Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Wyższe, niż to początkowo zakładaliśmy koszty ogrzewania domu mogą wynikać z różnych czynników – może być to wadliwa instalacja, problem z dobraniem mocy, zła wielkość źródła ciepła… Nic w tym dziwnego, że kiedy w naszym domu znajduje się pompa ciepła powietrzna zużycie prądu to temat, który interesuje nas szczególnie i naszym głównym celem staje się jego oszczędzanie.

Na wstępie warto podkreślić, że zużycie energii elektrycznej w każdym budynku jednorodzinnym jest bardzo indywidualną sprawą, kwestią zależną od rodziny, jej wielkości, tego, jaki tryb życia prowadzi, jak spędza wolny czas… Wszystko to ma znaczenie.

Coraz większą popularnością wśród inwestorów poszukujących alternatywnych źródeł ogrzewania domów, zwłaszcza pozyskujących energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych, cieszą się pompy ciepła typu powietrze-woda. Wysoka wydajność, sprawdzająca się nawet w naszym panującym zimą klimacie, łatwość i wygoda montażu oraz komfortowe użytkowanie, to tylko niektóre zalety tego typu rozwiązań. Jedyne mity, jakie wiążą się z pompami ciepła powstały na bazie ich gruntowych wersji, których instalacja wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami. Natomiast, jak faktycznie wygląda montaż i eksploatacja powietrznej pompy ciepła? I – co najbardziej interesujące w dobie rosnących cen energii elektrycznej – ile prądu zużywa pompa ciepła? Dobry wybór, to świadomy wybór, dlatego warto zgłębić wiedzę w tym temacie.

Pompa ciepła powietrzna a zużycie energii

Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi środowiska wokół nas, dlatego też zwracamy większą uwagę na zużycie energii. Tym samym wyliczamy je dokładniej, staramy się ograniczać i pilnować, by nie była marnotrawiona. Poza środowiskowym powodem takiego działania jest również stale rosnąca cena prądu. Gospodarstwa domowe starają się więc wybierać urządzenia energooszczędne, obniżające rachunki, wspierające ruch ochrony środowiska naturalnego.

Zużywana ilość prądu – co na nią wpływa

Nowoczesne pompy ciepła posiadają dobrej jakości instalację, która pozwala na efektywność i precyzję. Wzór, który można zastosować do obliczania kosztów poboru energii, jaki przejawia pompa ciepła to pobór prądu równa się zapotrzebowaniu domu na ciepło, podzielonemu przez średni roczny współczynnik ciepła, jaki wyprodukuje pompa.

Zapotrzebowanie na ciepło zależne jest od wielkości gospodarstwa domowego, jego mieszkańców, także energii, jaką pobierają urządzenia domowe. W pewnym stopniu wpływa też na nie lokalizacja budynku, jego ocieplenie oraz wentylacja, czy ewentualna klimatyzacja.

Jak wygląda w przypadku powietrznej pompy ciepła zużycie prądu w przeciągu całego roku w danym gospodarstwie domowym? Odpowiedź jest jedna: to zależy, a dokładniej zależy m.in. od następujących czynników:

  • warunków, w jakich działa urządzenie,
  • rodzaju wentylacji w domu (polecany wariant to wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli systemem odzysku ciepła),
  • ilości potrzebnej wody,
  • temperatury wody,
  • liczby domowników oraz prowadzonego przez nich trybu życia,
  • poziomu energooszczędności budynku (energochłonność użytych materiałów budowlanych, w tym rodzaj i forma ocieplenia),
  • system ogrzewania (grzejnikowe, czy też bardziej efektywne podłogowe),
  • lokalizacja budynku.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Oszacowanie zużycia prądu przez pompę ciepła wymaga ponadto sprawdzenia jej średniej efektywności rocznej. Różni producenci opisują pobór takimi wskaźnikami, jak:

  • efektywność COP – określająca poziom zużywanego prądu w danym momencie (również w postaci współczynnika ilości oddawanej energii cieplnej w przeliczeniu na 1 kWh energii elektrycznej);
  • współczynnik SCOP – określający poziom zużycia energii w czasie sezonu grzewczego lub całego roku.

