Sposoby na wydłużenie żywotności systemu fotowoltaicznego

Sposoby na wydłużenie żywotności systemu fotowoltaicznego

Wysokiej jakości instalacja fotowoltaiczna, która zostanie prawidłowo zamontowana, może służyć Ci na przestrzeni nawet kilkudziesięciu lat. W tym czasie będzie niezawodna i pozwoli zyskać całkowitą niezależność energetyczną. Jednak pomimo wysokiej trwałości paneli, warto poznać sposoby na wydłużenie żywotności systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu będzie on działał sprawnie o wiele dłużej!

Po pierwsze – regularne przeglądy systemu fotowoltaicznego

Najlepszy sposób na wydłużenie żywotności instalacji fotowoltaicznej to jej regularne przeglądy. Obowiązkową kontrolę należy przeprowadzić raz na pięć lat, co wynika z Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, że Twoja fotowoltaika będzie sprawna i niezawodna, zdecyduj się na częstsze przeglądy – np. raz na rok albo dwa lata. Specjaliści dokładnie sprawdzą jej stan techniczny i przeprowadzą ewentualne prace konserwacyjne.

Uwaga! Przegląd techniczny instalacji fotowoltaicznej należy koniecznie przeprowadzić w sytuacji, gdy zauważysz niższą niż dotychczas wydajność paneli albo przy widocznych uszkodzeniach mechanicznych paneli.

Po drugie – prawidłowe dbanie o instalację fotowoltaiczną

Aby instalacja fotowoltaiczna mogła działać sprawnie i bezproblemowo nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat, należy w odpowiedni sposób zadbać o panele. Podstawą jest ich czyszczenie – z różnego rodzaju opadów, zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu czy spadających z drzew liści i gałęzi. Ich obecność może nie tylko uszkodzić powierzchnię modułów, ale również przyczynić się do powstania zacienienia, w wyniku którego instalacja nie będzie pracowała z należytą wydajnością.

Mycie paneli PV powinno mieć miejsce dwa razy w roku – późną jesienią oraz wczesną wiosną. Najlepiej użyć do tego wody o miękkim odczynie, specjalistycznych środków rekomendowanych przez producenta oraz delikatnej gąbki. Oczywiście nie musisz przeprowadzać prac samodzielnie, zwłaszcza, jeżeli Twoja instalacja znajduje się na dużej wysokości. Możesz skorzystać z fachowych usług czyszczenia paneli fotowoltaicznych – to nieduży wydatek, który pozwoli Ci utrzymać swój system w najlepszym możliwym stanie.

Po trzecie – monitorowanie stanu instalacji PV

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja produkuje odpowiednio dużo energii elektrycznej i działa w stu procentach sprawnie, monitoruj jej stan. Możesz do tego użyć specjalnych mierników albo sprawdzić odczyt z falownika. Oczywiście również w tym przypadku warto skorzystać z usług specjalistów, którzy nie tylko zadbają o monitorowanie instalacji oraz jej mocy, ale również poczynią wszelkie starania, by przywrócić jej odpowiednią sprawność.

Pamiętaj! Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie sprawna i wydajna przez długi czas, zainwestuj w wysokiej klasy panele od cenionych producentów. Znajdziesz je w ofercie Elektro Masters, a nasi specjaliści zapewnią Ci również profesjonalny montaż fotowoltaiki. Obliczymy moc modułów, które umożliwią Ci wytwarzanie odpowiedniej ilości energii, zabezpieczymy je przed czynnikami zewnętrznymi oraz przepięciami i zagwarantujemy kompleksowy serwis. Wszystko to sprawi, że żywotność Twoich paneli będzie najwyższa z możliwych, a Ty unikniesz jakichkolwiek problemów w przyszłości!