Stacje do ładowania samochodów elektrycznych – rodzaje i koszty
Elektryczne auta skradły serca kierowców, między innymi, dzięki niskim kosztom eksploatacji, a także cichej pracy oraz świadomości, że dbają oni tym samym o środowisko naturalne. Często jednak pojawia się problem z doładowaniem takiego auta na trasie – nie każda stacja paliw ma wśród swoich dystrybutorów taki, który byłby odpowiedni do naładowania elektrycznego samochodu. Producenci rozwiązań ekologicznych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i na bieżąco tworzą coraz mniejsze i coraz łatwiejsze w obsłudze stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Koszty takich rozwiązań okazują się być atrakcyjne w porównaniu do korzyści z takiego rozwiązania.
Rodzaje stacji do ładowania samochodów elektrycznych
Stacje do ładowania samochodów elektrycznych coraz częściej pojawiają się na parkingach, przy hotelach oraz w wielu innych miejscach, gdzie znajdują się ich potencjalni użytkownicy. To dowód na to, że auta hybrydowe lub elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem kierowców. Oznacza to także, że branże związane z energią elektryczną, raz na zawsze połączyły się z motoryzacją.
Istnieje kilka rodzajów stacji do ładowania samochodów elektrycznych:
- wolne – prąd zmienny wynosi w nich nie więcej niż 11 kW AC;
- średnio szybkie – z prądem zmiennym o wartości do 22 kW AC;
- szybkie – prąd zmienny w nich to około 50 kW DC.
Podobno przygotowywane są także projekty stacji ładowania samochodów elektrycznych o mocy nawet do 300 kW.
W zależności od miejsca, w którym stacje się znajdują, mogą one różnić się amperażem. Na przykład – przy drogach ekspresowych i innych często uczęszczanych przez kierowców miejscach, będą one dysponowały nieco większą mocą. Chodzi tu o ich potencjalną eksploatację oraz dopasowanie do większej liczby aut.
Ile kosztuje stacja do ładowania samochodów elektrycznych?
Co do kosztów stacji do ładowania samochodów elektrycznych warto pamiętać, że często korzysta się w takich przypadkach z energii odnawialnej – zatem koszty takiej stacji ładującej dość szybko się zwrócą.
Koszty stacji ładującej samochody elektryczne wahają się od kilku tysięcy, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ma na to wpływ wiele czynników – chodzi tu, między innymi, o źródło energii, z którego dana stacja będzie korzystać. Znaczenie ma także typ, wielkość, umiejscowienie (czy np. nie trzeba będzie przebudowywać parkingu) oraz ewentualne koszty konserwacyjne.
Sposoby rozliczania tankowania na stacjach do ładowania samochodów elektrycznych
Same stacje do ładowania samochodów elektrycznych są dość innowacyjnym rozwiązaniem, zatem sposoby rozliczania “tankowania” na nich, także powinny iść z duchem czasu. Ze względu na różne rozmieszczenie punktów, zapewne większość z nich będzie pobierała opłatę za pomocą aplikacji. Stale trwają prace nad tego typu systemami, które mają pomóc kierowcom, w jak najsprawniejszym ładowaniu samochodów elektrycznych niezależnie od miejsca, w którym się aktualnie znajdują.
Zalet własnej instalacji stacji dokującej jest mnóstwo – zwłaszcza, jeśli ma ona wykorzystywać energię odnawialną. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym ładowania samochodu elektrycznego w domu oraz realizacjami firmy Elektro Masters. Zachęcamy także do kontaktu z nami i zadawania pytań na temat fotowoltaiki oraz montażu urządzeń, wykorzystujących energię odnawialną.