Porównanie magazynów energii w systemach On-Grid i Off-Grid
Instalacje fotowoltaiczne mogą wytarzać energię elektryczne w systemie On-Grid lub Off-Grid, które różnią się pod wieloma względami. Inne role odgrywać w nich będą również magazyny energii, pozwalające na gromadzenie i przechowywanie nadwyżek wyprodukowanego prądu. Sprawdźmy, jakie są różnice – zarówno pod względem kosztów, jak i zastosowań.
Czym są systemy On-Grid i Off-Grid?
Zanim jednak porównamy magazyny energii w systemach On-Grid i Off-Grid, warto pokrótce wyjaśnić oba pojęcia.
- System On-Grid oznacza instalację fotowoltaiczną, która jest podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej. W tym przypadku energia wyprodukowana przez system jest wykorzystywana w pierwszej kolejności do zasilania budynku, a ewentualne nadwyżki mogą być przesyłane do sieci. Z kolei w okresach, gdy produkcja energii jest niewystarczająca (np. w nocy), użytkownik może pobierać z niej prąd. Systemy On-Grid cieszą się największą popularnością wśród prosumentów i sprawdzają się na obszarach z dostępem do sieci.
- System Off-Grid oznacza instalację fotowoltaiczną całkowicie niezależną od publicznej sieci elektroenergetycznej. Sprawdza się przede wszystkim w tych miejscach, w których brak jest dostępu do sieci albo w sytuacjach, gdy użytkownikowi zależy na pełnej autonomiczności w kontekście wytwarzania energii z promieniowania słonecznego. To właśnie w tym systemie magazyny energii odgrywają kluczową rolę, umożliwiając przechowywanie nadwyżek prądu i wykorzystywanie ich w momencie mniejszej produkcji.
W praktyce jednak magazyny energii sprawdzają się w obu systemach, jednak ich funkcje są nieco inne. Z czego to wynika?
Magazyny energii w poszczególnych systemach – porównanie
Porównując rolę magazynów energii w obu systemach, należy zacząć od ich funkcji. W On-Grid urządzenia te przechowują nadwyżki energii, które mogą być wykorzystane w czasie zwiększonego zapotrzebowania. Okazują się bardzo istotne, gdy niezbędne jest uzupełnienie prądu – np. w wyniku jego niedoboru albo przerw w dostawie. Z kolei w systemie Off-Grid magazyn energii jest absolutnie kluczowy, ponieważ stanowi główne źródło prądu w przypadku braku produkcji z fotowoltaiki i zapewnia ciągłość dostaw energii bez wsparcia sieci. Okazuje się więc niezbędny w systemach autonomicznych, takich jak domy w odległych lokalizacjach, farmy czy schroniska, gdzie brak jest dostępu do sieci elektroenergetycznej.
To jednak nie wszystko. Magazyny energii w systemach On-Grid i Off-Grid różnią się jeszcze pod kilkoma innymi względami.
- Wymagana pojemność. O ile w systemie On-Grid pojemność magazynu energii może być mniejsza, ponieważ nadwyżki wyprodukowanego prądu można wysłać lub odsprzedać do sieci, o tyle w Off-Grid powinna być ona bardzo duża. Wynika to z faktu, że urządzenie musi przechować wystarczającą ilość energii, by zaspokoić potrzeby energetyczne użytkowników budynku przez dłuższe okresy (czasami musi wystarczać na co najmniej kilka dni autonomicznej pracy).
- Koszty. W przypadku systemów On-Grid są one relatywnie niższe, ponieważ pojemność oraz intensywność użytkowania magazynów energii są ograniczone. Z kolei w Off-Grid konieczne jest zastosowanie większej pojemności akumulatorów oraz bardziej zaawansowanych systemów zarządzania energią, co z kolei przekłada się na wyższe koszty.
- Eksploatacja i trwałość. W systemie On-Grid magazyn energii używany jest rzadziej, a co za tym idzie – będzie obciążany w dużo mniejszym stopniu. Znacząco wydłuża to żywotność urządzenia. W Off-Grid magazyn jest używany intensywnie i musi być zdolny do częstego ładowania oraz rozładowania, co może skracać jego żywotność oraz wymagać regularnej konserwacji.
Pomimo tych różnic, magazyny energii mogą okazać się niezwykle istotnym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznej – zarówno w systemie On-Grid, jak i Off-Grid. Warto skorzystać z tego rozwiązania, jeżeli zależy Ci na optymalizacji kosztów zużycia energii, niezależności oraz bezpieczeństwie energetycznym.
Jaki magazyn energii wybrać do systemu On-Grid i Off-Grid?
Niezależnie od tego, czy Twoja instalacja fotowoltaiczna działa w systemie On-Grid, czy Off-Grid, powinieneś zwrócić uwagę na jakość magazynu energii oraz jego parametry techniczne. Kluczowe są m.in. pojemność, sprawność energetyczna, żywotność oraz łatwość serwisowania. W ofercie Elektro Masters znajdziesz rozwiązania z najwyższej półki, które pomożemy Ci dopasować do posiadanej instalacji.