Pompa ciepła czy gaz – jak wybrać sposób ogrzewania domu?

Gaz czy pompa ciepła do ogrzewania domu

Pompa ciepła czy gaz – jak wybrać sposób ogrzewania domu?

Wiele osób, podczas budowy domu zadaje sobie pytanie, jaki sposób ogrzewania powinni wybrać. To istotna decyzja, która będzie miała wpływ na komfort mieszkania przez kolejne lata. Zastanówmy się, jak podejść do tego problemu i co wybrać: gaz czy pompa ciepła?

Wady i zalety – pompa ciepła a gaz

Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła? Najważniejszymi zaletami obu tych sposobów ogrzewania domu jest niska emisyjność zanieczyszczeń oraz zautomatyzowana obsługa, zapewniająca brak dodatkowych obowiązków w okresie grzewczym. Dzięki temu użytkowanie ich nie wymaga dodatkowego wysiłku i jest w miarę proste.

Ogrzewanie gazem

Kocioł gazowy to urządzenie popularne i znane instalatorom, zajmujące niewiele miejsca w stosunkowo niskiej cenie. Należy jednak pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z montażem całej instalacji gazowej oraz konieczności montażu dużego zbiornika na paliwo, jeśli zdecydujemy się na zasilanie gazem płynnym. Poważną wadą jest w tym przypadku również zagrożenie wybuchem lub zatruciem w przypadku niewłaściwej eksploatacji, czy też usterki. Jesteśmy również uzależnieni mocno od rynkowych cen gazu.

Gaz czy pompa ciepła do ogrzewania domu

Pompa ciepła

Pompa ciepła to z kolei urządzenie, które nie wymaga budowy komina czy wentylacji, a także cechuje się wysoką niezawodnością i brakiem zapotrzebowania na paliwo, ponieważ jest uruchamiane przez energię elektryczną. Pewnego rodzaju wadą z pewnością jest dość wysoka cena zakupu urządzenia. Jednak to koszt jednorazowy i zdecydowanie zwraca się on z czasem, daje niezależność od cen gazu, a także daje możliwość chłodzenia i połączenia instalacji z panelami fotowoltaicznymi. Jest to świetna alternatywa dla innych sposobów ogrzewania, zwłaszcza w nowych lub modernizowanych budynkach, energooszczędnych i o mniejszym zapotrzebowaniu cieplnym.

Chcesz się dowiedzieć więcej? W innym naszym artykule znajdziesz więcej informacji o tym jak działa pompa ciepła.

Montaż

Porównując koszty montażu obu tych urządzeń, pojawia się różnica kilku tysięcy złotych na korzyść kotła gazowego, jednak zestawiając ze sobą kwoty przeznaczane na eksploatację, wynik ten przedstawia się znacząco lepiej dla pompy ciepła, dając oszczędność nawet do 2000zł w stosunku do gazu. Pamiętajmy jednak, że wraz z wiekiem zmniejsza się wydajność każdej pompy, więc w odpowiedni sposób należy o nią dbać.

Co wybrać – gaz czy pompa ciepła?

Jak wybrać sposób ogrzewania domu? Temat ten jest bardzo złożony i wpływa na niego wiele elementów składowych. Są to np. projekt budynku, materiały użyte do budowy, a także zyski i straty cieplne. To czy lepszą inwestycją będzie ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła zależy też w dużej mierze od oczekiwań i potrzeb użytkownika, który musi dostosowywać wybory do tego, jaka opcja będzie dla niego korzystniejsza. Kotły gazowe sprawią problem, jeśli nie będziemy mogli skorzystać z sieci gazowniczej, ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na montaż zbiornika na swojej działce. Pompa ciepła natomiast, jest w stanie ogrzać dom o wiele oszczędniej i nie wymaga dodatkowych trudnych prac związanych z instalacją. Wygląda się na to, że w starciu pompa ciepła a ogrzewanie gazowe zdecydowanie prowadzi ten pierwszy sposób ogrzewania. Zwłaszcza teraz, kiedy istotna jest dla nas kondycja naszej planety, a pompa ciepła jest całkowicie przyjazna dla środowiska naturalnego. Dodatkowo do jej zasilania możesz użyć paneli fotowoltaicznych – więcej o tym sposobie przeczytasz tutaj: fotowoltaika i pompa ciepła.