Fotowoltaika na obrotowym słupie – czy to ma sens?
Zazwyczaj mówiąc o instalacji fotowoltaicznej, większość osób myśli o panelach, umieszczonych na dachu lub działce. Natomiast warto wiedzieć, że wraz z rozwojem technologii dotyczącej odnawialnych źródeł energii, możliwy jest wybór różnych rozwiązań. Dowiedz się, jak działa fotowoltaika na obrotowym słupie i czy warto w nią zainwestować.
Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej?
Zanim będzie możliwe omówienie paneli obrotowych, warto najpierw wyjaśnić sobie działanie standardowej instalacji fotowoltaicznej. Energia słoneczna jest odbierana przez panele, w których znajdują się specjalne ogniwa. Następnie mają one za zadanie przekształcić ciepło w prąd stały, który zostaje przekształcony w falowniku na zmienny. Dopiero taką energię można wykorzystać na swoje własne potrzeby.
Co do zasady, instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana zarówno na dachu, jak i gruncie. Należy jednak wcześniej upewnić się, że dostęp światła słonecznego do paneli nie będzie utrudniony, np. przez drzewa, inny budynek czy wzniesienie. Do tego, jeśli decydujesz się na montaż instalacji na dachu budynku, jego konstrukcja powinna nie stwarzać żadnego zagrożenia. Co jednak mogą zrobić ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na umieszczenie paneli na dachu lub działce? Warto wtedy poznać opcję, jaką są panele fotowoltaiczne na słupie.
Fotowoltaika na słupie – jak to działa?
W przypadku, gdy z jakichś przyczyn niemożliwe jest postawienie instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio na dachu budynku lub na specjalnym stelażu na ziemi, wtedy należy przemyśleć inne rozwiązania. Ciekawą propozycją jest fotowoltaika obrotowa na słupie. Dzięki niej można pozyskiwać energię słoneczną, bez względu na konstrukcję dachu czy zaciemnienie ogrodu. Największym ich plusem jest to, że panele automatycznie obracane są w ciągu dnia tak, aby podążać za słońcem. Optymalna ekspozycja pozwala im na generowanie maksimum energii elektrycznej. Co więcej, panele obrotowe na słupach zajmują również mniej powierzchni. Warto jednak wiedzieć, że lepsze nasłonecznienie to nie jedyny powód, dla którego można zdecydować się na montaż fotowoltaiki obrotowej.
Wśród jej zalet można wymienić:
-
- wysoką wydajność.
Panele obrotowe na słupach wyposażone w tracker śledzą ruch słońca i dostosowują nachylenie, do kąta padania promieni. Dzięki temu możliwy jest efektywniejszy pobór energii słonecznej, a w konsekwencji pozyskanie większej ilości prądu.
-
- większą odporność na zabrudzenie.
Ze względu na zmianę nachylenia paneli fotowoltaiki obrotowej, możliwe jest utrzymanie ogniw w lepszym stanie. Dzięki temu zabrudzenia nie ograniczają efektywności instalacji.
Należy jednak wiedzieć, że zastosowanie fotowoltaiki obrotowej na słupie, choć wiąże się z większą efektywnością, to również jest nieco bardziej kosztowne, niż w przypadku tradycyjnej instalacji.
Dla kogo panele fotowoltaiczne na słupie?
Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze – tradycyjna instalacja czy panele fotowoltaiczne na obrotowych słupie? Ta druga możliwość jest korzystna przede wszystkim dla osób mieszkających zacienionych miejscach. Czasami jedyną możliwością, aby instalacja fotowoltaiczna była efektywna, jest montaż jej na panelach obrotowych. Tak może być w przypadku, gdy mieszkasz w zacienionym miejscu, np. w górach lub w lesie. Wtedy panele obrotowe na słupie pozwolą na odpowiedni pobór energii słonecznej i przekształcenie jej w elektryczną. Taka opcja jest również korzystna dla osób, które nie mogą zamontować paneli fotowoltaicznych bezpośrednio na dachu tak, aby zapewnić właściwą ekspozycję.
Fotowoltaika na obrotowym słupie to nowoczesny sposób na maksymalne wykorzystanie ogniw i promieni słonecznych. To doskonały wybór dla tych, którzy oczekują jak największej efektywności. Panele obrotowe mogą być również świetną alternatywą, gdy z różnych przyczyn nie możesz zastosować tradycyjnej instalacji.