Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne?
Osoby, które planują instalację lub modernizację systemu ogrzewania mają obecnie do wyboru wiele ciekawych i wydajnych opcji. Pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez Klientów, którzy poszukują energooszczędnego rozwiązania grzewczego. Przyjrzyjmy się bliżej obu opcjom!
Pompa ciepła czy kocioł elektryczny – wydajność
Jednym z głównych czynników decydujących o wyborze ogrzewania elektrycznego czy pompy ciepła jest wydajność obu systemów. Ich efektywność możemy określić poprzez współczynnik COP (ang. Coefficient Of Performance). Współcześnie, dla pomp ciepła ten parametr często przekracza COP=5, co oznacza, że 1 kWh energii jest w stanie wyprodukować aż 5 kWh ciepła. Niestety, wydajność kotła elektrycznego jest znacznie niższa, gdyż z 1 kWh energii elektrycznej, może on wytworzyć jedynie 1 kWh ciepła. Jak widać, różnica jest kilkukrotna i oczywiście przełoży się ona na koszty eksploatacji instalacji, jakie będą przez nas ponoszone przez kolejne lata.
Dodatkowe funkcje wynikające z montażu pompy ciepła lub kotła elektrycznego
Osoby zastanawiające się nad tym czy wybrać pompę ciepła czy kocioł elektryczny powinny również przyjrzeć się dodatkowym funkcjom obu rozwiązań. W przypadku pompy ciepła jest ich zdecydowanie więcej, gdyż może być ona wykorzystana nie tylko do ogrzewania budynku i wody, ale także do chłodzenia pomieszczeń. Wraz z coraz wyższymi temperaturami, jakie możemy zaobserwować w naszym kraju, opcja ta jedynie będzie zyskiwać na znaczeniu w następnych latach. Z kolei kocioł elektryczny jest przeznaczony jedynie do ogrzewania budynku. Jeżeli chcemy, aby również grzał wodę, musimy wybrać dwufunkcyjny model, który jest znacznie droższy od standardowego. Oczywiście zarówno pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne można połączyć z instalacją fotowoltaiczną, jednak w przypadku kotła elektrycznego będzie potrzebna znacznie większa moc.
Porównanie kosztów obu rozwiązań
Klienci, którzy rozważają wybór pompy ciepła czy kotła elektrycznego powinni być świadomi zarówno wydatków jakie trzeba przeznaczyć na instalację, jak i późniejszych kosztów eksploatacyjnych danego rozwiązania. Jeśli chodzi o początkową inwestycję, instalacja pompy ciepła będzie o wiele droższym wydatkiem, gdyż cena całego systemu najprawdopodobniej osiągnie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dokładna wartość będzie zależeć od tego czy wybierzemy gruntową, powietrzną czy wodną wersję. Zakup kotła elektrycznego jest o wiele tańszy, a urządzenie to można nabyć już za kilka tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać o tym, iż ceny energii elektrycznej systematycznie rosną, co powoduje zwiększanie się kosztów ogrzewania elektrycznego z roku na rok. Jeśli zwrócimy uwagę na koszty eksploatacyjne, szybko okaże się, że mniej będziemy płacić za ogrzewanie pompą ciepła, a nie kotłem elektrycznym. W ciągu kilku lat inwestycja przeznaczona na pompę ciepła całkowicie się zwróci i przyczyni się do długofalowych oszczędności. Oczywiście warto podkreślić, że w naszym kraju dostępnych jest coraz więcej programów, które oferują dotacje wspierające inwestycje w energooszczędne rozwiązania grzewcze. Do najbardziej znanych należy choćby akcja Czyste Powietrze. W zależności od miejsca zamieszkania, można więc uzyskać dofinansowanie w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co znacznie obniży sumę, jaką musimy wyłożyć na projekt z własnej kieszeni.
Warto pamiętać, że decyzję dotyczącą tego czy w danym budynku znajdzie się pompa ciepła czy ogrzewanie elektryczne warto skonsultować z doświadczoną firmą instalacyjną. Specjaliści pomogą dopasować odpowiedni system do charakterystyki i możliwości nieruchomości, a także indywidualnych potrzeb Klienta.
Przeczytaj także nasz artykuł: pompa ciepła czy gaz.