Czy pompa ciepła hałasuje?
Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu powodują, że przyspiesza trend montażu alternatywnych źródeł ogrzewania, jakim są przykładowo pompy ciepła. O ile kilkanaście lat temu najbardziej powszechne były gruntowe pompy ciepła, o tyle obecnie na popularności zyskują powietrzne pompy ciepła. Jest to rozwiązanie, które przede wszystkim wykorzystuje odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze, a postęp technologiczny w tym zakresie pozwala na skuteczne ogrzewanie domów nawet w naszej strefie klimatycznej. Przed wyborem sposobu ogrzewania inwestorzy zastanawiają się nad wieloma aspektami pomp ciepła, w tym głośnością ich działania. Czy pompa ciepła hałasuje?
Co powoduje w powietrznej pompie ciepła hałas?
Co właściwie wywołuje w przypadku pomp ciepła powietrze-woda hałas? Hałas wywołują przede wszystkim znajdujące się w jednostce zewnętrznej sprężarka i parownik z wentylatorem. Sposób działania jednostki zewnętrznej, a tym samym skala emitowanego przez nią hałasu zależna będzie od zakresu mocy, w jakim będzie pracować pompa. I tak w przypadku bardzo niskich temperatur naturalne będzie, że pompa ciepła będzie działać głośniej. O ile głośność pracy jednostki zewnętrznej nie będzie znacząco wpływać na komfort domowników, o tyle może być uciążliwa dla naszych sąsiadów.
Wytyczne i wartości pompy ciepła – hałas w liczbach
Zgodnie z przepisami środowiskowymi, właściciel działki na terenie zabudowy jednorodzinnej musi zapewnić na jej granicy odpowiedni poziom głośności, który nie będzie przekraczał 50dB w dzień oraz 40dB w nocy. Dlatego też w zależności od usytuowania domu na działce, przy wyborze odpowiedniego modelu pompy ciepła, należy kierować się właśnie tymi technicznymi wartościami akustycznymi. Większość jednostek zewnętrznych powietrznych pomp ciepła emituje hałas na poziomie przekraczającym maksymalnie określone wskazania, bo nawet do 55-60dB, dlatego zaleca się ich montowanie w dalszej odległości od granic działki. Na rynku można znaleźć również jednostki o wartościach nawet 35dB, co jednak wiąże się z droższą inwestycją.
Etykiety energetyczne pompa ciepła a emitowany hałas
Obowiązujące od 2015 r. przepisy prawne narzucają na m.in. producentów pomp ciepła obowiązek opatrywania sprzętu etykietami energetycznymi. To właśnie na nich znaleźć można podstawowe wartości nt. mocy akustycznej jednostki zewnętrznej, czyli hałasu emitowanego w miejscu montażu. Na etykietach podawana jest znamionowa mocy grzewczej urządzenia, zatem nie uwzględnia ona maksymalnego momentu poziomu mocy, z jakim może pracować pompa. Co jednak należy podkreślić, takich sytuacji w ciągu roku nie powinno być zbyt wiele.
Jak zminimalizować emitowany przez pompy ciepła hałas?
W przypadku gruntowych pomp ciepła hałas jest znacznie mniejszy (poniżej 50 dB), ale są to rozwiązania duże droższe w instalacji i znacznie mniej ekologiczne. Czy nowoczesna powietrzna pompa ciepła musi hałasować? Otóż nie! Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zminimalizować hałas:
- montaż jednostki zewnętrznej na otwartej przestrzeni (lub przy jednej ścianie) – 2 lub 3 ściany w pobliżu będę odbijać dźwięki i potęgować hałas;
- umiejscowienie pompy wylotem w kierunku drogi dojazdowej, gdzie zwykle nie lokalizuje się stref sypialnianych domów;
- wytłumienie akustyczne pobliskimi (ale nie zbyt bliskimi!) gęstymi krzewami.
Pompa ciepła typu powietrze-woda przynosi tyle korzyści, że hałas emitowany przez jednostkę centralną nie powinien być czynnikiem przemawiającym za innymi rozwiązaniami. Dobór odpowiedniego sprzętu i zastosowanie kilku trików przy umiejscowieniu pompy pozwolą nam uchronić nas samych i sąsiadów przed nadmiernym hałasem.