Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?

Czy fotowoltaika jest szkodliwa dla zdrowia

Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?

Rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych wywoływać może wątpliwości co do tego, jakie jest oddziaływanie fotowoltaiczne na zdrowie ludzkie. Za takimi pytaniami, poddającymi w wątpliwość zasadność posiadania tego rodzaju instalacji, stać może nieufność wobec nowoczesnych rozwiązań, nierzadko teorie spiskowe, jednak najczęściej jest to brak wiedzy oraz lęk o zdrowie najbliższych, co jest zupełnie zrozumiałe. Dlatego też, zamiast słuchać niesprawdzonych historii, warto zapoznać się bardziej szczegółowo z tym, co mówią specjaliści. Zatem czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia? Tak! Ale po kolei.

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia? Mity i fakty

Niezależnie od intencji, szereg ludzi obawia się wpływu fotowoltaiki na zdrowie. W trakcie kilku ostatnich lat rozwoju oferty narosło sporo mitów, z którymi warto w tym miejscu się rozprawić.

Czy fotowoltaika jest szkodliwa dla zdrowia

Mit #1

Panele fotowoltaiczne wytwarzają rzekomo szkodliwe pole magnetyczne. Zdaniem zwolenników takiego poglądu, ludzie mogą przez to cierpieć na zawroty głowy, złe samopoczucie, nudności, zaburzenia snu, widzenia, a nawet mocne bóle głowy.

Fakt #1

Panele w istocie generują pole magnetyczne, ale zgodnie ze badaniami jest to tzw. promieniowanie niejonizujące, czyli takie, które nie wywołuje uszkodzeń komórkowych i nie wpływa negatywnie na środowisko. Warto podkreślić, że wszystkie urządzenia elektryczne wytwarzają pole elektromagnetyczne, od Wi-Fi, przez telefon komórkowy, po telewizor a nawet golarkę i suszarkę do włosów, a ilość tego promieniowania nie wpływa negatywnie na organizm człowieka. Fotowoltaika nie emituje też nadmiernego tzw. hałasu elektromagnetycznego.

Mit #2

Fotowoltaika negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Główny zarzut wiąże się z koniecznością wyprodukowania samych paneli, a ponadto sama utylizacja przyszłych elektrośmieci może mieć zły wpływ na przyrodę.

Fakt #2

Owszem, produkcja paneli fotowoltaicznych wiąże się wytwarzaniem śladu węglowego, ale są to wartości zdecydowanie mniejsze, niż produkcja energii z tradycyjnych źródeł, zwłaszcza paliw kopalnych. 1 kWh energii pozyskiwanej z węgla to „koszt” ok. 1000 g dwutlenku węgla, a w przypadku fotowoltaiki jest to zaledwie 50 g! Co więcej, produkty, z których produkuje się panele, czyli np. szkło i krzem są pochodzenia naturalnego, a ich utylizacja po kilkudziesięciu latach użytkowania podlega rygorystycznym wymogom, które ciążą na producentach, co gwarantuje nam bezpieczeństwo użytkowania.

Mit #3

Fotowoltaika to ryzyko pożaru, rażenia prądem i uderzenia piorunami!

Fakt #3

Zgadza się, ale tylko i wyłącznie w przypadku niewłaściwie wykonanego montażu i wątpliwej jakości materiałów, okablowań i izolacji. Potencjalne zapłony są wynikiem głównie uszkodzeń w trakcie instalacji, rażenia prądem w przypadku braku zabezpieczeń zwarciowych i przepięciowych, a „ściąganie” wyładowań atmosferycznych brakiem instalacji odgromowych. Dlatego też bezwzględnie zaleca się korzystanie z usług firm fotowoltaicznych o dużym doświadczeniu i ugruntowanej pozycji na rynku.

Czy fotowoltaika jest zdrowa? Tak, ponieważ…

Fakt #4

Energia elektryczna pozyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych z odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne, to czysta ekologia. Zastąpienie nią całych elektrowni oraz tradycyjnych pieców, w których często spalane są niebezpieczne substancje wytwarzające rakotwórcze pyły, czego efektem jest powstanie smogu, to najprostsza droga do zdrowia nas samych oraz naszych dzieci!

Fakt #5(z przymrużeniem oka)

Fotowoltaika to znacznie niższe rachunki za energię elektryczną. Można także uniezależnić się od sieci energetycznej, montując własne magazyny energii. A przecież każdy się ucieszy, jeśli może zaoszczędzić, przeznaczając te środki dla poprawy komfortu życia całej rodziny!