Rodzaje paneli fotowoltaicznych

panele fotowoltaiczne rodzaje

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne, zwane inaczej PV, stają się coraz bardziej popularne. W ich skład wchodzą przede wszystkim specjalistyczne panele montowane na dachach lub gruncie oraz inwerter solarny (falownik), czyli urządzenie przekształcające prąd stały w prąd zmienny. Ponadto w zestawie znajdują się także elementy zabezpieczające przed przepięciami i wyładowaniami elektrycznymi.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Rynek instalacji, w tym paneli fotowoltaicznych, oferuje obecnie różnego rodzaju technologie. Możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz panele z krzemu amorficznego. Różnią się one między sobą właściwościami, wydajnością oraz ceną.

Panele monokrystaliczne

Cechują się największą wydajnością (od 17% do 22%), a do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu. Posiadają charakterystyczny czarny kolor i tworzą je wielokątne, cienkie płytki. Panele monokrystaliczne doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy mamy ograniczoną powierzchnię i silne nasłonecznienie. Ich zaletami są: bardzo dobra odporność na warunki atmosferyczne, trwałość i wspomniana wydajność. Należy jednak zaznaczyć, że jest to jedno z najdroższych rozwiązań, jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne.

panele fotowoltaiczne rodzaje

Panele polikrystaliczne

To moduły łączące wiele kryształów krzemu. Charakteryzują się błękitnym kolorem, a układ kwadratowych płytek wykorzystuje całą powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego. Posiadają mniejszą wydajność niż panele monokrystaliczne (od 14% do 16%), przez co również wymagają większej powierzchni instalacyjnej. Panele polikrystaliczne doskonale sprawdzają się w warunkach słabszego nasłonecznienia. Właśnie dlatego są to najczęściej stosowane instalacje na terenie Polski. Nierównomierna ilość słońca i częste zachmurzenie w ciągu całego roku sprawiają, że panele tego typu są wydajniejsze od paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych. Dodatkowymi atutami są ich cena oraz żywotność. Dobrej jakości panele polikrystaliczne mogą posłużyć nawet do 25 lat.

Panele z krzemu amorficznego

Najrzadziej spotykany rodzaj instalacji. Ich wydajność jest wyjątkowo niska, a sprawność obniża się z biegiem czasu. Panele słoneczne amorficzne są również najtańsze, co można uznać za ich największą zaletę. Są lekkie, elastyczne i posiadają niski stopień wrażliwości na wysokie temperatury, przez co zmiany poziomu wydajności nie są zbytnio zauważalne. Dzięki mało skomplikowanemu montażowi i niewielkiej wadze mogą być stosowane na elewacji budynków.

Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych sprawdzi się w domu?

Każde gospodarstwo domowe posiada indywidualne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wszystko uzależnione jest od jego wielkości, rodzaju, liczby i częstotliwości używania urządzeń elektrycznych. Jeśli głównym kryterium jest cena, wówczas panele polikrystaliczne będą wydawać się najlepszą opcją. Panele monokrystaliczne, mimo że droższe, pozwolą wygenerować dużo większą ilość energii elektrycznej. Niekiedy zwyczajnie nie ma możliwości wykonania montażu ciężkich instalacji, dlatego jedynym wyjściem okazują się lekkie panele amorficzne. Niezależnie od wyboru, warto zwrócić także uwagę na warunki gwarancji producenta.

Zainteresować Cię mogą także inne nasze artykuły: