Fotowoltaika i pompa ciepła – ekologiczny sposób na ogrzewanie

Ogrzewanie pompą ciepła połączoną z fotowoltaiką

Fotowoltaika i pompa ciepła – ekologiczny sposób na ogrzewanie

Ogrzewanie budynku pompą ciepła zasilaną fotowoltaiką to obecnie jeden z najpopularniejszych tematów w świecie nowoczesnego budownictwa. Samowystarczalność energetyczna niesie ze sobą wiele korzyści. Ma duży wpływ nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na domowy budżet. Warto wiedzieć, co daje połączenie paneli fotowoltaicznych z pompami ciepła.

Pompa ciepła i fotowoltaika

Zacznijmy od wyjaśnienia jak działają poszczególne elementy tego układu. Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię zgromadzoną w ziemi, powietrzu lub wodzie do ogrzewania lub schładzania budynku, a także do podgrzewania wody. By pompa ciepła mogła działać musi być zasilana energią elektryczną. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Od momentu uruchomienia takiej instalacji możemy czerpać darmowy prąd ze słońca każdego dnia. Nie da się zatem ukryć, że pompa ciepła i panele fotowoltaiczne pozwalają nam na sporą oszczędność.

Pojawia się też sporo pytań i wątpliwości dotyczących działania takich systemów w okresach, gdy jest mało słońca. Warto od razu zaznaczyć, że dzięki coraz nowszym rozwiązaniom i możliwościom paneli fotowoltaicznych, możemy oddać nadmiar energii wyprodukowanej do sieci energetycznej i odebrać ją w czasie niedoboru. Inaczej mówiąc, nadmiar prądu, który wyprodukujemy latem, będziemy mogli wykorzystać zimą.

Fotowoltaika z pompą ciepła a ogrzewanie domu

Ogrzewanie budynku pompą ciepła zasilaną fotowoltaiką

Zalety i korzyści jakie niesie ze sobą fotowoltaika i pompa ciepła najprościej przedstawić na przykładzie standardowego budynku mieszkalnego o powierzchni około 150 m2. Produkcja energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych jest silnie uzależniona od warunków pogodowych. W Polsce w miesiącach zimowych mamy do czynienia z najniższym poziomem promieniowania słonecznego. Pokrycie całości zapotrzebowania na energię cieplną, ogrzewając budynek jedynie elektrycznie, oznaczałoby konieczność zużycia co najmniej 13 000 kWh w ciągu roku. Dodatkowo, statystyczna rodzina wykorzystuje rocznie około 3000 kWh rocznie na cele bytowe, czyli sprzęt AGD, RTV, oświetlenie itp. W sumie daje to wyniki około 16 000 kWh w skali roku. Pokrycie takich zapotrzebowań wyłącznie za pomocą paneli fotowoltaicznych wiązałoby się z koniecznością instalacji o niemalże nierealnych (w przypadku takich budynków) mocach.

Pompa ciepła, żeby wyprodukować około 13 000 kWh energii cieplnej w przeciągu całego roku zużywa około 3000 kWh energii elektrycznej. Widzimy zatem, jak korzystne i oszczędne jest ogrzewanie budynku pompą ciepła zasilaną fotowoltaiką. Co więcej, pompy ciepła dają możliwość modulacji, w zależności od energii oddawanej w danym momencie do sieci energetycznej. Oczywiście urządzenia te mogą być również wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki pompom ciepła możemy także magazynować energię elektryczną w postaci energii cieplnej.

Inwestycja na długie lata

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną niesie ze sobą wiele korzyści. Jest opłacalne nie tylko dla naszego portfela, ale również przyjazne i bezpieczne dla środowiska. Wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznych nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji. Co więcej, takie rozwiązania pozwalają znacząco zwiększyć stopień wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej, bowiem nie ponosimy strat związanych z koniecznością oddawania do sieci elektrycznej nadmiaru wyprodukowanej energii.

Oczywiście zakup i montaż pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych w jednym czasie wiąże się z niemałym wydatkiem. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, warto na początek zainwestować w samą pompę. Późniejsza instalacji paneli fotowoltaicznych nie będzie wymagała aż tak dużej ingerencji w budynek, jak wymiana źródła grzewczego.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą fotowoltaiki dla domu oraz do kontaktu.