Wpływ magazynów energii na konkurencyjność rynków energii

Wpływ magazynów energii na konkurencyjność rynków energii

Na całym świecie powstaje coraz więcej elektrowni wiatrowych oraz słonecznych. Przez ostatnie dziesięć lat w Polsce udało się zbudować infrastrukturę, której łączna ponad przekracza 24 GW. Niestety, mówiąc o odnawialnych źródłach energii, należy jasno wskazać, że cechuje je niestabilność, która wynika z warunków pogodowych. Sezonowość wiejących wiatrów, a także zmieniające się nasłonecznienie sprawiały, że farmy wiatrowe i słoneczne nie sprawdzały się tak, jakbyśmy tego chcieli. Na szczęście pojawiły się magazyny energii, które znacząco zmieniły sytuację. Dzięki nim elektrownie bazujące na alternatywnych źródłach energii są dużo bardziej efektywne.

Jaka jest rola magazynów energii?

Magazyny energii to – jak się okazuje – najlepszy sposób na zbilansowanie zapotrzebowania na prąd. Skutecznie stabilizują one również sieci energetyczne. Kiedy zapotrzebowanie na prąd jest niskie, a więc dochodzi do nadprodukcji, można zmagazynować energię, a następnie wykorzystać ją wtedy, kiedy zapotrzebowanie na nią wzrasta. W efekcie prąd nie marnuje się, nie dochodzi również do przerw w pracy elektrowni wiatrowych czy słonecznych. Wszystko to przekłada się także na stabilizację napięcia w sieci, co ma ogromne znaczenie dla jej prawidłowego działania.

Dlaczego magazyny energii mają także duże znaczenie?

Magazyny energii to przede wszystkim optymalizacja wykorzystania prądu. Dzięki nim można skutecznie gromadzić nadwyżki energii, które wyprodukowane zostały w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Najlepszym przykładem jest fotowoltaika, która produkuje prąd wtedy, kiedy jest wystarczająca ilość słońca. To oznacza, że w okresie zimowym w Polsce zdarza się, że panele nie pracują, co prowadzi do niedoboru energii elektrycznej. Magazyny energii skutecznie przed nim chronią, pozwalając na wykorzystanie nadwyżek w okresach niedoboru.

Magazyny energii to także niezależność energetyczna. Firmy, które zdecydują się na nie postawić, nie muszą martwić się przerwami w pracy na przykład instalacji fotowoltaicznej. To oznacza uzależnienie się od tradycyjnych dostawców energii. To z kolei przekłada się na większą konkurencyjność na rynkach energii. Dostawcy prądu, którzy nie chcą narzekać na brak odbiorców, muszą oferować przyjazne stawki.

Dużo mówi się o wysokich kosztach zakupu magazynów energii – faktycznie urządzenia te nie należą do najtańszych. Warto jednak pamiętać, że są to urządzenia gwarantujące duże oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. Szczególnie dobrze widać to w przypadku firm i przedsiębiorstw, które zużywają duże ilości energii elektrycznej.

Jak jawi się przyszłość sieci elektroenergetycznej?

Magazyny energii pozwalają na skuteczne i przede wszystkim bezpieczne zwiększanie mocy przyłączeniowych. Jednocześnie nie wiąże się to z drastycznym wzrostem kosztów rozbudowy sieci. To oznacza, że powstają niezwykle sprzyjające warunki umożliwiające stopniowe przechodzenie gospodarki w stronę zeroemisyjności. Udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym jest coraz większy i nic nie wskazuje na to, aby w tym względzie coś miało się zmienić. Z pewnością z czasem przełoży się to na wygaszanie konwencjonalnych elektrowni, które niezwykle negatywnie oddziałują na środowisko naturalne. To z kolei przełoży się z czasem na obniżenie cen energii, a także ich stabilizację. Specjaliści są zgodni: bez magazynów energii trudno będzie przeprowadzić transformację energetyczną. Dzięki nim zyskuje bowiem niezależność od warunków pogodowych, które mają przecież wpływ na ilość prądu produkowaną przez farmy wiatrowe i instalacje słoneczne.

Magazyny energii to urządzenia, które coraz śmielej wkraczają na rynek energetyczny. Wszystko wskazuje na to, że z czasem staną się one absolutnym standardem, który przyczyni się do prawdziwej rewolucji energetycznej. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że przyczyniają się one do wzrostu konkurencyjności rynków energetycznych. Można spodziewać się, że przyczynią się także do obniżenia i ustabilizowania cen prądu w naszym kraju.