Rekuperacja w budynkach wielorodzinnych – korzyści i wyzwania

Rekuperacja w budynkach wielorodzinnych – korzyści i wyzwania

Jeszcze do niedawna o rekuperacji mówiono przede wszystkim w kontekście domów jednorodzinnych oraz obiektów firmowych. Dzisiaj, w dobie rosnących potrzeb mieszkańców oraz nowych wymagań w zakresie efektywności energetycznej budynków, systemy tego typu coraz częściej montuje się także w domach wielorodzinnych. Z czego to wynika i jakie wyzwania wiążą się z taką inwestycją?

Czy system rekuperacji sprawdzi się w budynku wielorodzinnym?

Rekuperacja, czyli system wentylacji z odzyskiem ciepła, jest obecnie jednym z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w budownictwie, który z jednej strony wpływa pozytywnie na komfort mieszkańców, a z drugiej pozwala minimalizować koszty ogrzewania i schładzania pomieszczeń.

Na jej montaż decydują się nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale również budynków wielorodzinnych, którzy w ten sposób mogą liczyć na wiele korzyści. Do tych najważniejszych zaliczamy:

  • poprawę jakości powietrza – rekuperacja, dzięki regularnej wymianie i filtracji powietrza, usuwa z niego różnego rodzaju zanieczyszczenia, bakterie i wirusy oraz alergeny, dlatego ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców i jest bardzo korzystna dla osób cierpiących na astmę lub alergię;
  • zwiększenie efektywności energetycznej – dzięki temu, że rekuperacja odzyskuje ciepło z wydmuchiwanego powietrza, pozwala zmniejszyć zużycie energii niezbędnej do ogrzania lub schłodzenia powietrza w budynku, co oczywiście jest korzystne w kontekście rachunków za energię;
  • zmniejszenie wilgotności – rekuperacja rozwiązuje problemem wielu budynków wielorodzinnych z nadmiarem wilgoci we wnętrzach, co minimalizuje ryzyko rozwoju pleśni i grzybów oraz zapewnia doskonały mikroklimat mieszkańcom;
  • redukcję hałasu – współcześnie produkowane rekuperatory są ciche, a do tego umożliwiają oddychanie świeżym powietrzem bez otwierania okien czy drzwi, co wpływ na zmniejszenie hałasu wewnątrz pomieszczeń, a co za tym idzie komfort mieszkańców.

Warto również dodać, że nowoczesny system rekuperacji zapewnia odpowiedni komfort termiczny o różnych porach roku. Jest więc rozwiązaniem dającym korzyści zarówno właścicielom lub zarządcom budynków wielorodzinnych, jak i ich mieszkańcom. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto pomyśleć o jego instalacji.

Rekuperacja w budynkach wielorodzinnych – najważniejsze wyzwania

Oczywiście montaż rekuperacji w budynku wielorodzinnym wiąże się również z kilkoma wyzwaniami, jakim musi sprostać inwestor. Konieczne jest przede wszystkim zintegrowanie jej z istniejącymi systemami, a w przypadku starszych budynków nawet całkowita modernizacja systemu wentylacyjnego. Niezbędne może okazać się też zainstalowanie nowych kanałów wentylacyjnych, a wyzwanie często stanowi znalezienie odpowiedniej ilości miejsca – zwłaszcza na montaż rekuperatorów.

Innym problemem, z jakim mierzą się inwestorzy, są koszty inwestycji. Zakup i montaż rekuperatorów, a także wszelkie prace modernizacyjne wiążą się bowiem ze sporymi wydatkami. Warto jednak zaznaczyć, że koszty początkowe można zmniejszyć dzięki dofinansowaniom, a oszczędności generowane przez rekuperację w ostatecznym rozrachunku zapewniają stosunkowo szybki zwrot z inwestycji i sprawiają, że takie rozwiązanie okazuje się niezwykle opłacalne.

Należy pamiętać, że nowoczesne systemy rekuperacji znacząco różnią się od tradycyjnej wentylacji, dlatego właściciele lub zarządcy budynków powinni zadbać o stosowne szkolenia dla mieszkańców (dotyczące obsługi czy konserwacji systemu). Dzięki temu możliwe będzie zapewnienie efektywnego działania instalacji, a także zminimalizowanie ewentualnych problemów, jakie wiążą się z jej użytkowaniem.

Planujesz zamontować rekuperację w budynku wielorodzinnym? Skorzystaj z pomocy Elektro Masters! Zapewnimy Ci nie tylko najnowocześniejsze urządzenia na rynku, ale również fachowe wsparcie na każdym etapie inwestycji oraz montaż rekuperatorów. Dzięki temu zostaniesz odciążony od wielu obowiązków i zyskasz pewność, że cały proces wdrażania systemu zakończy się pełnym powodzeniem!