Jak działa pompa ciepła?

Dowiedz się jak działa pompa cieplna - bezpieczny dla środowiska sposób ogrzewania domu!

Jak działa pompa ciepła?

Rozpoczynając projektowanie swojego własnego, wymarzonego domu trzeba podjąć wiele istotnych decyzji, które wpłyną na późniejsze, komfortowe mieszkanie w nim. Ważną kwestią jest na pewno wybór sposobu ogrzewania. Coraz bardziej popularnym sposobem staje się pompa ciepła. Czy rzeczywiście warto? I jak działa pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Warto zacząć od tego, że pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które samo w sobie nie produkuje żadnej energii do ogrzewania domu. Ona po prostu wykorzystuje energię, która już jest w środowisku. Różne pompy wykorzystuj inną, zgromadzoną energię odnawialną – tę z gruntu, z wody, czy z powietrza. Dzięki temu proces ogrzewania pomieszczeń nie wymaga produkowania ubocznych elementów spalania, tj. spalin, dymu czy kurzu. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów ogrzewania jest to bezpieczny dla środowiska sposób – inne produkują substancje szkodliwe w procesie spalania węgla, gazu, oleju, czy innych paliw.

Sposób działania

W zależności od tego, jaka interesuje nas pompa ciepła, zasady działania delikatnie się różnią. Każda pompa ciepła jest jednak zbudowana z czterech elementów – sprężarki, zaworu rozprężnego i dwóch wymienników ciepła, czyli skraplacza i parownika. Elementy te są połączone rurami, które tworzą obieg chłodniczy. Płyn, który znajduje się w obiegu, odparowuje przez parownik, na skutek odbioru ciepła. Parę spręża sprężarka, która wytwarza ciśnienie i wysoką temperaturę, przez co w skraplaczu oddawane jest ciepło. Działa tak zarówno pompa gruntowa, jak i pompa powietrzna, jednak to jedyne ich podobieństwo.

Pompa ciepła co to jest i jak działa

Pompa gruntowa a powietrzna – różnice w budowie i funkcjonowaniu

Różnice w budowie tych dwóch wynikają z tego, jak przystosowane są one do odbioru ciepła z gruntu i powietrza. Są to źródła całkiem różne – wymagają więc odpowiedniego podejścia.

Nie wiesz, którą wybrać? Podpowiadamy w osobnym artykule: Pompa ciepła powietrzna czy gruntowa.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Pompa gruntowa wymaga wykonania instalacji, dzięki której energia jest odbierana z gruntu. Skuteczność działania tego rodzaju pompy zależy od tego, jaki wymiennik gruntowy się wybierze. Jest to rura umieszczona w ziemi, która tworzy specjalną pętlę, w której środku krąży ciecz, tzw. solanka. Temperatura solanki obniża się poniżej temperatury gruntu, płynie dalej ogrzewając się, a następnie w parowniku oddaje zebrane ciepło. Sam wymiennik gruntowy w takiej pompie może być zarówno pionowy jak i poziomy, a jego wybór zależy od powierzchni działki.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Jeśli zastanawia cię powietrzna pompa ciepła i to jak działa, a także czy warto ją wybrać – przyjrzyjmy się też jej działaniu. Powietrzna pompa ciepła nie wymaga specjalnej instalacji ani wykopów w gruncie. W tym przypadku do ogrzewania wody użytkowej, a także ogrzewania pomieszczeń używane jest ciepło pochodzące z powietrza na zewnątrz budynku. Urządzenie to wymaga podłączenia do prądu i hydrauliki. Składa się ona z kilku obiegów. Umożliwiają one odbieranie z powietrza energii, a następnie przekazywanie jej do obiegu grzewczego wewnątrz domu.

Pompa powietrzna dostępna jest w różnych wariantach: monoblokowym (do ustawienia poza domem lub do ustawienia w domu) oraz dwuczęściowym (do ustawienia w domu i poza domem).

Masz wątpliwości, czy pompa ciepła sprawdzi się w Twoim domu? A może nie wiesz, na który typ się zdecydować? Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie!