Blog o fotowoltaice

  1. Home
  2. O nas
  3. Blog
Jak działa pompa ciepła?

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła w ciągu ostatnich lat zyskują na popularności. Umożliwiają ogrzewanie w sposób bezpieczny dla środowiska. Przedstawiamy ich sposób działania i najważniejsze rodzaje.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Wydajność i sprawność paneli fotowoltaicznych zależy od tego… czy są one regularnie czyszczone. Zabrudzenia redukują ich skuteczność energetyczną. Trzeba więc dbać o nie w odpowiedni sposób i systematycznie je konserwować. Podpowiadamy jak i kiedy je myć.

Kolektory płaskie

Kolektory płaskie

Kolektory płaskie to najczęściej wybierane dla domostw rozwiązanie, ponieważ zapewniają one nawet 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę od późnej wiosny do wczesnej jesieni.

Kolektory próżniowe

Kolektory próżniowe

W przeciwieństwie do samych instalacji fotowoltaicznych, w kolektorach słonecznych, nazywanych również solarami, nie przekształca się promieni słonecznych na prąd elektryczny, ale na ciepło. Kolektor słoneczny pozwala zaoszczędzić pieniądze, zapewniając przez większość roku nawet 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Panele słoneczne

Panele słoneczne

Instalacje fotowoltaiczne, znane również jako PV, wykorzystywane są najczęściej w domach jednorodzinnych, letniskowych, a także w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia prądu elektrycznego. W każdym systemie wykorzystuje się przede wszystkim panele słoneczne, w których zachodzi zjawisko (efekt) fotowoltaiczne. Dowiedz się więcej!

Baterie słoneczne

Baterie słoneczne

Znane również jako panele fotowoltaiczne, baterie solarne zajmują kluczową pozycję w produkcji prądu elektrycznego w procesie eksploatacji promieni słonecznych. To właśnie w nich zachodzą najważniejsze reakcje, dlatego tak należy zadbać o ich właściwe ułożenie, a także wybranie odpowiedniego typu paneli, dostosowanego do zapotrzebowania prosumenta.

Jak działa licznik dwukierunkowy?

Jak działa licznik dwukierunkowy?

Rozliczenie z zakładem elektrycznym zależy od ilości pobranej i zużytej energii. Do tego celu niezbędny jest licznik dwukierunkowy. Dowiedz się jak on działa, a także do kogo należy obowiązek wymiany klasycznego licznika jednokierunkowego na nowy – przystosowany do instalacji fotowoltaicznej.

Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne, znane również jako fotoogniwa słoneczne, to półprzewodniki wykonane przede wszystkim z krzemu. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków na Ziemi, przez co jego wykorzystanie w panelach nie wpływa negatywnie na środowisko. Poznaj trzy główne rodzaje ogniw i różnice między nimi.