Dofinansowanie do pompy ciepła

Dofinansowania do pompy ciepła - jakie można dostać?

Dofinansowanie do pompy ciepła

Odnawialne źródła energii budzą zainteresowanie coraz szerszego grona użytkowników budynków jednorodzinnych i nie tylko. Tym bardziej, że dofinansowania do pompy ciepła czy kolektorów słonecznych są stosunkowo łatwe do uzyskania, a znacząco obniżają koszty montażu takich instalacji. Jeśli chcesz wykorzystywać zieloną energię w swoim domu, korzystając z pompy ciepła, dofinansowanie 2021 z pewnością pomoże Ci w realizacji planów.

Pompy ciepła – dofinansowanie, czyli od czego zacząć?

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła, warto na wstępie zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania omawianej instalacji, co pomoże w wyborze konkretnego rodzaju urządzenia. Warto zdawać sobie sprawę, że pompy ciepła występują w dwóch wariantach: powietrznym i gruntowym.

Pierwszy z nich jest prostszy w montażu i tańszy, co sprawia, że jeśli dodatkowo uzyskasz dofinansowanie do pompy ciepła, możesz sporo zaoszczędzić. Wadą tego typu systemów jest mniejsza wydajność niż jego gruntowego odpowiednika. Zdarza się, że niezbędne jest stosowanie dodatkowego źródła ogrzewania, choć technologia cały czas się rozwija, zapewniając wyższy komfort użytkowania.

Dofinansowanie na pompy ciepła osadzonej w gruncie jest chętniej wybierane przez użytkowników ze względu na lepsze parametry tego typu urządzeń. Zapewniają one wysoką efektywność energetyczną (w skrócie COP) oraz są wszechstronne.

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?

Być może zastanawiasz się, czy warto w ogóle podejmować kroki mające na celu uzyskanie dofinansowania na pompę ciepła, zamiast postawić na tradycyjny kocioł węglowy. Korzyści ze stosowania tego typu odnawialnych źródeł energii jest jednak sporo. Oto najważniejsze z nich:

  • znacznie niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu z kotłem gazowym i węglowym,
  • najwyższa klasa energetyczna (wysoka wydajność),
  • wysoki komfort cieplny,
  • niezawodność,
  • szybka amortyzacja kosztu zakupu i montażu,
  • niezależność energetyczna,
  • łatwa obsługa,
  • brak emisji szkodliwych spalin.

Ostatnia z wymienionych zalet jest szczególnie istotna w kontekście ekologii. Dofinansowania pomp ciepła mają na celu zachęcenie użytkowników do rezygnacji z tradycyjnych metod ogrzewania emitujących gazy cieplarniane. Warto wykorzystać tę możliwość, szczególnie, że wykorzystywanie pompy ciepła wiąże się z dużym komfortem dla mieszkańców. Bardzo istotna jest też kwestia ekonomiczna – ogrzewanie przy użyciu odnawialnych źródeł energii jest po prostu tanie.

Dofinansowanie do pompy ciepła - jak je uzyskać?

Pompy ciepła – dofinansowania 2021

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła w roku 2021, masz kilka możliwości do wyboru. Najbardziej popularnym rozwiązaniem, jest skorzystanie z Programu Czyste Powietrze 3.0. Jest on przeznaczony dla osób, które chcą wymienić wysokoemisyjny kocioł na ekologiczne źródło energii, w tym pompę ciepła. Dofinansowania 2021 w ramach tego programu pozwalają uzyskać od 3000 zł do aż 20250 zł – w zależności od rodzaju zainstalowanego urządzenia. Aby uzyskać dopłatę, należy złożyć stosowny wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolejną opcją jest dofinansowanie na pompy ciepła z WFOŚiGW, czyli tej samej instytucji, która obsługuje Program Czyste Powietrze 3.0. W tym przypadku jednak, pieniądze pochodzą w znacznej części ze środków budżetu centralnego oraz Unii Europejskiej. Dofinansowanie do pompy ciepła 2021 w ramach tego programu jest przeznaczone dla osób prywatnych, firm i spółdzielni mieszkaniowych. Więcej na ten temat dowiesz się, odwiedzając Urząd Miasta lub Urząd Gminy odpowiedni dla Twojego miejsca zamieszkania.

Dofinansowanie do pompy ciepła można uzyskać także w ramach EKO Kredytu, dotacji z programu EKO DOM+, a także wykorzystując ulgę termomodernizacyjną. Warto przeanalizować dostępne sposoby uzyskania dofinansowania na pompę ciepła i wybrać taki, który pozwoli Ci najwięcej zaoszczędzić.

Zainteresować Cię mogą także inne nasze artykuły: