Czy panele fotowoltaiczne działają w nocy?
Panele fotowoltaiczne są nowoczesnym sposobem pozyskiwania energii bez szkód dla środowiska. Aby taka instalacja funkcjonowała prawidłowo i była wydajna, konieczne jest zapewnienie jej dostępu do światła dziennego. Z tego powodu pojawia się pytanie – czy panel fotowoltaiczny działa w nocy? Jeśli tak, to na czym dokładnie to polega?
Panele fotowoltaiczne w nocy
Wśród osób interesujących się nowoczesnymi sposobami pozyskiwania energii często pojawia się pytanie – czy panele fotowoltaiczne działają w nocy? Aby udzielić odpowiedzi, trzeba zastanowić się nad sposobem wytwarzania prądu w dzień. Jest on bowiem pozyskiwany nie z samych promieni słonecznych, a fotonów zawartych w świetle dziennym. Oznacza to, że panele będą produkować energię nawet wtedy, gdy znajdą się w cieniu, ale wówczas staną się mniej wydajne.
To właśnie z tego powodu panele powinny być montowane w miejscach słonecznych, niezacienionych przez inne budynki czy drzewa. Wówczas mogą one wytwarzać maksymalną ilość energii. Najwięcej prądu produkuje się w trakcie słonecznych dni, ale przy gorszej pogodzie w instalacji również zachodzą procesy. Wówczas jednak ich wydajność zmniejsza się nawet o kilkadziesiąt procent.
Czy panel fotowoltaiczny działa w nocy?
Instalacja potrzebuje do funkcjonowania światła dziennego. Z tego powodu może ona wytwarzać energię nawet wtedy, gdy znajdzie się w cieniu lub na niebie pojawią się gęste chmury. Nocą jednak nie występują fotony niezbędne do wytwarzania energii. Instalacja nie pozostaje jednak bezużyteczna. W tym czasie można wykorzystywać energię zgromadzoną w ciągu dnia, szczególnie w sytuacji, gdy do systemu są podłączone akumulatory. Wszystko zależy od typu zamontowanej instalacji i ilości prądu, który został wyprodukowany i niewykorzystany w trakcie słonecznych dni.
Pozyskiwanie energii po zmroku
Skoro wiesz już, czy fotowoltaika działa w nocy, warto zastanowić się nad dostępnymi sposobami pozyskiwania energii. Po zmroku system nie jest w stanie wytwarzać prądu, jednak użytkownicy w dalszym ciągu mogą korzystać z nadwyżki oddanej do sieci lub akumulatorów. W pierwszym przypadku mowa o systemie on-grid, który pozwala na oddanie wyprodukowanej i niezużytej energii z potrąceniem około 20%. Wówczas nie trzeba montować specjalnych akumulatorów. Nocą można zatem z powodzeniem korzystać z bezpłatnego prądu zgromadzonego w ciągu dnia. Domownicy nie pozostaną więc bez dostępu do energii po zmroku.
Drugim rozwiązaniem jest system off-grid. Panele fotowoltaiczne w nocy nie są aktywne, jednak energia gromadzi się w akumulatorach. Użytkownicy mogą korzystać z takiej nadwyżki bez potrącania 20% na rzecz sieci. Jeśli jednak zebrany prąd się skończy, nie będzie możliwości pobrania go z zewnątrz. Jest to zatem opcja najchętniej wybierana przez właścicieli budynków, które leżą w dużej odległości od najbliższych sieci energetycznych lub na danym terenie często dochodzi do awarii związanych z dostępem do elektryczności.
Istnieje także system hybrydowy, który pozwala na pobieranie energii zarówno z sieci, jak i akumulatorów. Zapewnia on bezpieczeństwo w nocy i gwarantuje, że nie zabraknie Ci prądu niezbędnego do wykonywania różnych czynności. Jednocześnie pozwala na częściowe uniezależnienie się od standardowej sieci, gromadząc sporą część energii w prywatnych akumulatorach. Decydując się na konkretny system, trzeba zatem sprawdzić, czy zastosowana liczba paneli będzie wystarczająco wydajna, by zapewnić Ci odpowiednią ilość prądu nocą i w trakcie mało słonecznych miesięcy.
Przeczytaj także: czy fotowoltaika działa zimą.