Czy panele full black są lepsze?

Panele full black czy warto

Czy panele full black są lepsze?

Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej należy rozważyć wiele ważnych kwestii, w tym wybór odpowiednich paneli. Podczas zakupów warto wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę i wydajność, ale także estetykę i trwałość. Jedną z opcji, która zyskuje w ostatnich latach na popularności są panele full black. Czy warto w nie zainwestować? Dowiedzmy się!

Odkryj wydajność paneli fotowoltaicznych full black

Aby móc odpowiedzieć na pytanie o to czy panele full black są lepsze od zwykłych wersji, powinniśmy poznać je nieco bliżej. Modele te należą do rodziny paneli monokrystalicznych i, tak jak reszta produktów z tej kategorii, są wykonywane z pojedynczego kryształu krzemu poprzez zastosowanie Metody Czochralskiego. Ogniwa tworzy się z dużych kawałków krzemu w kształcie walca, które są następnie cięte na cienkie płytki. Taki proces produkcji sprawia, że panele full black cechują się bardzo dobrą wydajnością i sprawnością, która często przekracza pułap 20%. Pracują znacznie lepiej w okresach niskiego nasłonecznienia niż panele polikrystaliczne, dlatego sprawdzą się nawet w miejscach wystawionych na działanie zmiennej pogody. Panele monokrystaliczne cechują się także dużą trwałością, a większość producentów zapewnia gwarancję na okres 25 lub 30 lat. Produkty te są także mniejsze i lżejsze niż ich polikrystaliczne odpowiedniki, przez co można umieścić na dachu ich mniejszą ilość, nie narażając się na spadek energii elektrycznej.

Panele full black czy warto

Wygląd i koszt

Jak można od razu zauważyć, panele fotowoltaiczne full black wyróżniają się również swoim niecodziennym wyglądem. Mają one czarne tło, na którym nie widać żadnych białych elementów, a najczęściej są także otoczone ciemnymi ramkami, co sprawia, że cała ich powierzchnia jest jednolita. Takie połączenie prezentuje się niezwykle gustownie i będzie szczególnie dobrym wyborem dla osób, które cenią wysokie walory estetyczne instalacji. Nie można zapominać również o cenie paneli full black, która jest wyższa w porównaniu ze zwykłymi wersjami o takiej samej mocy. Wyższy koszt modeli monokrystalicznych spowodowany jest wykorzystaniem w nich lepszych ogniw, których produkcja jest droższa oraz bardziej czasochłonna.

Panele full black czy zwykłe?

Czy warto zdecydować się na panele full black czy zwykłe modele? Jak wspominaliśmy powyżej, panele full black są monokrystaliczne, co sprawia, że cechują się o wiele lepszą efektywnością niż ich polikrystaliczne odpowiedniki. Są także niezwykle trwałe, przez co spadki mocy na przestrzeni kilkudziesięciu lat będą o wiele mniejsze. Warto wspomnieć, iż moduły full black potrafią pracować dobrze nawet, gdy na zewnątrz pojawia się deszcz, śnieg, grad oraz silny wiatr. Nie powinniśmy również zapominać o estetyce instalacji fotowoltaicznej, która wykorzystuje panele full black. Modele te, w przeciwieństwie do standardowych modułów, nie posiadają białych odznaczających się linii. Dzięki temu są w stanie stworzyć jednolitą taflę, która prezentuje się estetycznie i pasuje do dachów w różnych kolorach. To kwestia, która może wpłynąć na wartość nieruchomości, jeśli będziemy chcieli ją sprzedać w przyszłości. Liczne zalety paneli fotowoltaicznych full black mogą przekonać do tego produktu wiele osób, jednak powinny być one świadome wyższych kosztów jakie na początku niesie ze sobą zakup tego rozwiązania. Warto podkreślić, iż decyzję o tym, które panele fotowoltaiczne będą lepszym wyborem dla danego budynku, najlepiej skonsultować z profesjonalistami odpowiedzialnymi za realizację inwestycji.

Przeczytaj także nasz artykuł o rodzajach paneli fotowoltaicznych.