Nowoczesne rozwiązania w pompach ciepła – co warto wiedzieć?

Nowoczesne rozwiązania w pompach ciepła – co warto wiedzieć?

Pompy ciepła to urządzenia, które są stale rozwijane i które z roku na rok posiadają lepsze parametry. Co więcej, producenci stosują w nich coraz bardziej zaawansowane, nowoczesne rozwiązania, które zapewniają inwestorom wiele korzyści. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym i sprawdźmy, w jaki sposób wpływają one na komfort oraz oszczędności użytkowników pomp ciepła!

Układy hybrydowe w pompach ciepła

Na rynku coraz bardziej powszechne są pompy ciepła z układem hybrydowym, które pozwalają na łączenie dwóch źródeł ciepła opartych na różnych paliwach. Dzięki temu możliwe jest np. połączenie urządzenia z kotłem gazowym, co niesie liczne korzyści dla inwestorów.

Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane do budynków, w których zapotrzebowanie na energię grzewczą jest bardzo duże. Dodatkowe źródło ciepła gwarantuje, że ogrzewanie pomieszczeń będzie efektywne, bez względu na warunki zewnętrzne. Drugim powodem, dla którego warto inwestować w pompy ciepła z układem hybrydowym, jest spadający COP (współczynnik wydajności) – w niektórych przypadkach, np. bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, koszt ogrzewania pompą ciepła może okazać się mniej korzystnych niż ogrzewanie kotłem stałym.

Inne nowoczesne technologie stosowane w pompach ciepła

Układ hybrydowy to tylko jedno z nowoczesnych rozwiązań stosowanych w pompach ciepła. Do innych zaliczyć możemy:

  • monobloki, czyli konstrukcje pomp ciepła, które składają się wyłącznie z jednej jednostki montowanej na zewnątrz (a nie jak w przypadku pomp typu Split z dwóch jednostek) – dzięki temu ich montaż jest łatwiejszy, szybszy i obarczony mniejszym ryzykiem błędów;
  • sprężarki inwerterowe rotacyjne lub typu Scroll, które umożliwiają bardziej precyzyjne dopasowanie mocy grzewczej urządzenia do aktualnych potrzeb budynku oraz dokładne regulowanie temperatury;
  • nowoczesne konstrukcje wentylatorów z silnikami prądu stałego w parownikach, które posiadają zwiększoną powierzchnię wymiany ciepła;
  • zaawansowane technologicznie kompresory, dzięki którym pompy ciepła osiągają wysoki współczynnik wydajności i są jeszcze bardziej energooszczędne – to z kolei przekłada się na jeszcze niższe rachunki.

To oczywiście nie wszystko. Współcześnie produkowane pompy ciepła to także wyższej jakości komponenty, które mają przełożenie na dłuższą żywotność urządzeń, oraz zaawansowane systemy sterowania, dzięki którym obsługa pomp jest o wiele łatwiejsza.

Chcesz zainwestować w nowoczesną pompę ciepła, w której zastosowano zaawansowane technologie? Zapraszamy do kontaktu z Elektro Masters – posiadamy w ofercie najlepsze urządzenia od cenionych na całym świecie marek, takich jak Panasonic, Mitsubishi, Kaisai czy Viessmann.