Żywotność pompy ciepła

Żywotność pompy ciepła

Żywotność pompy ciepła

Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania domu, warto rozważyć zakup i montaż pompy ciepła. Trwałość tego elementu zależy od wielu czynników, niemniej na wiele z nich ma znaczny wpływ sposób eksploatacji oraz materiał, z którego dany model został wykonany. Nie bez znaczenia jest także zasada, na jakiej dana pompa ma dostarczać ciepłego powietrza. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, warto zastanowić się, w jaki sposób maksymalnie wydłużyć żywotność pompy ciepła.

Sprężarka i jej wpływ na żywotność pompy ciepła

Sprężarka ma kluczowe znaczenie dla żywotności pompy ciepła. Chodzi o to, że jest to część, która często włącza się i wyłącza, w celu uregulowania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Chcąc maksymalnie wydłużyć żywotność sprężarki pompy ciepła, wystarczy zadbać o to, by okresy pomiędzy jej włączeniem były maksymalnie wydłużone.

Zwykle żywotność pompy ciepła zależy właśnie od tego elementu. Urządzenie zwykle działa około 20-25 lat, jednak są tacy, którzy twierdzą, że pompa ciepła, którą mają przyjemność użytkować, pracuje z powodzeniem nawet blisko 40 lat.

Pompy ciepła powietrze woda

Pompy ciepła powietrze woda, działają wykorzystując energię skumulowaną w powietrzu. Dzięki temu zostaje ogrzane całe pomieszczenie, a także woda, którą następnie użytkują domownicy. W całym procesie wykorzystywane jest powietrze wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

W zależności od tego, gdzie zostanie zamontowana pompa oraz od tego, jak często będą konserwowane jej elementy, możesz się spodziewać długiego lub nieco krótszego użytkowania. Pamiętaj o tym, że w całej pompie na uwagę zasługuje nie tylko sprężarka, ale także wiele innych elementów.

Żywotność pompy ciepła

Konserwacja pompy ciepła a jej trwałość

Teoretycznie pompa ciepłą jest urządzeniem samoobsługowym. W praktyce jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Żywotność pompy ciepła to kwestia nie tylko producenta, ale także i jej właściciela. Wszelkie tematy hydrauliczne – przewody, zawory itp., mogą ulegać zużyciu.

Znacznie poważniejsze usterki wiążą się z dolnym źródłem – wówczas nie obędzie się bez pomocy profesjonalnego serwisu. Często właśnie ten argument podają osoby niechętne nowoczesnym technologiom. Nie ma się jednak czego obawiać – niemal każda firma produkująca pompy, udostępnia serwis swoim klientom i w jego ramach naprawy są całkowicie bezpłatne, przynajmniej przez pewien czas.

Zalety montażu pompy ciepła

W zależności od tego, na jaki rodzaj pompy się zdecydujesz, może ona być praktyczna nie tylko do podgrzewania wody, ale także chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Ponadto, pompy ciepła współpracują z takimi urządzeniami jak kotły gazowe lub kominki z płaszczem wodnym – w takim przypadku możesz ogrzewać za pomocą energii słonecznej swój dom, oszczędzając koszty opałowe.

Na ogrzewanie domu pompą ciepła zazwyczaj decydują się osoby posiadające własną instalację fotowoltaiczną. Odpowiednio obliczona liczba paneli pozwoli wyprodukować ilość energii, która w pełni zasili pompę ciepła, a co za tym idzie bardzo mocno zniweluje koszty ogrzewania budynku. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę – jest bezpieczne dla środowiska naturalnego. Własna fotowoltaika nie jest wymagana, abyś mógł zamontować w swoim domu pompę ciepła, jednak takie połączenie przyniesie Ci w dłuższej perspektywie większe oszczędności.

Zobacz także ile kosztuje pompa ciepła i czy się opłaca.