiązań, takich jak pompy ciepła albo inne urządzenia wymagające więcej energii.
  • Gdy zależy Ci na pozyskaniu rozwiązań bardziej energooszczędnych, które tworzone są w oparciu o najnowocześniejsze komponenty. Dzięki temu Twoja instalacja stanie się jeszcze bardziej ekonomiczna.

Pamiętaj, że przed podjęciem decyzji o jakichkolwiek zmianach warto skonsultować się ze specjalistami, którzy przeprowadzą ocenę istniejącej instalacji i doradzą, czy jej modernizacja lub rozbudowa jest uzasadniona. Pozwoli Ci to nie tylko wprowadzić odpowiednie zmiany, ale również zoptymalizować koszty przedsięwzięcia.

Jak skutecznie zmodernizować instalację fotowoltaiczną?

Modernizacja instalacji fotowoltaicznej powinna odbywać się przy udziale specjalistów, np. z Elektro Masters. Pod uwagę należy bowiem wziąć wiele czynników, które będą miały wpływ na efektywność systemu. Mowa tu między innymi o:

  • liczbie i mocy dodatkowych paneli, na które należy przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na dachu lub gruncie;
  • konieczności wymiany lub możliwości pozostawienia starego falownika – w wielu przypadkach jego wymiana, nawet po dołożeniu kilku dodatkowych modułów, nie będzie konieczna;
  • sprawdzeniu stanu baterii magazynujących energię – być może dużo bardziej efektywnym rozwiązaniem będzie ich wymiana na nowoczesny magazyn energii;
  • możliwości montażu specjalnych systemów monitoringu i sterowania, które umożliwią optymalizację pracy instalacji fotowoltaicznej.

Kluczowym elementem modernizacji, oprócz dopasowania konkretnych rozwiązań, jest prawidłowe przeprowadzenie prac montażowych. Również w tym przypadku nie należy działać na własną rękę – bez wiedzy i doświadczenia można popełnić błędy, które nie tylko uniemożliwią panelom ich prawidłową pracę, ale również doprowadzą do uszkodzenia systemu.

Planujesz modernizację instalacji fotowoltaicznej? Pomożemy! Kontaktując się ze specjalistami Elektro Masters, możesz liczyć na dokładne sprawdzenie stanu swoich paneli oraz innych komponentów, a także dopasowanie rozwiązań, które zastąpią stare elementy lub będą stanowiły ich uzupełnienie. Przeprowadzimy także wszelkie niezbędne prace montażowe, dzięki którym dopasujesz swoją instalację PV do aktualnych trendów i maksymalnie wykorzystasz potencjał odnawialnych źródeł energii. Oferujemy również pompy ciepła oraz magazyny energii – dzięki tym pierwszym zyskasz spore oszczędności na ogrzewaniu, zaś dzięki drugim zoptymalizujesz działania instalacji PV.