Ogrzewanie basenu za pomocą pompy ciepła – efektywność i oszczędności

Ogrzewanie basenu za pomocą pompy ciepła – efektywność i oszczędności

Pompa ciepła to urządzenie niezwykle uniwersalne, które może nie tylko służyć do ogrzewania domowych pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. Coraz więcej osób inwestuje w tego rodzaju rozwiązanie również do ogrzewania przydomowych basenów. Czy to rzeczywiście dobry pomysł? Jak na tle innych urządzeń grzewczych wypadają w tym kontekście pompy ciepła? Na te oraz inne odpowiedzi postaramy się odpowiedzieć w tym krótkim poradniku. Zapraszamy do lektury!

Czy pompa ciepła do ogrzewania basenu ogrodowego to dobry pomysł?

Jeszcze do niedawna inwestorzy, poszukujący sposobów na podgrzewanie wody w basenach, najczęściej wybierali wymienniki ciepła oraz elektryczne podgrzewacze. W ostatnich latach jednak to właśnie pompy ciepła wypierają wymienione rozwiązanie, co wynika z ich kilku zalet. Zanim jednak o nich opowiemy, odpowiedzmy na inne kluczowe pytanie – czy pompa ciepła może skutecznie podgrzać wodę w basenie?

Jak najbardziej! Jest to urządzenie, które łatwo podłączyć do istniejącego już obiegu wody i które wykorzystuje zasoby energii odnawialnej – najbardziej polecane są rozwiązania korzystające z powietrza, ponieważ ich instalacja jest najmniej kosztowna i problematyczna. W tym przypadku pompa ciepła podłączana jest do instalacji basenowej, co pozwala na skuteczne przekazywanie energii cieplnej i tym samym uzyskiwanie odpowiedniej temperatury wody.

Jakie są więc zalety takiego rozwiązania? Decydując się na ogrzewanie wody basenowej pompą ciepła, możesz liczyć na:

  • spore oszczędności – pompy ciepła uznawane są za urządzenia energooszczędne i wyprzedzają pod tym kątem tradycyjne systemy ogrzewania, co pozwala niewielkim kosztem ogrzewać wodę w basenie;
  • wysoką efektywność – prawidłowo dobrana pompa ciepła zapewni optymalną temperaturę wody w basenie, dając maksymalny komfort użytkownikom – nie tylko latem, ale również w chłodniejsze dni;
  • bezobsługowość – pompy ciepła pracują wydajnie w każdych warunkach i nie wymagają obsługi w trakcie eksploatacji, a jedynie podłączenia i ustawienia, czym zajmą się specjaliści;
  • bezpieczeństwo – pompy ciepła to urządzenia ekologiczne, które nie emitują szkodliwych substancji, a dzięki temu, że do działania nie wymagają tradycyjnych paliw, nie musisz obawiać się np. pożaru;
  • długowieczność – inwestycja w tego rodzaju urządzenia jest niezwykle opłacalna również dlatego, że działają one bezproblemowo nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Wszystko to sprawia, że pompy ciepła stanowią idealne rozwiązanie do podgrzewania wody w przydomowym basenie – są oszczędne, wydajne i niezawodne przez długi czas.

Jaka moc pompy ciepła do basenu?

Moc pompy ciepła powinna być dostosowana przede wszystkim do wielkości basenu, a co za tym idzie – ilości znajdującej się w nim wody. Biorąc pod uwagę fakt, że większość przydomowych basenów ma pojemność mniejszą niż 15 m3, wystarczy pompa ciepła o mocy rzędu 2,5-4,5 kW. W ofertach najlepszych producentów bez trudu znajdziesz urządzenia dedykowane zbiornikom rozporowym, stelażowym i wielu innym.

A co z większymi basenami? Jeżeli pojemność zbiornika przekracza 15 m3, niezbędne może okazać się urządzenie o mocy rzędu nawet 6-7 kW (np. dla basenów o wielkości 30 m3). Pamiętaj jednak, by w każdym przypadku skontaktować się ze specjalistami, np. firmy Elektro Masters, którzy pomogą Ci dopasować idealne rozwiązanie.

Ile kosztuje pompa ciepła do przydomowego basenu?

Ze względu na mniejszą moc pompa ciepła do basenu będzie kosztowała mniej niż ta służąca do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej, np. w domu. W przypadku bardzo małych zbiorników, do 10 m3, cena urządzenia nie powinna przekroczyć 3-4 tysięcy złotych.

Jeżeli natomiast posiadasz większy basen, np. rzędu 30-40 m3, musisz liczyć się z większym wydatkiem – 6-10 tysięcy złotych, w zależności od mocy oraz funkcjonalności urządzenia. Biorąc jednak pod uwagę energooszczędność pomp ciepła, ich zakup jest świetnym, niezwykle opłacalnym rozwiązaniem.