Pompa ciepła niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa – różnice

Pompa ciepła niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa

Pompa ciepła niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa – różnice

Za rosnącą popularnością pomp ciepła w ostatnich latach w Polsce stoi chęć poszukiwania alternatywnych systemów grzewczych, zwłaszcza względem gazu czy kotłów na paliwa stałe. Rozwój technologiczny w zakresie pomp sprawił, że poza pompami gruntowymi, coraz szerzej stosowane są powietrzne pompy ciepła, coraz bardziej wydajne i wystarczające do ogrzewania w naszej strefie klimatycznej. Nowoczesne pompy ciepła są to obecnie bardzo ekologiczne systemy, które świetnie się sprawdzą w nowym budownictwie w niskotemperaturowych systemach grzewczych. A co z systemami wysokotemperaturowymi? Czy można zastosować pompę ciepła do ogrzewania w domu z tradycyjnymi grzejnikami?

Pompy ciepła niskotemperaturowe

Efektywna współpraca niskotemperaturowych pomp ciepła jest możliwa wyłącznie z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi, w których woda zasilająca instalację wynosi 30-40°C. Do tego rodzaju systemów, z którym niskotemperaturowe pompy będą współpracować z najwyższą efektywnością grzewczą, zalicza się ogrzewanie:

  • podłogowe;
  • ścienne;
  • sufitowe.

W praktyce mechanizm ten polega na tym, że niższa temperatura wody zasilającej układ wymaga zastosowania systemów grzewczych o dużej powierzchni. Tylko wtedy możliwe jest uzyskanie odpowiedniego komfortu cieplnego. W związku z tym najbardziej efektywne będzie zastosowanie pomp ciepła niskotemperaturowych w nowym budownictwie – domach jednorodzinnych czy biurowcach, gdzie od razu na etapie projektowania zakłada się zastosowanie ogrzewania podłogowego.

Pompy ciepła wysokotemperaturowe – jak działa system?

Do niedawna tradycyjne grzejniki wysokotemperaturowe, czyli wymagające wody zasilającej o temperaturze przekraczającej znacznie 50°C, nie mogły być efektywnie zasilane przy pomocy pomp ciepła. Natomiast na rynku pojawiły się już pompy ciepła wysokotemperaturowe, które są w stanie produkować wodę o temperaturze dochodzącej aż do 80°C i to przy zachowaniu pełnej wydajności. W związku z tym należy uznać, że wysokotemperaturowe pompy to skuteczna alternatywa dla np. kotłów olejowych czy węglowych, które zasilają starsze systemy grzewcze, w których temperatura wody nie może spaść poniżej 70°C. Co więcej, zmiana źródła ciepła z pieca na pompę najczęściej nie wymaga modyfikacji istniejącej instalacji grzejnikowej, co jest szczególnie ważne dla osób, które planują zmodernizować swój stary dom i przykładowo w pełni zasilać ogrzewanie przy pomocy energii pozyskanej z paneli fotowoltaicznych.

Pompa ciepła wysokotemperaturowa czy niskotemperaturowa - różnice

Pompa ciepła niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa – zastosowanie

Co do zasady pompy ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, które świetnie sprawdzą się przy wygodnym ogrzewaniu powierzchniowym w nowym budownictwie. Natomiast w starych domach, systemy grzewcze to najczęściej złożone systemy rurowe lub tradycyjne grzejniki, których skuteczność grzewcza jest zależna od temperatury doprowadzanej wody. Źródłem ciepła w przypadku takich systemów są z kolei wydajne, ale nieekologiczne kotły na paliwa. Rozwój świadomości ekologicznej w Polsce spowodował, że coraz więcej osób kieruje swoją uwagę na wykorzystanie energii odnawialnej, nie tylko w postaci paneli fotowoltaicznych ale i pomp ciepła. Do niedawna odejście od tradycyjnego kotła było niemożliwe lub bardzo drogie. Obecnie wysokotemperaturowe pompy ciepła to nowoczesne rozwiązania gwarantujące skuteczność grzewczą przy użyciu dotychczasowych, starych systemów rozprowadzania energii cieplnej. Gdzie jeszcze, poza starszymi domami jednorodzinnymi, pompy ciepła wysokotemperaturowe znajdą najlepsze zastosowanie?

  • W obiektach sakralnych i zabytkowych, gdzie nie można przeprowadzić szerszej modernizacji systemu ogrzewania;
  • W budynkach, gdzie ogrzewanie podłogowe może być nieopłacalne, np. w zakładach produkcyjnych czy obiektach użyteczności publicznej.

Niezależnie od rodzaju inwestycji i użytych systemów grzewczych, nowoczesne powietrzne pompy ciepła czołowych światowych producentów dostarcza na rynku polskim Elektro Masters.