Współczynnik COP – jak porównać wydajność pomp ciepła?
Pompy ciepła nie bez powodu cieszą się rosnącą popularnością wśród inwestorów. To znakomity sposób na ogrzewanie pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, a przy tym zyskanie sporych oszczędności. Jednak chcąc wybrać najlepsze urządzenie tego typu, należy dopasować je pod kątem indywidualnych potrzeb oraz parametrów technicznych, w tym wydajności. Aby ją zmierzyć i porównać, wykorzystuje się współczynnik COP – sprawdź, co oznacza i jak w oparciu o niego porównywać pompy ciepła.
Czym jest współczynnik COP?
COP, czyli z ang. Coefficient of Performance, to współczynnik wydajności, który określa sprawność pompy ciepła. Jego obliczenie jest możliwe poprzez podzielenie wartości wytworzonej energii cieplnej przez moc urządzenia. W praktyce, im wyższy jest wskaźnik COP, tym bardziej wydajna i ekonomiczna jest pompa ciepła.
Bazując na wzorze:
COP = moc grzewcza / pobór mocy,
możemy dojść do wniosku, że w przypadku COP wynoszącego 2, 2 kW mocy grzewczej urządzenia uzyskuje się z 1 kW mocy pobranej przez jej kompresor. Sprawność ciepła takiej pompy ciepła będzie wynosiła więc 200%.
Uwaga! Wartość COP rośnie proporcjonalnie do zmniejszania się różnicy temperatur między dolnym i górnym źródłem.
Czynniki wpływające na COP
Wielkość COP uzależniona jest z jednej strony od technologii, w jakiej wykonano pompę ciepła (wraz ze wzrostem energochłonności poszczególnych elementów, spada efektywność urządzenia), a z drugiej od panujących warunków.
Za doskonały przykład mogą posłużyć tu pompy ciepła typu powietrze-woda. W ich przypadku, im wyższa jest różnica między temperaturą powietrza zewnętrznego, a tą, którą chcesz osiągnąć w pomieszczeniu, tym COP będzie niższy.
Jak porównać wydajność pompy ciepła pod kątem współczynnika COP?
Powyższy przykład pokazuje, że chcąc porównywać wartość współczynnika COP, niezbędne jest poznanie warunków, w jakich jest on mierzony. Niestety, wielu producentów całkowicie pomija je w swoich materiałach reklamowych, dlatego warto zapoznać się z kartami katalogowymi konkretnych pomp ciepła – znajdziesz tam współczynniki COP dla różnych wartości temperatur (zarówno powietrza, jak i wyjściowych), co pozwoli określić sprawność urządzenia nie tylko dla standardowych warunków, ale również tych niestandardowych (np. zimą, gdy dominują minusowe temperatury).
Chcąc porównać sprawność dwóch pomp ciepła, należy więc zestawić ze sobą współczynniki COP dla konkretnych warunków – temperatur dolnego i górnego źródła. Urządzenie z wyższym wskaźnikiem pracować będzie lepiej w danych warunkach, co jednak nie oznacza, że sprawdzi się tak samo dobrze w sytuacji, gdy temperatury na zewnątrz będą minusowe lub gdy podniesiona zostanie temperatura wody. Dlatego warto porównywać parametry pompy również przy temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza – dzięki temu możliwe będzie wybranie optymalnego rozwiązania.
Podsumowując, jeżeli chcesz porównać sprawność różnych pomp ciepła:
- weź pod uwagę wyłącznie ten sam typ pomp (np. gruntowe porównuj z gruntowymi, a powietrzne z powietrznymi) – różne rodzaje mogą posiadać inne współczynniki COP, co uniemożliwi Ci dokonanie miarodajnego porównania;
- weryfikuj wielkość współczynnika COP tylko wtedy, gdy masz dostęp do parametrów dolnego oraz górnego źródła i weź pod uwagę różne warunki, w jakich był on mierzony;
- zwróć uwagę na metodologię – parametry muszą być określone według jednej normy (np. PN-EN 255 lub PN-EN 14511);
- weź pod uwagę fakt, że maksymalny COP, który został podany dla najkorzystniejszych warunków, nie będzie wyznacznikiem tego, że pompa ciepła poradzi sobie tak samo dobrze przy minusowych temperaturach panujących na zewnątrz.
Jak więc widać, proces porównywania pomp ciepła powinien być przeprowadzony prawidłowo i w oparciu o sprawdzoną wiedzę. Dlatego chcąc uzyskać odpowiednie wyniki, warto skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który pomoże wybrać wysokiej jakości pompę ciepła.
Szukasz wydajnej pompy ciepła? Zapraszamy do kontaktu z Elektromasters!
Zakup pompy ciepła to duża inwestycja, dlatego warto dokładnie go przemyśleć – dzięki temu staniesz się właścicielem urządzenia wydajnego, trwałego i funkcjonalnego, które służyć Ci będzie na przestrzeni wielu lat i dzięki któremu zyskasz spore oszczędności w przyszłości. Możesz oczywiście porównać współczynniki COP samodzielnie, jednak wiąże się to z ryzykiem pomyłki. Jeżeli chcesz jej uniknąć, skontaktuj się z nami.
Jako specjaliści w zakresie pomp ciepła, oferujemy kompleksowe doradztwo w zakresie wyboru tego rodzaju urządzeń. Dokładnie porównamy wydajność oraz inne parametry sprzętu, a także weźmiemy pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby oraz możliwości – zarówno te finansowe, jak i związane z montażem. Zaproponujemy Ci również najwydajniejsze rozwiązania dostępne na rynku, dzięki czemu zyskasz pewność udanej inwestycji.
Chcesz zakupić nowoczesną pompę ciepła albo masz pytania? Skontaktuj się z Elektromasters i postaw na najlepsze odnawialne źródła energii!