Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Jaką wybrać?

Pompa ciepła powietrzn a gruntowa

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Jaką wybrać?

Pompa ciepła to z pewnością rozwiązanie, które pozwala na ogrzewanie domu, nie rujnując równocześnie naszej kieszeni. Wybiera ją więc coraz więcej osób, dbających o niskie koszty utrzymania. Problem pojawia się jednak, kiedy musimy wybrać, jaki rodzaj będzie dla nas najbardziej odpowiedni – pompa powietrzna czy gruntowa? Różnice okazują się bardzo istotne i mogą znacząco wpływać na nasze wydatki. To, na co należy zwrócić uwagę wybierając właściwą dla nas opcję, to przede wszystkim różnica w budowie, koszty zakupu obu urządzeń oraz koszty związane z montażem i eksploatacją.

Pompa ciepła powietrzna

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które działa poprzez przekazywanie energii odbieranej z powietrza do obiegu grzewczego wewnątrz domu. Koniecznym jest podłączenie jej do układu elektrycznego oraz hydraulicznego. Dzięki temu możemy jej użyć do ogrzewania zarówno pomieszczeń, jak i wody w domu.

Istotnym atutem powietrznej pompy ciepła jest brak konieczności wykonywania prac ziemnych, ani specjalnej instalacji, a także fakt, że w połączeniu z kotłowniami opalanymi olejem lub gazem propan-butan, mogą znacznie zredukować koszty ogrzewania.

Jednak posiada ona także ważny minus – jej efektywność spada wraz z temperaturą na zewnątrz i w okresie zimowym musi być wspomagane dodatkowym źródłem ciepła. Koszty urządzenia i montażu wahają się w okolicy 20-30 tys.

Pompa ciepła gruntowa

O ile w przypadku powietrznej pompy ciepła należy skupić się na znalezieniu miejsca, które pomieści instalację, o tyle ten wariant wymaga dodatkowych prac ziemnych oraz instalacji. Możliwe jest zamontowanie wymiennika ciepła poziomego lub kolektora gruntowego. Samą pompę montuje się natomiast wewnątrz budynku.

Dzięki temu, że instalacja montowana jest pod ziemią, w okresie zimowym jej efektywność nie spada, ponieważ nie ma tam dużych wahań temperatury gruntu. Jest to więc świetna opcja, która będzie nas kosztować więcej niż pompa powietrzna, jednak koszty eksploatacji oraz brak konieczności wspomagania instalacji dodatkowym źródłem ciepła niwelują tę różnicę.

Dodatkowym atutem jest to, że w okresie letnim urządzenie to może być wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń, dzięki temperaturze gruntu niższej niż powietrza.

Minusem tego wariantu jest konieczność posiadania dużej działki oraz możliwość przeznaczenia znacznej jej części na instalację wymiennika ciepła. Obszar ten nie powinien być zabudowany i posiadać możliwość swobodnego przepływu powietrza. W przypadku porównania instalacji, i tego, która wymaga tej bardziej skomplikowanej, pompa ciepła gruntowa czy powietrzna – wiemy już, że jest to pompa gruntowa.

Co lepiej wybrać?

Obie te opcje przedstawiają nam możliwość oszczędności, jednak każda posiada również swoje słabsze strony.

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, analizując własne możliwości finansowe oraz potrzeby, a także wielkość terenu, jaką jest w stanie przeznaczyć na montaż.

Z pewnością w porównaniu pompa ciepła gruntowa a powietrzna pod względem kosztów utrzymania prowadzi tutaj gruntowa pompa ciepła, jednak w zamian za droższą instalację i poświęcenie większej powierzchni. Dodatkowo jest ona bardziej efektywna przez cały rok, nawet gdy temperatura na zewnątrz mocno spada.

Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa

Pompa powietrzna jest natomiast odpowiednią opcją dla osób, które nie dysponują tak dużą ilością miejsca, które mogą przeznaczyć na instalację lub chcą zmodernizować i wspomóc już posiadany system grzewczy. Koszty zakupu urządzenia oraz instalacja również będą niższe w przypadku pompy powietrznej.

Porównując jednak obecne zapotrzebowanie, prym będzie wiodła tutaj opcja z pompą powietrzną, ponieważ znaczna większość osób nie dysponuje ogromnymi działkami, które są w stanie przeznaczyć na wymienniki gruntowe.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszym artykułem, z którego dowiesz się ile prądu zużywa pompa ciepła.