Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych – praktyczne porady

Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych – praktyczne porady

Instalacje fotowoltaiczne znane są ze swojej trwałości i niezawodności – nawet na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Nie oznacza to jednak, że są one całkowicie wolne od różnego rodzaju usterek czy zagrożeń. Chcąc korzystać z fotowoltaiki bez problemów i ograniczeń, a także jakiegokolwiek ryzyka, warto zadbać o kilka kwestii związanych z bezpieczeństwem. Oto, co warto wiedzieć na ten temat!

Instalacja fotowoltaiczna a zagrożenia

Współczesne panele PV oraz inne komponenty wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej są wykonywane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu odznaczają się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy negatywny wpływ czynników atmosferycznych. W praktyce, największym zagrożeniem dla fotowoltaiki są przepięcia, przeciążenia oraz zwarcia, które mogą doprowadzić od awarii systemu, a nawet wywołać pożar.

Dlatego chcąc uniknąć jakiegokolwiek ryzyka, należy korzystać z rozwiązań, które w swoim standardowym wyposażenia posiadają odpowiednie zabezpieczenia, w tym:

  • bezpieczniki topikowe poziomu I i II, które odłączają panele PV od pozostałych elementów instalacji w momencie wystąpienia zwarcia;
  • wyłączniki nadprądowe DC, które chronią przewody oraz inne elementy instalacji fotowoltaicznej w przypadku awarii związanych z prądem stałym;
  • instalacje uziemiające, które zapewniają ochronę użytkownikom fotowoltaiki przed porażeniem prądem;
  • instalacje odgromowe, które zabezpieczają instalację PV przed bezpośrednim uderzeniem pioruna;
  • ograniczniki przepięć, które chronią fotowoltaikę przed skutkami przepięć.

Wszystkie wymienione wyżej zabezpieczenia ograniczają wszelkie ryzyko do absolutnego minimum.

Co jednak w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu dojdzie do pożaru paneli fotowoltaicznych? Należy niezwłocznie zawiadomić straż pożarną, a następnie odciąć zasilanie w budynku, a także wyłączyć falownik i moduły fotowoltaiczne.

Podstawa bezpieczeństwa? Wysokiej jakości instalacja oraz fachowy montaż!

Ryzyko wystąpienia pożaru albo awarii instalacji fotowoltaicznej zostanie ograniczone do zera, jeżeli zainwestujesz w wysokiej klasy panele oraz inne komponenty. Wykonane z odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów oraz wyposażone w niezbędne zabezpieczenia, będą służyły Ci przez długi czas.

Bardzo istotną kwestią jest również zatrudnienie doświadczonych instalatorów. Montaż fotowoltaiki należy zlecić profesjonalnym i dobrze wyszkolonym specjalistom, np. z firmy Elektro Masters. Zapewnią oni nie tylko sprawne działanie paneli na przestrzeni wielu lat, ale również zadbają o bezpieczeństwo oraz prewencyjną ochronę przeciwpożarową.

Chcesz uniknąć problemu? Zadbaj o regularne przeglądy swojej fotowoltaiki!

Na montażu oraz uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej nie powinna zakończyć się praca instalatora. Jeżeli chcesz mieć pewność, że unikniesz wszelkich zagrożeń, upewnij się, że w firmie, w której kupujesz panele PV, pracownicy przeprowadzają również regularne konserwacje i przeglądy fotowoltaiki. Zwróć również uwagę na to, czy korzystają ze specjalistycznych narzędzi, które pozwalają na efektywne monitorowanie działania i sprawności instalacji.

W Elektro Masters dbamy o Twoją fotowoltaikę w sposób kompleksowy – dostarczamy wyłącznie wysokiej klasy instalacje, zapewniamy ich fachowy montaż i uruchomienie, a także przeprowadzamy regularne przeglądy. Dzięki temu unikniesz jakiegokolwiek ryzyka związanego z eksploatacją fotowoltaiki.