Czym jest bufor do pompy ciepła?
Pompy ciepła cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością, ponieważ stanowią znakomity sposób na ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody, generując spore oszczędności. Rozwój technologii w tej dziedzinie sprawia, że możliwe jest korzystanie z wielu dodatkowych rozwiązań, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność tego typu urządzeń. Jednym z nich jest bufor do pompy ciepła. Co to takiego, jak działa i ile kosztuje? Sprawdźmy!
Bufor ciepła w pompie ciepła – co to takiego i jak działa?
Bufor ciepła, często nazywany również magazynem ciepła, to specjalny zbiornik wypełniony wodą, który stanowić może jeden z elementów instalacji – zarówno pompy ciepła, jak też innych urządzeń grzewczych, w tym kotłów na gaz czy inne paliwa. Jego podstawowymi zadaniami są stabilizowanie pracy pompy ciepła oraz gromadzenie energii cieplnej, która może być następnie wykorzystana w instalacji centralnego ogrzewania.
Jak działa bufor ciepła? Montuje się go między pompą ciepła a odbiornikami. Trafia do niego podgrzana przez urządzenie woda, po czym skierowana zostaje do odbiorników. Gdy jej temperatura spadnie poniżej ustalonego poziomu, pompa ponownie zostaje uruchomiona, co sprawia, że zmniejszona zostaje częstotliwość uruchamiania urządzenia. Co więcej, zastosowanie bufora pozwala skutecznie utrzymać stałą temperaturę w budynku.
Najważniejsze funkcje bufora ciepła
Bufor okazuje się być bardzo istotnym elementem pompy ciepła, pełniąc wiele funkcji. Jego zadaniem jest nie tylko magazynowanie nadwyżek energii ciepła, co pozwala na ich późniejsze wykorzystanie (np. w sytuacji, gdy instalacja fotowoltaiczna produkuje mniejsze ilości energii). Korzystając z bufora, możesz liczyć również na wiele inne korzyści:
- masz pewność, że utrzymany zostanie stały przepływ wody grzewczej;
- Twoja pompa ciepła pracuje stabilnie i jest uruchamiana wtedy, gdy okazuje się to niezbędne;
- wydłużasz cykl pracy sprężarki oraz żywotność pompy ciepła;
- zyskujesz zabezpieczenie zładu wody w instalacji C.O.;
- pompa ciepła zostaje odszroniona bez pobierania ciepła z instalacji grzewczej.
Warto również dodać, że bufory ciepła, dzięki magazynowaniu energii, dają możliwość zwiększenia autokonsumpcji darmowej energii z instalacji fotowoltaicznej, co przynosi ich użytkownikom komfort oraz dodatkowe oszczędności.
Pamiętaj! Aby rozwiązanie to było efektywne, woda z bufora musi posiadać odpowiednią temperaturę. Zakłada się, że dla grzejników powinna wynosić ona około 40-55°C, a dla ogrzewania podłogowego 25-35°C.
Jak dopasować wielkość bufora co pompy ciepła?
Aby bufor ciepła był efektywny i umożliwił pompie ciepła prawidłową pracę (bez zbyt częstego załączania), niezbędne jest dopasowanie jego pojemności. Aby ją określić, weź pod uwagę rolę bufora, a więc to, czy ma pełnić funkcję magazynu ciepła, czy tylko stabilizować pracę pompy. Zwróć również uwagę na to, na jak długo ma starczać zgromadzone ciepło, jaka jest pojemność odbiorników ciepła oraz wymagany minimalny zład wody w instalacji. Do prawidłowego dopasowania bufora niezbędne może okazać się również obliczenie zapotrzebowania budynku na ciepło.
Dlaczego to tak istotne? Zbyt duży bufor ciepła sprawi, że będziesz niepotrzebnie podgrzewać zbyt duże ilości wody. Z kolei za mała pojemność doprowadzi do tego, że nie zaspokoisz zapotrzebowania instalacji na cieplą wodę. Warto więc przed zakupem bufora skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.
Pamiętaj! Dla pomp ciepła o mocy 10 kW pojemność bufora ciepła powinna wynosić minimum 100 l. Jeżeli nie masz miejsca na jego instalację, możesz postawić na mniejszy, który tak czy inaczej zwiększy efektywność systemu, albo dokonać zmian w posiadanej instalacji (np. poprzez skorzystanie z ogrzewania podłogowego).
Czy bufor ciepła jest niezbędny w pompie ciepła?
To, czy potrzebujesz bufora ciepła, jest kwestią indywidualną. Dzięki niemu osiągniesz optymalny przepływ wody w urządzeniu, zyskasz magazyn energii cieplnej oraz usprawnisz pracę swojej pompy ciepła.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie, skontaktuj się z naszym specjalistą, który odpowie na to pytanie po przeprowadzeniu audytu energetycznego budynku i dopasuje pod tym kątem odpowiedni bufor.
Bufor ciepła – ile kosztuje?
Cena, jaką zapłacisz za bufor ciepła, uzależniona jest od kilku czynników – jego pojemności, funkcji czy materiałów, z których został wykonany. Za najtańsze rozwiązania tego typu zapłacisz około 1,5-2 tys. zł, a za te droższe i najbardziej funkcjonalne około 10 tys. zł.
Na buforze ciepła nie warto jednak oszczędzać, ponieważ w dłuższej perspektywie obniża on koszty ogrzewania i zwiększa żywotność pompy. Jeżeli więc chcesz, aby działał na przestrzeni wielu lat i był wydajny, postaw na rozwiązanie z górnej półki jakościowej. My pomożemy Ci w jego wyborze!