Rodzaje ładowarek do pojazdów elektrycznych – przegląd dostępnych rozwiązań

Rodzaje ładowarek do pojazdów elektrycznych – przegląd dostępnych rozwiązań

Popularność samochodów elektrycznych rośnie, co wynika z ich osiągów, niezawodności, cichej pracy oraz ekologii. Myślisz o zakupie tego rodzaju pojazdu? Zanim dokonasz wyboru i sfinalizujesz inwestycję, dowiedz się wszystkiego o ładowarkach do pojazdów elektrycznych. Sprawdź przede wszystkim, jakie są ich rodzaje, co pozwoli Ci bezproblemowo ładować swojego „elektryka” w przyszłości. Oto przegląd dostępnych rozwiązań!

Podział ładowarek samochodów elektrycznych ze względu na rodzaj prądu (AC i DC)

Współcześnie produkowane samochody elektryczne można ładować na dwa sposoby – za pomocą prądu zmiennego (AC) lub stałego (DC). W efekcie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ładowarek, jakie można znaleźć na publicznych stacjach albo zamontować we własnym domu. Czym się od siebie różnią?

  1. Ładowarki AC

Najpopularniejsze obecnie ładowarki to te, które pozwalają ładować samochód prądem zmiennym. Wykorzystują one napięcie jednofazowe (230 V) lub trójfazowe (400 V), posiadają maksymalne natężenie 16A oraz moc ładowania od 2 do 12 kW. W tej ostatniej kwestii mamy jednak do czynienia z pewnym wyjątkiem – w przypadku ładowarek z modułem EVSE maksymalna moc ładowania może wzrosnąć nawet do 22 kW.

Ładowarki AC stosowane są zarówno w obiektach komercyjnych, np. na parkingach czy w centrach handlowych, jak i w domach jednorodzinnych – najczęściej w postaci tzw. wallboxów, które montuje się na ścianach. Ich duża popularność wynika przede wszystkim z przystępnych cen, uniwersalności oraz dostępności – na rynku znaleźć można wiele modeli o odmiennych parametrach, które dedykowane są zarówno klientom biznesowym, jak i prywatnym. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest również fakt, że mogą zostać zintegrowane z fotowoltaiką i do ładowania samochodu wykorzystywać wyłącznie nadwyżki wyprodukowanej energii, co wiąże się z bardzo dużymi oszczędnościami.

Wada? Czas ładowania, który uzależniony jest przede wszystkim od parametrów i ustawień urządzenia. Najczęściej jednak, chcąc uzupełnić cała energię w akumulatorze pojazdu elektrycznego, trzeba zaczekać od 2 do 5 godzin.

  1. Ładowarki DC

Alternatywę stanowią ładowarki prądu stałego, które często nazywane są „szybkimi”. Wynika to z faktu, że w ich przypadku prąd nie przechodzi przez konwertery, a trafia bezpośrednio do akumulatorów, co sprawia, że czas ładowania jest o wiele krótszy – zwykle wynosi mniej niż godzinę.

Oczywiście wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, ładowarki DC są o wiele droższe od tych AC, w związku z czym ich zakup do domu często okazuje się niemożliwy. Po drugie, superszybkie ładowarki wciąż nie są powszechnie dostępne, zwłaszcza w Polsce, gdzie infrastruktura stacji ładowania jest słabo rozwinięta. I w końcu po trzecie, ładowarki DC potrzebują odpowiedniego chłodzenia oraz montażu transformatora. W efekcie zaawansowane urządzenie tego typu wymaga zainwestowania kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Warto jednak pamiętać, że infrastruktura punktów ładowania samochodów elektrycznych w Polsce cały czas się rozwija, dlatego można spodziewać się, że w kolejnych latach powstanie sporo nowych ładowarek DC, dzięki którym kierowcy podróżujący po różnych trasach będą w stanie szybko „zatankować” swój pojazd.

Podział ładowarek do pojazdów elektrycznych ze względu na moc ładowania

Istnieje jeszcze jeden podział ładowarek do pojazdów elektrycznych, który dotyczy ich mocy ładowania. Mowa tutaj o:

  • ładowarkach o mocy do 3,7 kW, które w praktyce nie są stacjami ładowania, dlatego nazywanie ich w ten sposób to mijanie się z prawdą;
  • ładowarkach o mocy od 3,7 kW do 22 kW, a więc stacjach ładowania o normalnej mocy;
  • ładowarkach o mocy powyżej 22 kW, a więc stacjach ładowania o dużej mocy.

Planujesz zakup samochodu elektrycznego albo posiadasz taki pojazd? W takim razie sprawdź naszą ofertę na nowoczesne ładowarki od najlepszych producentów. Pomożemy Ci dopasować je pod kątem indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, a także zintegrujemy urządzenie z Twoją fotowoltaiką!