Czy pompa ciepła pracuje cały czas?
Zastosowanie pompy ciepła to świetny i efektywny sposób na ogrzanie domu. Dzięki temu, że instalacja może być połączona z odnawialnymi źródłami energii, można również ograniczyć w ten sposób negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne. Jednak czy wiesz, jak działa pompa ciepła? Sprawdź, jak długo ona pracuje.
Pompa ciepła – na jakiej zasadzie działa?
Instalacja pompy ciepła, pozwala na ograniczenie rachunków związanych z ogrzaniem domu. Jak to możliwe? Otóż instalacja pozyskuje energię z odnawialnych źródeł. Dzięki temu zadbanie o komfort termiczny w budynku nie jest związane z zużyciem np. węgla czy gazu. Pompa ciepła może pobierać energię z:
- gruntu,
- powietrza,
- wody.
W zależności od tego, na jaką pompę ciepła się zdecydujesz, może ona ogrzewać jedynie powietrze lub także wodę. Warto wiedzieć, że zastosowanie takiej instalacji, nie wymaga zbyt dużo miejsca, gdyż jej rozmiar jest porównywalny z kotłem zasilanym na gaz. Skorzystanie z pompy ciepła, to również sposób na ogrzanie domu w tzw. czysty sposób, bo nie jest wymagane przechowywanie paliwa stałego, takiego jak węgiel czy pellet. Działanie pompy ciepła można najprościej opisać, poprzez pobór energii cieplnej z zewnątrz i wtłoczenie ogrzanego nią powietrza lub wody do wewnątrz.
Czy pompa ciepła powinna pracować cały czas?
Choć inwestycja w pompę ciepła pozwala na zaoszczędzenie na rachunkach związanych z ogrzewaniem domu, to niektórzy obawiają się wydatków za energię elektryczną. Zużycie jej jest niezbędne, aby móc pobierać ciepło z zewnątrz i ogrzewać wodę lub powietrze. Zatem niektórzy zastanawiają się, ile godzin pracuje pompa ciepła? Ta kwestia jest zależna od kilku czynników, takich jak:
- warunki atmosferyczne
Ciepłą jesienią praca pompy ciepła jest krótsza, niż w przypadku zimowych mrozów, kiedy działa ona praktycznie 24 godziny na dobę. To, jak działa urządzenie, jest związane z koniecznością uzyskania pożądanej temperatury we wnętrzu. Zatem jeśli jest ciepło na zewnątrz, pompa ciepła nie musi pracować długo, aby zapewnić odpowiednie warunki w domu.
- zastosowania innych rozwiązań termicznych i wentylacyjnych
Jeśli budynek jest wyposażony w rekuperację z odzyskiem ciepła, a ściany są odpowiednio wyizolowane, można ograniczyć czas pracy pompy ciepła. Wynika to z tego, że raz ogrzana przestrzeń utrzymuje odpowiednią temperaturę przez dłuższy czas. Dzięki temu nie jest konieczna długa praca pompy ciepła.
Choć możliwe jest samodzielne wyłączenie pompy ciepła, to nie jest to zalecane, gdyż może wpłynąć negatywnie na żywotność urządzenia. Do tego, gdy dojdzie do nadmiernego wychłodzenia wnętrza, zamiast zaoszczędzić na niepracującej pompie ciepła, zapłacisz wyższe rachunki za energię elektryczną. Urządzenie będzie pracować intensywniej, by przywrócić odpowiednie warunki termiczne.
Od czego zależy pobór energii elektrycznej pompy ciepła?
Już wiesz, że czas pracy pompy ciepła w dużej mierze jest związany ze standardem termicznym w danym budynku. Co ciekawe, wpływ na to mają także preferencje domowników. Zatem, jeśli Twoi bliscy są przyzwyczajeni do wyższych temperatur we wnętrzu, to zimą pompa ciepła będzie pobierać więcej energii elektrycznej. Dlatego wiele osób decydując się na termomodernizację budynku, inwestuje nie tylko w montaż pompy ciepła, ale również w przydomową instalację fotowoltaiczną. W ten sposób możliwe jest skuteczne obniżenie rachunków zarówno za pobór energii elektrycznej, jak i ogrzanie domu. Nawet w przypadku ciągłej pracy pompy ciepła, koszt zużytego prądu nie jest duży.