Ładowanie samochodu z paneli fotowoltaicznych – czy to możliwe?
Samochody elektryczne to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne, które przy obecnych cenach prądu mogą się również jawić jako oszczędne w procesie eksploatacji. Niestety koszty ładowania z pewnością z czasem wzrosną, gdyż w ostatnich latach tendencja cen energii elektrycznej jest wzrostowa. Jak wobec tego zabezpieczyć się przed tym problemem? Odpowiedzią wydaje się ładowanie samochodu z paneli fotowoltaicznych.
Fotowoltaika a ładowanie samochodu
Na rynku dostępne są różne rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych. Część z nich wymaga dostosowania instalacji elektrycznej w domu, ale wiele popularnych modeli może współpracować z domową elektryką bez większych zmian. Obok nich znajdziemy również urządzenia przeznaczone do stacji ładowania, które dysponują dużo większą mocą.
Czy mogą one współpracować z instalacją fotowoltaiczną? Oczywiście, że tak! Należy jednak pamiętać, że biorąc pod uwagę dynamikę warunków pogodowych w naszym kraju, nie będą one w skali 1:1 pokrywać zapotrzebowania pojazdu podczas procesu ładowania. Natomiast z pewnością jako część instalacji elektrycznej punktu ładowania pomogą obniżyć koszty energii elektrycznej niezbędnej do naładowania baterii w samochodzie.
Czy instalacja fotowoltaiczna nadaje się do ładowania aut elektrycznych?
Zapotrzebowanie na moc nie jest więc tutaj aspektem kluczowym. W danej chwili zależy ona bowiem nie tylko od możliwości paneli, ale przede wszystkim od nasłonecznienia. Najważniejsze będą szacunki odnośnie zapotrzebowania pojazdów na energię elektryczną. Znając pojemność baterii w typowym samochodzie i intensywność użytkowania aut elektrycznych, a w przypadku punktów ładowania zakładając dodatkowo, jak wiele pojazdów będzie w stanie obsłużyć, można obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną systemu ładowania.
Inwestor, w zależności od formy działalności, może skorzystać z różnych programów wsparcia – dla osób indywidualnych lub dla firm – zarówno na etapie inwestycji, jak i eksploatacji instalacji fotowoltaicznej. Właściciel instalacji fotowoltaicznej spełniającej określone warunki (o czym więcej w artykule Czy fotowoltaika się opłaca) może skorzystać z systemu opustów. Jest to rozwiązanie korzystne, gdyż fotowoltaika nie dostarczy “na żądanie” energii elektrycznej do ładowania samochodu – a w tym wypadku ogólnodostępna sieć elektroenergetyczna pełni rolę magazynu energii.
Jak to wszystko obliczyć?
Fotowoltaika i instalacje przeznaczone do ładowania samochodów elektrycznych to zagadnienie dość złożone. Mając koncepcję stworzenia punktu lub stacji ładowania i chcąc wykorzystać w nim panele fotowoltaiczne, warto skorzystać z doświadczenia ekspertów, którzy wykonywali już projekty w tym zakresie. Współpraca na linii inwestor – firma instalująca ładowarki do samochodów elektrycznych – projektanci instalacji fotowoltaicznych pozwoli stworzyć spójny system, uwzględniający specyficzne potrzeby stacji ładowania. Dodatkowo ekspert doradzi w zakresie wyboru określonych form wsparcia dla inwestora, a także będzie w stanie wesprzeć go w przygotowaniu i złożeniu odpowiedniej dokumentacji.
Dlatego też, ciągle poszerzając zakres naszych działań, współpracujemy z firmą SIGMA Polska – specjalistami w zakresie wdrożeń ładowarek do samochodów elektrycznych. Elektromobilność to nie tylko ekologia, ale w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii to również potencjalne oszczędności.