Prosument energii odnawialnej — kto to jest?

prosument energii fotowoltaika

Prosument energii odnawialnej — kto to jest?

Metody pozyskiwania energii odnawialnej wciąż się rozwijają i coraz więcej osób decyduje się na wybór takich rozwiązań. Warto także wiedzieć, że wraz z rozpowszechnieniem się tych instalacji, pojawiają się nowe terminy, takie jak prosument. Dowiedz się, kto to jest i czy się opłaca być taką osobą.

Prosument – definicja

Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim jest prosument energii? Czy tylko wystarczy mieć mikroinstalację, aby stać się nim? Otóż najprostsza definicja słowa prosument, zakłada, że jest to osoba, które jednocześnie produkuje i zużywa – czyli konsument i producent w jednym. Jak to działa w przypadku energii odnawialnej? Prosument, za pomocą mikroinstalacji OZE, wytwarza energię, którą może wykorzystać, np. do ogrzania wody czy zasilania oświetlenia zewnętrznego. Jednak należy wiedzieć, że prosument, może także magazynować i przekazywać do sieci wytworzoną energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Jak można zostać prosumentem?

Jeśli chcesz jednocześnie produkować i wykorzystywać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, wystarczy zainwestować np. w instalację fotowoltaiczną. To doskonały pomysł, dla każdego, kto chciałby płacić mniejsze rachunki za prąd. Do tego, jeśli chcesz żyć bardziej ekologicznie, to wybór odnawialnych źródeł energii pozwoli Ci na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Zatem prosument energii może być firmą lub osobą prywatną. Najważniejsze jest to, aby pozyskiwana była energia elektryczna np. z instalacji fotowoltaicznej. Następnie, może być zużywana na własne potrzeby, a jej nadwyżka przekazywana do sieci.

Czy opłaca się zostać prosumentem energii?

Wiele osób obawia się inwestycji w instalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii, jak np. panele fotowoltaiczne. Taka sytuacja wynika z faktu, że zakup i montaż tych rozwiązań jest kosztowny. Należy jednak wiedzieć, że dla osób inwestujących w instalację fotowoltaiczną, czekają korzystne odliczenia i dotacje. Przede wszystkim, każdy, kto jest właścicielem posesji i zdecyduje się na montaż OZE, takich jak: panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła, może skorzystać z ulgi termoizolacyjnej. Umożliwia ona odliczenie nawet 53.000 zł. Dodatkowo obecnie działający program rządowy Mój Prąd 4.0 pozwala zawnioskować o dofinansowanie na instalację czy magazyn energii. Maksymalne wsparcie, które można uzyskać w ramach jego, wynosi aż 20 500 zł. Dzięki takim możliwościom koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną znacząco się obniża, a w efekcie więcej osób może stać się prosumentem. 

Ponadto warto pamiętać, że produkowanie i wykorzystywanie własnej energii ma wiele zalet.

  • Niskie rachunki za prąd

Obecnie coraz więcej się mówi o szalejących cenach za energię elektryczną. Jeśli nie chcesz martwić się o wysokie rachunki za prąd, to warto zastanowić się nad tym, by zostać prosumentem. W ten sposób znacząco zmniejszysz wysokość rachunków, bo nie tylko będziesz wykorzystywać energię elektryczną, ale również ją produkować.

  • Niezależność energetyczna

Wytwarzanie i odbieranie swojej własnej energii elektrycznej, to również sposób, aby chociaż częściowo uniezależnić się od innych firm, np. wtedy, gdy znacznie podnoszą ceny za zużycie prądu. Jedynie co wiąże prosumenta z dostawcą, to umowa dwustronna o przekazywaniu i odbieraniu energii elektrycznej.

Warto uzyskać status prosumenta i cieszyć się tanim oraz ekologicznym prądem.