Czy pompa ciepła chłodzi?
Coraz większa świadomość społeczna na temat czystych źródeł energii, powoduje, że rośnie popularność pomp ciepła, zwłaszcza że rozwój technologiczny w tym zakresie pozwala znacznie ograniczyć koszty inwestycyjne. Pompy ciepła to urządzenia stosowane w pierwszej kolejności do ogrzewania domów i stanowią skuteczną alternatywę dla np. kotłów na paliwo stałe. Jednakże poza funkcjami grzewczymi, inwestorzy poszukują również rozwiązań w zakresie klimatyzacji, niezbędnej podczas fal upałów. W tym wymiarze warto zastanowić się nad połączeniem instalacji grzewczej z opcją klimatyzatora w postaci pomp ciepła z funkcją chłodzenia. W jaki sposób pompa ciepła chłodzi latem nasze domy? Istnieją dwa sposoby chłodzenia: pasywne oraz aktywne.
Chłodzenie pasywne
Pasywny sposób chłodzenia odbywa się z wykorzystaniem niskiej temperatury pochodzącej z dolnego źródła energii. Jest to spotykane najczęściej w przypadku gruntowych pomp ciepła wyposażonych dodatkowo w tzw. wymienniki ciepła. Odbywa się to dzięki pompom obiegowym i wymiennikowi ciepła, które przy wyłączeniu chłodniczego obiegu pompy funkcjonującego zimą, wykorzystują wodę gruntową. Ona już od głębokości 15 m może uzyskać ok. 10°C. Chłodna woda transportowana jest do wymiennika ciepła, w którym następuje schłodzenie pochodzącej z pokojów i innych pomieszczeń wody nagrzanej od panującej tam temperatur. Woda taka po ponownym schłodzeniu trafia do obiegu, by ponownie móc odebrać ciepło z domu. Chłodzenie pasywne jest bardzo tanie – koszty eksploatacji są znacznie niższe od klasycznych klimatyzatorów.
Chłodzenie aktywne
Innym sposobem na ochłodzenie pomieszczeń za pomocą pomp ciepła jest tzw. chłodzenie aktywne, które wykorzystuje odwrócony obieg czynnika chłodniczego w pompach ciepła typu powietrze-woda (typu rewersyjnego). Obrazowo – zimą w instalacji rozprowadzana jest woda ciepła, a latem lodowa. Specjalny zawór zmienia kierunek funkcjonowania sprężarki i zaworu rozprężnego, przez co zamianie ulegają role skraplacza oraz parownika. Parownik odbiera wodzie ciepło (efekt chłodzenia), które z kolei oddawane jest przez skraplacz na zewnątrz budynku. Mimo mniejszej wydajności od funkcji grzewczych efekt chłodzenia w przypadku pomp ciepła jest bardzo skuteczny.
Jak chłodzić pomieszczenia przy użyciu pompy ciepła?
Odpowiadając twierdząco na pytanie, czy pompa ciepła chłodzi, warto zastanowić się nad sposobem rozprowadzenia instalacji chłodzącej, której rolę w lecie pełni zwykle istniejąca już instalacja grzewcza. Wyróżnić można kilka sposobów chłodzenia pompą ciepła w domach, są to przykładowo:
- klimakonwektory – czyli konwektory z wentylatorami z opcją regulacji strumienia powietrza zarówno chłodnego jak i ciepłego, nawiewanego do pomieszczeń;
- instalacje ogrzewania podłogowego (lub ściennego) – zimna woda krąży w instalacji podłogowej, przy czym jej temperatura nie może być niższa od punktu rosy (18°C), żeby uniknąć efektu skraplania wody powierzchni podłóg;
- grzejniki – w przypadku pomp ciepła chłodzenie grzejnikami jest możliwe, ale jest nieefektywne ze względu na małą powierzchnię promieniowania;
- wodne chłodnice wentylatorowe (w przypadku posiadania wentylacji mechanicznej z rekuperacją), które montuje się za rekuperatorem na nawiewie.
Czy pompa ciepła może chłodzić?
Najnowsze rozwiązania technologiczne w zakresie pomp ciepła, a zwłaszcza typu powietrze-woda, pozwalają na skuteczne chłodzenie budynków, co jest niezwykle przydatną funkcją w gorących okresach letnich. Podejmując decyzję o zastosowaniu pompy ciepła, warto również całościowo przemyśleć, jak powinien wyglądać system grzewczy – czyli instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła, która będzie pełniła również funkcję chłodniczą. Najbardziej efektywne może być używanie systemu połączonego – podłogówka zimą i klimakonwektory latem.