Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji
Czasami istnieje konieczność przeprowadzenia modernizacji systemu ogrzewania w danym budynku, czego doskonałym przykładem jest podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji. Takie działanie musi być wykonane zgodnie z kilkoma zasadami, dzięki czemu zastosowane urządzenia będą działały poprawnie, a system zachowa dobry stan przez długie lata. W jaki sposób należy przeprowadzić takie prace modernizacyjne?
Najważniejsze zasady
Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji jest znacznie trudniejsze niż wykonanie systemu od nowa, wraz z wznoszeniem całego budynku. Z tego powodu podczas takiego procesu należy pamiętać o kilku kwestiach. Wiele osób decyduje się na połączenie pompy ze starym sposobem ogrzewania obiektu, na przykład kotłem na węgiel. Wówczas nie trzeba demontować fragmentów poprzedniej instalacji, co znacznie zmniejsza koszt całej inwestycji.
W niektórych budynkach przekształcenie istniejącej instalacji w taki sposób, by umożliwiała ona podłączenie pompy ciepła, jest niezwykle trudne. Czasami wiąże się to z koniecznością demontażu poszczególnych fragmentów lub wymiany elementów systemu na nowsze, dostosowane do pracy w zmieniających się warunkach. Wszystko zależy wyłącznie od charakterystyki danego obiektu. W niektórych budynkach podłączenie pompy ciepła okaże się trafną inwestycją, podczas gdy w innych będzie ono wiązało się z koniecznością przeznaczenia na ten cel ogromnej sumy pieniędzy, która zwróci się dopiero po długim czasie.
Pompa ciepła działa dobrze w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym, czyli podłogowym lub ściennym. Problemy pojawiają się natomiast w sytuacji, gdy ma ona stać się elementem systemu składającego się ze standardowych grzejników stworzonych z myślą o ogrzewaniu za pomocą tradycyjnego kotła.
Pompa ciepła a instalacja c.o.
Podłączenie pompy ciepła do c.o. przez niektórych jest uważane za mało opłacalne. Grzejniki wymagają bowiem uzyskania większej temperatury, niż może zagwarantować cały system. Obecnie jednak zimy przestają być tak mroźne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na podobne rozwiązanie. Sprawdzi się ono dobrze w miejscach, w których nie trzeba uzyskiwać bardzo wysokiej temperatury, a jedynie dogrzać pomieszczenie. Wówczas podłączenie pompy ciepła do instalacji c.o. nie jest złym pomysłem.
Pompa ciepła powietrze-woda do c.o. powinna być podłączona w określony sposób. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu dobrej wydajności grzejników, konieczne będzie ich wymienienie na inne egzemplarze. Istnieją bowiem specjalne modele dostosowane do niższych temperatur, czyli takich, które można uzyskać poprzez podłączenie pompy ciepła. Klasyczne grzejniki działają pełną mocą dopiero przy 80°C, dlatego po modernizacji mogą one okazać się zupełnie niewydajne.
Pompa ciepła do c.o. może przyjmować różne formy. Istnieje opcja stworzenia wymiennika gruntowego w zbiorniku wodnym, jednak jest ona zupełnie nieopłacalna i wymaga dysponowania bardzo dużą powierzchnią. Z tego powodu takie systemy najczęściej występują w wariancie powietrznym, który nie wymaga zainstalowania dodatkowego wymiennika ciepła.
Pompa ciepła a termoizolacja budynku
Wybierając pompę ciepła, należy zwrócić uwagę również na charakterystykę danego budynku. Niezwykle istotna jest jego termoizolacja, która zapobiega samoistnej utracie temperatury. Na tej podstawie możliwe jest dopasowanie urządzenia pozwalającego na stworzenie optymalnego systemu dla konkretnego obiektu. Każdy dom należy traktować w sposób indywidualny, dlatego dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistami. Takie osoby znają się nie tylko na metodach podłączania pomp do już istniejących instalacji, lecz także rodzajach dostępnych urządzeń oraz ich dokładnym wykorzystaniu. Na rynku znaleźć można bowiem kilka typów pomp, ale nie wszystkie sprawdzą się dobrze w danym budynku.