Ile kosztuje pompa ciepła i czy się opłaca?
Dlaczego pompa ciepła jest często wybierana przez inwestorów? To oczywiste – robią to, ponieważ są przekonani, że jej zastosowanie znacząco obniży koszty ogrzewania domu. Ale czy rzeczywiście tak jest? Ile kosztuje pompa ciepła? I czy jej zastosowanie w domu jest opłacalne?
Ogrzewanie domu pompą ciepła
Ogromną zaletą pompy ciepła jest to, że jest ona systemem bezobsługowym, więc pozwala na znaczną oszczędność czasu. Jest ekologiczna, nie generuje odpadów i nie wymaga oddzielnego pomieszczenia. Co ważne – jest też bardzo cicha. Instalacja i zakup pompy ciepła to dość spory wydatek. Ceny te, w zależności od mocy cieplnej czy zapotrzebowania się nieznacznie różnią, jednak stanowią konkretną inwestycję. Warto jednak się na nią zdecydować, ponieważ koszt pompy ciepła a także jej instalacja są opłacalne. Zwrot kosztów nie będzie jednak natychmiastowy. Warto o tym pamiętać, bo może zająć od kilku do nawet kilkunastu lat.
Instalacja – droga?
Cena pompy ciepła zależna jest od tego, jaki jej rodzaj wybierzemy. Droższa jest gruntowa pompa ciepła – wymaga ona wykonania odwiertów. Tańszą opcją jest pompa powietrzna. Koszty instalacji pompy ciepła są rzeczywiście spore, jednak nie są jedyną składową ostatecznej ceny. Wchodzą w nią zakup samej pompy ciepła, ale i dość spory wydatek związany z jej montażem.
Pompa ciepła w domu jednorodzinnym
Aby wybrać odpowiednią pompę należy skupić się na indywidualnych potrzebach i warunkach miejsca, w jakim ma być ona umieszczona. Koszt pompy ciepła do domu 100m2 to średnio 10 tys. zł (wzwyż) za urządzenie, jednak razem z montażem i instalacją cena wyniesie do około 30-45 tysięcy złotych. Cena ta może wydawać się ogromna, jednak inwestycja zwraca się wraz z upływem czasu.
Koszty eksploatacyjne pompy ciepła
Eksploatacja pompy jest bardzo korzystna – możemy dzięki niej nie tylko ogrzać cały dom, ale także podgrzać wodę użytkową, nie zużywając przy tym dużo energii. Ogólne koszty ogrzewania pompą ciepła są dużo niższe niż w przypadku ogrzewania innymi sposobami, np. przy posiadaniu pelletu, kotłów olejowych czy nawet ekogroszku. Innowacyjne rozwiązania pozwalają również na zastosowanie ogrzewania podłogowego opartego o pompę ciepła, co sprawi, że koszty eksploatacyjne będą niższe od np. ogrzewania gazem. Co ważne – można je dodatkowo zmniejszyć, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie paneli fotowoltaicznych.
Czy opłaca się posiadać pompę ciepła?
Spore koszty zakupu i instalacji pompy rzeczywiście mogą wystraszyć, jednak zdecydowanie warto w nie zainwestować. Jest to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania domu, a zwrot kosztów inwestycyjnych to 10-15 lat. Wydaje się to być idealnym rozwiązaniem dla osób wprowadzających się do nowego domu. Przy sprytnym użytkowaniu pompy można znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania, ustawiając różne temperatury grzania – pobierając energię w nocy, przy niższych taryfach i kumulować jej nadmiar, by móc ogrzać dom w innym czasie, albo ustawić odpowiednie godziny, kiedy pompa automatycznie przestanie grzać – np. wtedy, gdy nie ma nas w domu.
Podsumowując – nie bez powodu pompy ciepła zdobywają coraz większe zainteresowanie i uznanie inwestorów. Nie tylko opłaca się je posiadać, ale też można skorzystać z różnych programów dofinansowania ich instalacji.
Zainteresować Cię mogą także inne nasze artykuły: