Zastosowanie magazynów energii w obszarach oddalonych od sieci energetycznej
Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zdaje się być dzisiaj koniecznością – pokłady węgla i ropy naftowej kurczą się w zastraszającym tempie. Energię elektryczną możemy obecnie pozyskiwać nie tylko z klasycznych elektrowni, ale również instalacji fotowoltaicznych. Często na ich montaż decydują się ci, którzy mieszkają na obszarach oddalonych od sieci energetycznej. W takich przypadkach rozsądnym rozwiązaniem okazuje się być również magazyn energii, czyli specjalne urządzenie wykonane tak, aby mogło przechowywać wyprodukowany prąd.
Co to jest magazyn energii?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, magazyn energii to specjalistyczne urządzenie, które przeznaczone jest do przechowywania energii. Jeśli instalacja fotowoltaiczna produkuje za dużo prądu – tak dzieje się latem, kiedy niebo jest bezchmurne i słońce mocno operuje – to nadmiar kierowany jest właśnie do magazynu. Dzięki temu udaje się uniknąć przerwa w pracy instalacji, a jednocześnie nie marnuje się produkowanej energii.
Czy z magazynu energii można korzystać wielokrotnie?
Pytanie to często pada ze strony tych, którzy dopiero rozważają zakup magazynu. Odpowiedź na nie jest prosta: tak. Są to urządzenia przeznaczone do wielokrotnego ładowania oraz rozładowywania. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że ich ostateczna żywotność nie jest taka sama w przypadku każdego modelu. Różni się między innymi od:
- składu elektrolitu, który został wykorzystany;
- budowy elektrod.
To właśnie dlatego nigdy nie należy kupować przypadkowego magazynu energii. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupisz solidne urządzenie, które posłuży Ci naprawdę długo, postaw na to renomowanego producenta. Dokładnie przeanalizuj również własne potrzeby, zastanów się, ile energii chcesz magazynować. Ma to szczególne znaczenie na obszarach oddalonych od sieci energetycznej, gdzie zapewniają większą stabilność.
Co brać pod uwagę, wybierając magazyn energii?
Wybór magazynów energii jest obecnie bardzo duży, co oznacza, że należy z rozwagą podejść do zakupu tego urządzenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że magazyn sprosta Twoim potrzebom, a jednocześnie zapewni stabilność energetyczną, pod uwagę musisz wziąć:
- Rozmiar instalacji. Niezbędne jest uwzględnienie zarówno wielkości samej instalacji, jak i przewidywanego zapotrzebowania energetycznego.
- Rodzaj technologii. Pamiętaj, że dostępne dzisiaj magazyny różnią się, jeśli chodzi o technologię. Należy postawić na taki, który będzie wpisywał się najlepiej w Twoje potrzeby.
- Wydajność i trwałość. Dokonując wyboru magazynu energii, wielu klientów kieruje się wyłącznie ceną. Niestety, nie jest to najlepsza strategia. Uwzględnić należy również wydajność urządzenia, a także jego trwałość. Pozwoli to na maksymalizację zwrotu z poczynionej inwestycji.
Jakie korzyści wynikają z posiadania magazynu energii?
Własny magazyn energii w obszarach oddalonych od sieci energetycznej to całe mnóstwo korzyści. Przede wszystkim gwarantuje on niezależność energetyczną – stawiając na niego, nie musisz martwić się przerwami w dostawie prądu, możesz także korzystać z energii wtedy, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje z uwagi na warunki pogodowe. Magazyn energii zapewnia także maksymalne wykorzystanie energii, która została wyprodukowana, co oznacza, że prąd po prostu się nie marnuje. Do tego warto zaznaczyć, że połączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii to sposób na stworzenie nowoczesnego, a jednocześnie samowystarczalnego domu. Jeśli chcesz być eko, mieszkasz na terenie oddalonym od sieci energetycznej i chcesz cieszyć się pełną niezależnością energetyczną, magazyn energii jest dla Ciebie.
Magazyny energii to nowoczesne urządzenia, dzięki którym wyraźnie zwiększa się niezależność energetyczna i wykorzystanie energii elektrycznej, która została wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną. Ich popularność stale rośnie, co szczególnie dobrze widać na obszarach oddalonych od sieci energetycznej. Jeśli Ty również mieszkasz w takim miejscu, pamiętaj, że magazyn energii to bardzo dobry wybór.