Rekuperacja a zmniejszenie hałasu wewnętrznego
Cisza i spokój to coś, na czym zależy każdemu z nas. Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne hałasy burzą harmonię, podnoszą poziom stresu i wpływają negatywnie na nasze samopoczucie. Jednym ze sposobów na ich ograniczenie, a nawet całkowite wyeliminowanie, jest rekuperacja, a więc system wentylacji z odzyskiem ciepła. Sprawdźmy, w jaki sposób może ona zmniejszyć hałas i jakie korzyści zdrowotne mogą się z tym wiązać!
Dlaczego zmniejszenie hałasu jest tak ważne?
Na początek warto powiedzieć nieco więcej o samym hałasie, który – jak wspomnieliśmy we wstępie – ma negatywny wpływ na komfort życia i samopoczucie człowieka. Głośne dźwięki, na poziomie minimum 75 decybeli, mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu, a także pogorszyć ogólny stan zdrowia. Do ich skutków zaliczamy między innymi:
- negatywne oddziaływanie na psychikę – w wyniku nadmiernego hałasu pojawiają się podenerwowanie, rozdrażnienie, agresja, a w skrajnych przypadkach zaburzenia psychiczne;
- negatywne oddziaływanie na układ nerwowy – pogorzenie pamięci, problemy z koncentracją, upośledzenie funkcji poznawczych, a nawet zaburzenia snu;
- zaburzenia układu krążenia, pokarmowego i hormonalnego;
- częste bóle głowy;
- spadek odporności.
Wszystko to sprawia, że każdy z nas powinien dążyć do obniżenia hałasu i przebywania w ciszy. Pomóc może w tym rekuperacja, która z jednej strony nie generuje głośnych dźwięków, a z drugiej pozwala znacznie je ograniczać – zarówno jeżeli chodzi o te, które powstają wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Jak rekuperacja zmniejsza hałas wewnętrzny?
Tradycyjne systemy wentylacji mogą generować spory i, co równie istotne, ciągły hałas. Tymczasem nowoczesne rekuperatory, które projektowane są z myślą o minimalizacji głośnych dźwięków, rozwiązują ten problem. W praktyce w kratkach czy zaworach wentylacyjnych szum jest praktycznie niesłyszalny. Nieco głośniej może być w pobliżu samej jednostki centralnej, jednak generowany przez nią hałas nie wpływa negatywnie na komfort domowników. Co więcej, kanały i przewody wentylacyjne stosowane w rekuperacji mogą działać jako dodatkowa warstwa izolacji akustycznej, która tłumi hałasy przenoszone pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.
Warto również wspomnieć o tym, że montaż rekuperatora oznacza lepszą akustykę wnętrz. Wynika to z faktu, że stały przepływ świeżego powietrza zapobiega gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu pleśni, a dobremu rozchodzeniu się dźwięków we wnętrzach sprzyjają właśnie stabilne warunki mikroklimatyczne.
Wszystko to sprawia, że rekuperacja zmniejsza hałas wewnętrzny i pozwala cieszyć się dużo większym komfortem w domowych czy firmowych pomieszczeniach. Oczywiście wpływ na efekt końcowy ma jakość systemu, w jaki zainwestujesz. W ofercie Elektro Masters znajdziesz najnowocześniejsze rekuperatory, które generują bardzo niewielki hałas i nawet zamontowanie ich w strategicznym miejscu w domu nie wpłynie negatywnie na samopoczucie Twoje lub innych domowników.
Nowoczesny system rekuperacji to także redukcja hałasu z zewnątrz!
Poziom hałasu wewnątrz domowych lub biurowych pomieszczeń zwiększają w dużej mierze dźwięki dochodzące z zewnątrz. Coś na ten temat wiedzą z pewnością osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach, dla których otwarcie okna latem wiąże się ze znacznym obniżeniem życiowego komfortu.
Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiedni rekuperator wyposażony w specjalne filtry. Ich zadaniem jest nie tylko usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, ale również tłumienie hałasu z zewnątrz. Zarówno one, jak i kanały wentylacyjne, działają bowiem niczym bariera dźwiękowa, redukując przenikanie głośnych dźwięków zewnętrznych do pomieszczeń.
Warto również pamiętać, że rekuperacja zapewnia skuteczną wymianę powietrza, co sprawia, że jej użytkownicy nie muszą otwierać okien, by cieszyć jego świeżością. To z kolei sprawia, że rumor dobiegający z ulicy przestanie być dla Ciebie problemem.