Związane z użytkowaniem pompy ciepła powietrznej zużycie prądu wiąże się też bezpośrednio z klasą efektywności wybranego urządzenia. Najbardziej pożądane wartości w tym zakresie, tj. 3,5 – 5,5, oznaczają, że pompa oddaje do układu grzewczego 3,5 – 5,5 kWh energii cieplnej wskutek pobrania 1 kWh energii elektrycznej

W związku z powyższym, można przyjąć, że chcąc obliczyć zużycie prądu przez powietrzną pompę ciepła, należy podzielić wyżej wymienione zapotrzebowanie na ciepło przez średnioroczny współczynnik efektywności pompy.

Pompa ciepła zużycie energii – przykłady

Przykład 1:

Dla unaocznienia tego, jakie zużycie prądu ma pompa ciepła w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m kwadratowych warto przyjrzeć się poniższym obliczeniom. Przyjmijmy, że we wspomnianym domu mieszka rodzina czteroosobowa. Dla tej liczby osób zapotrzebowanie na energię to roczne około 12 000 kWh. Wykorzystana Pompa ma efektywność 3,4 (COP). Dane te pozwalają na wykonanie prostego, wspomnianego już obliczenia. Zużycie energii elektrycznej jest równe 12 000 kWh/3,4 – czyli 3 529 kWh/rok. Tyle właśnie potrzebuje pompa ciepła – i znając ten wynik można zacząć obliczyć również, jakie oszczędności może przynieść ona w domowej instalacji grzewczej.

Przykład 2:

Jeśli roczne zapotrzebowanie na energię użytkową w budynku wynosi około 13000 kWh, a współczynnik COP pompy wynosi 4,0, to nasza pompa ciepła powietrzna zużyje prądu o wartości ok. 3250 kWh.

Zużycie prądu przez pompę ciepła

Rachunki za energię z pompy ciepła

Ile prądu pobiera pompa ciepła? To zależy. Im wyższy jest stosunek ilości dostarczonego ciepła do ogrzewania domu oraz wody użytkowej do ilości prądu, jaką zużyła pompa ciepła i grzałka elektryczna, tym mniej prądu zużyje instalacja ogrzewania. Tym samym – nasze rachunki za prąd będą dużo niższe.

Ciągle rosnące zainteresowanie stosowaniem w domach rodzinnych pomp ciepła sprawia, że ogrom osób poszukuje informacji na temat zużycia energii elektrycznej przez nie. Nie jest to jednak proste zagadnienie, a żeby oszacować roczne zużycie, poza swoimi własnymi obliczeniami warto wziąć pod uwagę wiele elementów „poza”. O taką kalkulację warto poprosić eksperta.

Pompa ciepła – zużycie prądu i rachunki

Czy przykładowa wartość 3250 kWh to duża wartość? Zanim się odpowie na tak zadane pytanie, warto wziąć pod uwagę:

  • koszty instalacji i eksploatacji;
  • porównanie kosztów zużycia energii elektrycznej względem kosztów ogrzewania tradycyjnymi sposobami (ogrzewanie gazowe, czy kotłem na paliwo stałe);
  • ekologię poszczególnych rozwiązań.

Uznaje się, że finalnie odpowiednio dobrana do potrzeb domowników i rodzaju budynku powietrzna pompa ciepła jest nie tylko wysoce efektywnym rozwiązaniem, ale i opłacalnym ze stosunkowo szybką stopą zwrotu z inwestycji.
A jeśli dodatkowo weźmie się pod uwagę możliwość zasilania pompy ciepła energią pozyskaną z wydajnej instalacji fotowoltaicznej, to można uzyskać niemal darmowy model ogrzewania domu i uzyskiwania ciepłej wody użytkowej.