Nowoczesne systemy magazynowania energii cieplnej jako uzupełnienie akumulatorów elektrycznych
Nadwyżki energii elektrycznej, wyprodukowanej np. przez instalację fotowoltaiczną, mogą być przechowywane w specjalnych magazynach energii, o czym pisaliśmy na naszym blogu wielokrotnie. A czy możliwe jest magazynowanie energii cieplnej? Jak najbardziej! Służą do tego magazyny ciepła, które zyskują na popularności, ponieważ odgrywają istotną rolę w optymalizacji zużycia energii oraz stanowią idealne uzupełnienie akumulatorów elektrycznych. Sprawdźmy, z czego to wynika!
Co to jest magazyn ciepła?
Magazyn ciepła jest urządzeniem, które przechowuje nadwyżki energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. Pełni więc funkcję podobną do magazynu energii z tą różnicą, że przekształca energię w ciepło, które można następnie wykorzystać do ogrzewania lub chłodzenia, a także – w razie zwiększonego zapotrzebowania na prąd – zamienić z powrotem w energię elektryczną.
Urządzenia tego typu działają w oparciu o zjawisko akumulacji energii w materiałach zmiennofazowych, wodzie, piasku czy soli, które są zdolne do przechowywania dużych ilości energii w postaci ciepła. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w instalacjach fotowoltaicznych, stanowiąc idealne uzupełnienie akumulatorów elektrycznych.
Dlaczego magazynowanie energii cieplnej jest doskonałym uzupełnieniem akumulatorów elektrycznych?
Nowoczesne systemy magazynowania energii cieplnej są coraz częściej wykorzystywane jako uzupełnienie akumulatorów elektrycznych, co wynika z kilku kwestii. Stanowią przede wszystkim sposób na ich odciążenie – np. w gospodarstwach domowych energia elektryczna używana do ogrzewania pomieszczeń może być zastąpiona energią cieplną, co wydłuża żywotność akumulatorów elektrycznych.
To jednak nie wszystko. Magazyny ciepła są idealne w sytuacji, gdy duża część energii – zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle – wykorzystywana jest do ogrzewania budynku albo podgrzewania wody. Przechowują one energię w formie, która jest zgodna z tym zapotrzebowaniem, eliminując konieczność dodatkowej konwersji energii elektrycznej na cieplną, co ogranicza straty.
Oprócz tego magazynowanie energii cieplnej jest świetnym uzupełnieniem akumulatorów elektrycznych, ponieważ:
- zwiększa efektywność energetyczną – magazynowanie ciepła pozwala na ograniczenie strat energii elektrycznej, która musiałaby zostać przekształcona i przesłana na większe odległości;
- obniża koszty – magazyny ciepła są często tańsze w instalacji i utrzymaniu niż klasyczne akumulatory litowo-jonowe, zachowując przy tym bardzo długą żywotność;
- zapewnia stabilność energetyczną – nadwyżki energii w godzinach szczytowego nasłonecznienia mogą być przechowywane jako ciepło, co zmniejsza obciążenie sieci i zapotrzebowanie na rozbudowę jej infrastruktury;
- zmniejsza ślad węglowy – magazyny ciepła, w połączeniu z akumulatorami elektrycznymi, pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na surowce wykorzystywane w bateriach, takie jak lit, kobalt czy nikiel, co z kolei ma pozytywny wpływ na środowisko.
Warto również dodać, że podczas gdy akumulatory elektryczne zasilają urządzenia znajdujące się np. w domu czy firmie, magazyny ciepła mogą utrzymywać energię przez wiele godzin lub dni, uzupełniając system w sposób ciągły. Takie połączenie zapewnia więc wiele korzyści, dlatego wybierane jest przez coraz większą liczbę właścicieli instalacji fotowoltaicznych.
Jaki magazyn ciepła wybrać?
Jeżeli chcesz czerpać liczne korzyści, jakie daje takie połączenie, powinieneś wybrać odpowiedni magazyn ciepła. Do Twojej dyspozycji jest wiele nowoczesnych rozwiązań, wśród których najbardziej polecane są magazyny TTES, BITES oraz ATES. Generalnie dla domów jednorodzinnych najlepszym wyborem są magazyny wodne, zaś w przemyśle warto rozważyć systemy z solą stopioną lub ciałami stałymi.
Masz pytania albo szukasz specjalistów, którzy skutecznie zintegrują Twoje systemy magazynowania energii lub ciepła z instalacją fotowoltaiczną? Zapraszamy do kontaktu z Elektro Masters!