Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Jeśli rozważasz inwestycję w pompę ciepła, jednym z kluczowych czynników jaki powinieneś mieć na uwadze jest jej dopasowanie względem reszty instalacji grzewczej, która znajdzie się w budynku. Pompy ciepła działają najlepiej, gdy są połączone z ogrzewaniem płaszczyznowym, np. podłogowym lub ściennym, jednak nie we wszystkich miejscach możliwe jest zastosowanie takiego rozwiązania. Na szczęście, możliwa jest także współpraca z grzejnikami, które można zamontować w budynku o wiele łatwiej. Można nawet podłączyć pompę do niektórych starych instalacji grzewczych. Jaki grzejnik do pompy ciepła będzie więc najlepszym wyborem? Dowiedzmy się!

Pompa ciepła a grzejniki klasyczne

Wiele osób zastanawia się, czy można podłączyć istniejące już grzejniki do pompy ciepła. Jeżeli w budynku znajdują się ich standardowe modele, które osiągają swoją pełną moc przy temperaturach w przedziale od 70 do 80°C, wtedy niestety konieczna będzie wymiana instalacji. Pompa ciepła będzie co prawda działać z tradycyjnymi, wysokotemperaturowymi grzejnikami, jednak takie połączenie z pewnością nie będzie wydajne. Dlaczego? Ponieważ zdecydowana większość pomp zalicza się do urządzeń niskotemperaturowych, a woda wykorzystywana do zasilania instalacji będzie mieć niższą temperaturę niż w ta potrzebna do podgrzania tradycyjnych grzejników.

Grzejniki do pomp ciepła - jakie wybierać

Jakie grzejniki do pompy ciepła warto wybrać?

Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła sprawdzą się najlepiej? Grzejniki niskotemperaturowe to idealne rozwiązanie. Dzięki swoim unikalnym właściwościom mogą z powodzeniem współpracować z pompami ciepła, a także kotłami kondensacyjnymi. Modele te posiadają możliwie największą efektywną powierzchnię wymiany ciepła, a także charakteryzują się mniejszą masą oraz małą pojemnością wodną. Istnieje kilka rodzajów grzejników niskotemperaturowych do pomp ciepła, które są często używane w instalacjach. Możemy zaliczyć do nich grzejniki płytowe, klimakonwektory oraz grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną.

Grzejniki płytowe

Produkty te znane są ze swojej płaskiej oraz dużej powierzchni – nietrudno się więc domyślić, że ich główną zaletą jest duży obszar wymiany ciepła, jaki oferują. Na rynku dostępna jest bogata oferta różnorodnych wymiarów grzejników płytowych, a także ich wersji, w tym jednopłytowych, dwupłytowych, trzypłytowych oraz konwekcyjnych. Modele płytowe to rozwiązanie, które może sprawdzić się dobrze podczas wymiany starego źródła ogrzewania na pompę ciepła, a także w sytuacjach, gdy zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego nie wchodzi w grę.

Klimakonwektory

Klimakonwektory to doskonała propozycja dla osób, którym zależy nie tylko na ogrzewaniu wnętrz, ale również ich chłodzeniu. Te niskotemperaturowe produkty posiadają wbudowane wentylatory, które wymuszają przepływ ciepłego lub chłodnego powietrza, w zależności od bieżącego ustawienia. Dostępne są w wielu wersjach, w tym ściennych, podłogowych, kasetonowych czy też kanałowych.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

W nowoczesnych budynkach coraz częściej możemy spotkać duże okna, które umożliwiają otworzenie przestrzeni na zewnątrz i pozwalają mieszkańcom cieszyć się bliskością ogrodu. Rozległe przeszklenia są niezwykle estetyczne, jednak wystawiają pomieszczenie na znacznie większe straty ciepła. Właśnie dla takich realizacji stworzone zostały grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną, które są umieszczane w podłodze, tuż przy szybie. Są one wyposażone w wentylatory, które reagują jeśli temperatura obniży się powyżej danego pułapu i podwyższają dynamikę przepływu powietrza.

Oczywiście warto pamiętać, że decyzja dotycząca tego jakie grzejniki do pompy ciepła będą najlepszym wyborem, będzie zależeć od wielu czynników. Dlatego też kwestię tę najlepiej skonsultować ze specjalistami zajmującymi się instalacją pomp ciepła. Z pewnością pomogą oni w wyborze optymalnego rozwiązania.

Planujesz zmianę sposobu ogrzewania swojego domu? Przeczytaj koniecznie także nasz artykuł: czy można podłączyć pompę ciepła do istniejącej instalacji grzewczej.