Panele słoneczne
Ogólne działanie systemu
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Każdy panel słoneczny składa się z szeregowo lub też równolegle ułożonych fotoogniw. Wykonane są one właśnie z krzemu, który umożliwia przeprowadzenie efektu fotowoltaicznego. Powszechnie spotyka się trzy rodzaje ogniw, każdy dostosowany do innego stopnia zapotrzebowania na energię elektryczną w domostwie.
Panele amorficzne rzadko stosuje się w domach jednorodzinnych, ponieważ ich wydajność jest wyjątkowo niska. Spowodowane jest to wykorzystaniem alotropu z krzemu, oszczędzając w ten sposób na właściwym surowcu. Pomimo swojej obniżonej sprawności, jego żywotność jest dłuższa, niż innych paneli. Dlatego też, wykorzystuje się je w takich urządzeniach, jak zegarek, czy kalkulator lub w domach jednorodzinnych podłączonych do sieci publicznej (ON grid).
Panel wykonany z ogniw polikrystalicznych jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem, dzięki swojej niskiej cenie, a zarazem optymalnej wydajności. Oprócz wyróżniającego się koloru, posiadają one również niejednorodną powierzchnię, która w dotyku może przypominać szron.
Wykorzystanie monolitu krzemu, czyli jednej bryły surowca, zapewnia najwyższą możliwą sprawność, jednak przez to jest najdroższą inwestycją. Polecany jest przede wszystkim dla instalacji prosumenckich OFF grid, które nie mają możliwości podłączenia do zewnętrznego dostawcy elektroenergetycznego lub też dla domostw, które chcą być od niego niezależne.
Najlepsze warunki
Wszystkie panele słoneczne najlepiej działają w miejscach niezacienionych, z dużym dostępem do słońca. Dlatego najczęściej montuje się je na dachach budynków lub też w ich elewacjach. Zarówno ogniwa monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne najlepiej pracują w warunkach całkowicie bezchmurnego nieba. Ważna jest również sama temperatura, ponieważ wydajność paneli słonecznych jest najwyższa przy około 7 stopniach Celsjusza.