Czy fotowoltaika ogrzeje dom?
W związku z ciągle rosnącymi kosztami paliw potrzebnych do ogrzewania, coraz więcej osób zastanawia się, czy wyjściem z sytuacji nie mogą okazać się panele fotowoltaiczne. Ale czy ogrzewanie domu fotowoltaiką jest w ogóle możliwe?
Ogrzewanie najczęściej okazuje się być najkosztowniejszą z instalacji domowych. Generuje najwyższe koszty zarówno jeśli chodzi o jej zakup, użytkowanie i eksploatację. Równocześnie: źle działająca instalacja nie zapewni nam komfortu cieplnego, więc nie można na niej oszczędzać. Jako, że sezon grzewczy w naszym kraju trwa czasem nawet pół roku – ogrzewanie domu jest jednym z kluczowych elementów, które wielu osobom przysparza rozterek. Stale pogarszająca się sytuacja ekologiczna na świecie i zmiany w strefie klimatycznej wymuszają na nas również, by dokładniej przyjrzeć się bezpiecznym dla środowiska możliwościom.
Fotowoltaika a ogrzewanie domu
Panele fotowoltaiczne zazwyczaj nie są pierwszym rozwiązaniem, o którym myśli się w kwestii ogrzewania budynku. Warto jednak rozważyć taki sposób, jeśli chcemy ogrzewać nasz dom prądem, ponieważ standardowe jego użycie jest dość kosztowne. Możliwość zastosowania do tego paneli fotowoltaicznych, zainstalowanych najczęściej na dachu budynku, sprawia, że uda się znacząco zaoszczędzić. Takie panele działają w bardzo prosty sposób – przekształcając energię ze światła słonecznego. Nawet pozornie znikome jego ilości, wytwarzają prąd, który, po większej początkowej inwestycji – jest dla nas… darmowy.
Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego jest również warta przemyślenia – jest to rozwiązanie, które nie tylko przyniesie przyjemność domownikom, ale też będzie bardzo estetycznie wyglądało. Ogrzewanie podłogowe gwarantuje minimalizm wnętrza, ponieważ nie musimy montować w nim kaloryferów, a ilość energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia przy pomocy ogrzewania podłogowego jest prawie o połowę niższa niż przy użyciu tradycyjnych grzejników. Wykorzystanie do niego odnawialnych źródeł energii sprawia, że jest jeszcze bardziej oszczędnie.
Czy to w ogóle ma sens?
Zdecydowanie! Cała energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych jest wykorzystywana, nie zanieczyszczając atmosfery, jak dzieje się to np. w przypadku spalania węgla. Dodatkowo warto zauważyć, że złoża węgla ulegają stopniowemu wyczerpaniu, w związku z tym jego koszty zauważalnie rosną. Własny, ekologiczny prąd przyda się szczególnie w przypadku dużych gospodarstw domowych, gdzie może być on uniwersalnie wykorzystany.
Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi, czyli tak naprawdę – energią słoneczną, pozwala wykorzystywać wytworzony prąd od razu, albo magazynować go w przypadku mniejszego zapotrzebowania. Dzięki temu wygenerowana latem energia może być użyta do ogrzewania budynku zimą, kiedy zapotrzebowanie na nią jest zdecydowanie większe. Inwestycja ta zacznie się zwracać niemal od razu, w postaci niższych rachunków za prąd. Dodatkowo – ogrzewanie prądem jest bardzo prostym i wygodnym sposobem, dlatego coraz więcej osób się na nią decyduje.
Podsumowanie
Czy fotowoltaika ogrzeje dom? Zdecydowanie tak! To rozwiązanie posiada praktycznie same zalety. Pierwsza z nich to niskie koszty w sezonie grzewczym, ponieważ energia, którą pozyskujemy ze słońca, jest darmowa. Druga – to ekologiczny sposób, gdzie nie generuje się smogu ani nie zużywa surowców. Dodatkowo ogrzewanie fotowoltaiką nie wymaga od nas zakupu gazu, opału czy innego paliwa, więc jesteśmy samowystarczalni. Niewątpliwie jest to też wygodny sposób, ponieważ nie musimy doglądania elementów konstrukcji grzewczej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Na koniec, poza estetyką wnętrza, warto wspomnieć o bezpieczeństwie takiego rozwiązania. Ogrzewanie elektryczne przy pomocy paneli fotowoltaicznych pozwala uniknąć wielu zagrożeń, jakie mogą pojawić się w przypadku innego rodzaju ogrzewania, jak np. zatrucie czadem czy wyciek gazu.
Warto zastanowić się także nad połączeniem fotowoltaiki i pompy ciepła, co pozwoli na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej przy ogrzewaniu.