Rola magazynów energii w systemach energetyki wiatrowej i słonecznej

Rola magazynów energii w systemach energetyki wiatrowej i słonecznej

Prąd i ciepło mogą być wytwarzane z paliw kopalnych takich, jak węgiel, ropa naftowa, gaz. Zasoby tych paliw powoli się wyczerpują, do tego ich wydobycie i wykorzystywanie wywiera niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Coraz większe znaczenie zaczynają więc odgrywać odnawialne źródła, do których zalicza się między innymi energię wiatrową i słoneczną. W kontekście energii wiatrowej i słonecznej coraz częściej słyszymy o magazynach energii. Jaką rolę one pełnią i dlaczego warto w nie inwestować?

Czy odnawialne źródła energii są ekologiczne?

Prąd można dzisiaj produkować na różne sposoby, najbardziej ekologiczną metodą jest pozyskiwanie go ze słońca i wiatru. Pracujące turbiny wiatrowe czy instalacje fotowoltaiczne nie uwalniają do atmosfery gazów cieplarnianych, ślad ekologiczny, który pozostawiają jest naprawdę niewielki. Odnawialne źródła energii sprawdzają się zarówno w domu, jak i przemyśle. W domach jednorodzinnych największe znaczenie mają instalacje fotowoltaiczne – coraz częściej pojawiają się one także w domach wielorodzinnych. Są jednak takie dni, kiedy słońce nie świeci i nie wieje wiatr. Czy w takim razie będziemy zmuszeni do korzystania z energii elektrycznej wytwarzanej w tradycyjny sposób? Niekoniecznie, nadwyżki energii wyprodukowanej w wietrzne czy słoneczne dni mogą trafić do magazynu energii. Urządzenia te sprawdzają się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach oraz gospodarstwach rolnych.

Czym są magazyny energii?

Magazyny energii to urządzenia, które przeznaczone są do kumulowania nadwyżek energii wyprodukowanej zarówno przez turbiny wiatrowe, jak i instalacje fotowoltaiczne. Ze zgromadzonej w nich energii można korzystać wtedy, gdy rośnie na nią zapotrzebowanie – na przykład wieczorem i w okresie jesienno – zimowym. Produkcja energii ze słońca i wiatru jest niezwykle zmienna i nieprzewidywalna, inwestując w magazyn energii, jej pełny potencjał zostanie wykorzystany. Dodatkową zaletą magazynowania energii jest ochrona przed przerwami w dostawach prądu oraz odciążenie sieci. Plusem jest, że magazyny energii mogą być wielokrotnie ładowane i rozładowywane. Ze zmagazynowanego prądu możesz przy tym korzystać bez żadnych ograniczeń, co więcej, urządzenie to pozwoli Ci zwiększyć autokonsumpcję energii elektrycznej.

Jak działa magazyn energii?

Pod względem technicznym magazyny energii są doskonale Ci znanymi akumulatorami wykonanymi w jednej z dostępnych technologii. W urządzeniach tych energia elektryczna zamieniana jest w energię elektrochemiczną. Najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane są magazyny energii wyposażone w ogniwa litowo-jonowe, doskonale sprawdzają się one zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach. Innym typem są akumulatory kwasowo-ołowiowe. Jakiś czas temu na rynku pojawiły się akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe ( w skrócie FTP), które cieszą się coraz większym zainteresowaniem prywatnych inwestorów. Akumulator FTP charakteryzują się niewielką wagą i rozmiarami, ich plusem jest to, że mogą pracować nawet wtedy, gdy zostały częściowo rozładowane. Nie bez znaczenia jest także to, że zachowują wysoką efektywność zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze.

Jakie korzyści przynosi korzystanie z magazynu energii?

Korzyści z użytkowania magazynu energii odnoszą zarówno prywatni inwestorzy, jak i przedsiębiorcy. W przypadku właściciela przydomowej elektrowni uwagę należy zwrócić na wzrost poziomu autokonsumpcji energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej – mający odpowiednią pojemność magazyn energii pozwala zgromadzić nadwyżki prądu i wykorzystać je wtedy, gdy produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej jest niewielka. Korzyścią jest też większa niezależność od dostawcy energii. Z kolei przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na montaż magazynu energii mogą obniżyć stałe koszty związane z prowadzeniem firmy. To także sposób na uniknięcie strat spowodowanych przestojami na skutek ograniczonej pracy instalacji PV czy awarii sieci. Magazyn energii współpracujący z instalacją PV czy elektrownią wiatrową obniża zapotrzebowanie na prąd produkowany tradycyjnymi metodami.