Wyższe, niż to początkowo zakładaliśmy koszty ogrzewania domu mogą wynikać z różnych czynników – może być to wadliwa instalacja, problem z dobraniem mocy, zła wielkość źródła ciepła… Nic w tym dziwnego, że kiedy w naszym domu znajduje się pompa ciepła powietrzna zużycie prądu to temat, który interesuje nas szczególnie i naszym głównym celem staje się jego oszczędzanie.

Na wstępie warto podkreślić, że zużycie energii elektrycznej w każdym budynku jednorodzinnym jest bardzo indywidualną sprawą, kwestią zależną od rodziny, jej wielkości, tego, jaki tryb życia prowadzi, jak spędza wolny czas… Wszystko to ma znaczenie.

Pompa ciepła powietrzna a zużycie energii

Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej świadomi środowiska wokół nas, dlatego też zwracamy większą uwagę na zużycie energii. Tym samym wyliczamy je dokładniej, staramy się ograniczać i pilnować, by nie była marnotrawiona. Poza środowiskowym powodem takiego działania jest również stale rosnąca cena prądu. Gospodarstwa domowe starają się więc wybierać urządzenia energooszczędne, obniżające rachunki, wspierające ruch ochrony środowiska naturalnego.

Zużywana ilość prądu – co na nią wpływa

Nowoczesne pompy ciepła posiadają dobrej jakości instalację, która pozwala na efektywność i precyzję. Wzór, który można zastosować do obliczania kosztów poboru energii, jaki przejawia pompa ciepła to pobór prądu równa się zapotrzebowaniu domu na ciepło, podzielonemu przez średni roczny współczynnik ciepła, jaki wyprodukuje pompa.

Zapotrzebowanie na ciepło zależne jest od wielkości gospodarstwa domowego, jego mieszkańców, także energii, jaką pobierają urządzenia domowe. W pewnym stopniu wpływa też na nie lokalizacja budynku, jego ocieplenie oraz wentylacja, czy ewentualna klimatyzacja.

Warto też zapamiętać, że to, ile prądu realnie zużyje powietrzna pompa ciepła będzie w dużym stopniu zależne od:

  • warunków, w jakich działa urządzenie,
  • rodzaju wentylacji w domu,
  • ilości potrzebnej wody,
  • temperatury wody,
  • wielu innych.

Pompa ciepła zużycie energii – przykład

Dla unaocznienia tego, jakie zużycie prądu ma pompa ciepła w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m kwadratowych warto przyjrzeć się poniższym obliczeniom. Przyjmijmy, że we wspomnianym domu mieszka rodzina czteroosobowa. Dla tej liczby osób zapotrzebowanie na energię to roczne około 12 000 kWh. Wykorzystana Pompa ma efektywność 3,4 (COP). Dane te pozwalają na wykonanie prostego, wspomnianego już obliczenia. Zużycie energii elektrycznej jest równe 12 000 kWh/3,4 – czyli 3 529 kWh/rok. Tyle właśnie potrzebuje pompa ciepła – i znając ten wynik można zacząć obliczyć również, jakie oszczędności może przynieść ona w domowej instalacji grzewczej.

Zużycie prądu przez pompę ciepła

Rachunki za energię z pompy ciepła

Ile prądu pobiera pompa ciepła? To zależy. Im wyższy jest stosunek ilości dostarczonego ciepła do ogrzewania domu oraz wody użytkowej do ilości prądu, jaką zużyła pompa ciepła i grzałka elektryczna, tym mniej prądu zużyje instalacja ogrzewania. Tym samym – nasze rachunki za prąd będą dużo niższe.

Ciągle rosnące zainteresowanie stosowaniem w domach rodzinnych pomp ciepła sprawia, że ogrom osób poszukuje informacji na temat zużycia energii elektrycznej przez nie. Nie jest to jednak proste zagadnienie, a żeby oszacować roczne zużycie, poza swoimi własnymi obliczeniami warto wziąć pod uwagę wiele elementów “poza”. O taką kalkulację warto poprosić eksperta.