Samochody elektryczne w Polsce. Zalety i wady

Auta elektryczne w Polsce

Samochody elektryczne w Polsce. Zalety i wady

Opinie o samochodach elektrycznych w Polsce, tak jak i na całym świecie, są zróżnicowane. Entuzjaści klasycznej motoryzacji nie wyobrażają jazdy bez dobrze im znanego dźwięku silnika. Z drugiej strony, świadomość ekologiczna rośnie, a niektóre cechy pojazdów elektrycznych powodują, że zyskują one coraz większe zainteresowanie – co jednak niekoniecznie przekłada się na wzrost ich liczebności w naszym kraju.

Oczywiście, na polskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych. Należy jednak zwrócić uwagę, że jedynie niewielki ich procent należy do prywatnych właścicieli. Zdecydowana większość to flota firmowa lub pojazdy w carsharingu. Powodów tego stanu jest wiele. Wśród nich można wymienić te prozaiczne – cenę, a także kwestię ładowania – dostępność stacji komercyjnych i koszty naładowania na nich pojazdu. Nie każdy może sobie bowiem pozwolić na ładowanie samochodu elektrycznego we własnym garażu. Koszty takiego rozwiązania z pewnością może obniżyć fotowoltaika dla domu lub firm.

Szeroka oferta samochodów elektrycznych w Polsce

Bardzo pozytywną informacją jest natomiast ciągły rozwój oferty samochodów z napędem elektrycznym, które są dostępne dla polskich klientów. Segmentów jest wiele – od niewielkich aut miejskich, przez kompakty, po duże, luksusowe pojazdy.

Praktycznie każdy ceniący się producent samochodów, musi mieć w swojej gamie przynajmniej jeden model elektryczny. Znajdziemy je m.in. w ofercie najpopularniejszych europejskich producentów tj.:

  • Renault (aż 4 modele – Twizy, Zoe, Kangoo, Master),
  • Volkswagen (3 – ID, e-UP, e-Golf),
  • Skoda,
  • Opel,
  • Mercedes,
  • Peugeot,
  • BMW.

Azjatyckie marki również nie próżnują i “elektryki” w swoim asortymencie mają m.in.:

  • Nissan (Leaf, e-NV200),
  • Kia (e-Soul, e-Niro),
  • Hyundai (Ioniq, Kona).

Oczywiście nie można zapomnieć o producencie jedynie aut elektrycznych, jakim jest Tesla, ale nie posiada ona salonu stacjonarnego w Polsce.

Auta elektryczne w Polsce

Zalety samochodów elektrycznych

Skoro już mowa o elektromobilności, jakie ma ona plusy? Pierwszym, oczywistym jest ekologia. Napęd elektryczny nie emituje spalin, które zawierają wiele szkodliwych związków chemicznych. Ta zaleta aut elektrycznych może być podawana w wątpliwość, gdyż prąd wytwarzany w Polsce jest ze źródeł nieodnawialnych – receptą tutaj mogą być odnawialne źródła energii, a w szczególności fotowoltaika. Osobnym aspektem są akumulatory, ale o potencjalnych problemach z nimi (i ich znaczeniu) już nie raz wypowiadali się naukowcy.

Kolejna zaleta to koszty ładowania. W porównaniu do klasycznych silników, ładowany w domu samochód elektryczny jest zdecydowanie tańszy w codziennej eksploatacji. Sprzyja temu rozwój fotowoltaiki, który pozytywnie wpływa na obniżkę kosztów.

Samochody elektryczne (również w Polsce) obejmowane są również programami proekologicznych dotacji. Ponadto w wielu miastach pojawiły się strefy ograniczonego ruchu (do których mogą wjeżdżać tylko pojazdy elektryczne lub hybrydy), a także inne udogodnienia (możliwość jazdy buspasem lub osobne miejsca parkingowe). Do duże zalety samochodów elektrycznych, które ułatwiają życie ich właścicielom.

Wady pojazdów zasilanych elektrycznie

Niestety, podstawową wadą samochodów elektrycznych jest ich cena. Nawet niewielki model auta jest po prostu drogi, zdecydowanie droższy niż ten sam model w wersji klasycznej. Dodatkowym kosztem jest konieczność zakupu stacji ładującej, której cena również jest wysoka.

Nadal dyskusyjny pozostaje zasięg samochodów elektrycznych. Jest on na tyle wysoki, by w codziennym użytkowaniu się sprawdzały, ale dłuższy wyjazd z rodziną może wymagać ładowania po drodze lub rezygnacji z pełnego komfortu auta, jak np. klimatyzacja.

Skoro już wspomnieliśmy o ładowaniu – o ile posiadacze własnych ładowarek bez problemu naładują auto elektryczne w domu, o tyle w trasie już może pojawić się problem. Infrastruktura punktów ładowania w Polsce nie jest zbytnio rozbudowana. Warto jednak wspomnieć, że ciągle się rozwija.

Czy auto elektryczne jest dla mnie?

Czy warto zainwestować w samochód elektryczny w Polsce? Na pewno warto się tym tematem zainteresować. Ciągły rozwój tej branży może sprawić, że z czasem to rozwiązanie będzie stawać się coraz bardziej przystępne. Niezaprzeczalnie może w tym pomóc fotowoltaika.

Rozwój tej technologii to wielki plus dla środowiska. Dlatego też rozpoczynamy współpracę z firmą SIGMA Polska w zakresie ładowarek do samochodów elektrycznych i instalacji fotowoltaicznych.