Czy farmy fotowoltaiczne są w stanie zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię?

Czy farmy fotowoltaiczne są w stanie zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię?

Farmy fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Powstaje coraz więcej potężnych elektrowni słonecznych, które są w stanie dostarczyć prąd nawet wielu tysiącom osób na jednym obszarze. Czy jednak farmy fotowoltaiczne są w stanie zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię? Spróbujmy, w oparciu o dane i przewidywania specjalistów, odpowiedzieć na to pytanie.

Farmy fotowoltaiczne – coraz bardziej znaczące w Polsce i na świecie

Tradycyjne źródła energii stają się coraz częściej zastępowane przez te odnawialne i wynika to z kilku kwestii. Przede wszystkim – energia słoneczna czy wiatrowa jest niewyczerpalna, czego nie można powiedzieć o węglu lub gazie. Co więcej, odnawialne źródła energii nie degradują środowiska naturalnego, a sposobów na ich wykorzystanie – dzięki rozwijającym się technologiom – jest coraz więcej.

Dowodem na ogromny wzrost ich popularności na przestrzeni ostatnich lat są farmy fotowoltaiczne. Już w maju zeszłego roku moc fotowoltaiki w Polsce przekroczyła 10,2 GW, a udział paneli PV w dostawach energii osiągnął poziom 7%. Polityka energetyczna naszego kraju zakładała, że taki poziom zostanie osiągnięty za około… 20 lat. Duży udział mają w tym farmy fotowoltaiczne, które pozwalają na produkcję ogromnych ilości prądu.

W Polsce ich liczba zwiększa się z roku na rok, a do tego rośnie moc elektrowni. We wrześniu zeszłego roku, w województwie pomorskim, otwarta została farma fotowoltaiczna Zwartowo, która docelowo ma osiągnąć moc niemal 300 MWp! To największa tego typu instalacja w Europie Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę plany budowy kolejnych farm o bardzo dużych mocach, możemy być spokojni o przyszłość energetyczną naszego kraju.

Przyszłość farm fotowoltaicznych a globalne zapotrzebowanie na energię

A jak wygląda kwestia farm fotowoltaicznych w skali globalnej? Według agencji badawczej BloombergNEF elektrownie słoneczne (i wiatrowe) w ubiegłym roku po raz pierwszy zaspokoiły 1/10 światowego zapotrzebowania na energię elektryczną! Warto przy tym dodać, że udział energii słonecznej w światowej produkcji wzrósł do 3,7%.

Czy zatem w przyszłości farmy fotowoltaiczne byłyby w stanie zaspokoić globalne zapotrzebowanie na energię? Tak, a dowodem na to są wnioski specjalistów z dziedziny energetyki. Uważają oni, że gdyby przekształcić największą na świecie pustynię, czyli Saharę, w ogromną farmę fotowoltaiczną, moglibyśmy zaspokoić czterokrotnie większe zapotrzebowanie na energię na świecie. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zasilić w prąd miliony gospodarstw domowych.

Oczywiście do przeobrażenia Sahary w wielką farmę fotowoltaiczną nigdy nie dojdzie, ale pokazuje to ogromny potencjał fotowoltaiki oraz elektrowni słonecznych. Przyszłość tego rodzaju rozwiązań rysuje się więc w jasnych barwach, dlatego warto obserwować rynek farm fotowoltaicznych – nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Być może za kilkanaście-kilkadziesiąt lat będą zapewniały one bezpieczeństwo energetyczne większości osób na całym świecie.

Dlaczego farmy fotowoltaiczne to przyszłość światowej energetyki?

Przede wszystkim dlatego, że do produkcji energii farmy fotowoltaiczne wykorzystują niewyczerpalne źródło, jakim jest promieniowanie słoneczne. Nie ma więc obaw, że nagle, w wyniku braku dostępu do słońca, przestaną działać. Co więcej, to właśnie one stanowią najlepszy sposób na poprawienie bezpieczeństwa energetycznego wielu krajów, w tym Polski, poprzez zmniejszenie uzależnienia od paliw kopalnych, których potencjał jest ograniczony.

Warto również dodać, że farmy fotowoltaiczne są niezwykle elastyczne – można budować je na różnych powierzchniach i integrować z szeroką gamą środowisk. Co więcej, można skalować ich wielkość – również w górę, w zależności od zapotrzebowania energetycznego danego obszaru. Nie bez znaczenia jest też fakt, że moduły fotowoltaiczne, z których tworzone są farmy, posiadają bardzo wysoką odporność na rozmaite uszkodzenia i czynniki atmosferyczne, dlatego pozostają sprawne i bezawaryjne na przestrzeni wielu dziesięcioleci.

W farmę fotowoltaiczną może zainwestować niemal każdy – nie trzeba budować jej samodzielnie od podstaw, ale np. wykupić w niej udziały i tym samym czerpać zyski ze sprzedaży prądu. Jest to więc nie tylko sposób na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę przyrody, ale również zarobek, na który coraz częściej decydują się nie tylko właściciele dużych firm, ale również osoby prywatne.

Chcesz zainwestować w farmę fotowoltaiczną? W Elektromasters pomagamy zrealizować ten cel. Znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie i zapewnimy wsparcie we wszelkich formalnościach. Dzięki temu nie tylko przyczynisz się do rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, ale również zyskasz przychód pasywny, który pozwoli Ci czerpać duże zyski na przestrzeni wielu lat.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się z naszym specjalistą, który odpowie na wszystkie Twoje pytania!

Źródła danych:

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/109001/energia-z-wiatru-i-pv-zaspokoila-110-globalnego-zapotrzebowania-01

https://wysokienapiecie.pl/73113-moc-fotowoltaiki-w-polsce/

https://klimat.rp.pl/odnawialne-zrodla-energii/art37129991-w-polsce-ruszyla-najwieksza-farma-fotowoltaiczna-w-europie-srodkowo-wschodniej