Czy warto kupić samochód elektryczny?

Czy warto kupić samochód elektryczny

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Samochody elektryczne pojawiają się na rynku już od jakiegoś czasu. Są one odpowiedzią na rosnące zanieczyszczenie powietrza. Mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Czy korzystanie z takich aut rzeczywiście się opłaca i kiedy warto zdecydować się na samochód elektryczny?

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto kupić samochód elektryczny. Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od potrzeb i możliwości finansowych danego użytkownika. Takie auto jest ogromnym wydatkiem na samym początku, jednak z czasem może ono okazać się opłacalne. Kluczowe jest jednak to, gdzie i jak ładujesz swój samochód.

Pojazdy elektryczne można ładować na parkingach miejskich czy w centrach handlowych. Istnieją również ładowarki instalowane w domach, które da się podłączyć do instalacji fotowoltaicznej. Wówczas prąd uzyskuje się praktycznie za darmo, a więc zakup samochodu elektrycznego staje się niezwykle opłacalne w stosunku do kosztów eksploatacji standardowego auta.

To, czy opłaca się kupić samochód elektryczny, zależy od kilku kwestii. Jeśli masz już w domu system fotowoltaiczny, inwestycja w auto oraz ładowarkę domową będzie strzałem w dziesiątkę i zwróci się w ciągu najbliższych lat. W sytuacji, gdy planujesz kupić pojazd zasilany prądem, ale korzystasz z energii z sieci, koszt okaże się wyższy. Trzeba również pamiętać o tym, że ładowarki stworzone z myślą o takich samochodach muszą cechować się odpowiednim napięciem.

Czy warto kupić samochód elektryczny

Wady i zalety zakupu samochodu elektrycznego

Mówiąc o samochodach elektrycznych, zwykle porusza się kwestie związane z finansami. Trzeba pamiętać, że takie pojazdy mają również inne wady i zalety. Zaczynając od negatywów, warto wspomnieć, że auta tego typu cechują się dość ograniczonym zasięgiem i długim czasem ładowania – tutaj duże znaczenie ma rodzaj zastosowanej ładowarki do samochodu elektrycznego. Jest to zatem dobre rozwiązanie głównie w przypadku osób, które poruszają się tylko po mieście i nie pokonują samochodem bardzo dalekich tras. Trzeba również pamiętać, że baterie w konstrukcji takich pojazdów są ciężkie, co wpływa na osiągi auta.

Nie można również zapominać o zaletach. Zakup samochodu elektrycznego jest świetną opcją dla osób, którym zależy na ekonomicznej jeździe. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną jest to rozwiązanie zupełnie nieszkodliwe dla środowiska. Auta tego typu nie emitują spalin, są dynamiczne oraz poruszają się niezwykle cicho. Samochody elektryczne produkuje się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, dlatego gwarantują wysoki komfort użytkowania. Ładowarki pojawiają się obecnie w coraz większej liczbie miejsc publicznych, dlatego korzystanie z takich pojazdów staje się łatwiejsze.

Czy opłaca się kupić samochód elektryczny?

Samochody elektryczne są dość nowym rozwiązaniem, które stale jest udoskonalane. Oferują one wiele korzyści, w tym także ogromny komfort użytkowania, ale wymagają stworzenia odpowiednich warunków do ładowania. Bez wątpienia są one świetnym wyborem w przypadku osób, które jeżdżą autem głównie po dużych miastach. Często takie pojazdy mogą poruszać się specjalnie wydzielonymi pasami czy wjeżdżać do stref, gdzie klasyczne samochody z silnikami spalinowymi nie mają wstępu.

Przed zdecydowaniem się na zakupienie samochodu elektrycznego warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw. Na ostateczną decyzję ma wpływ tak wiele czynników, że nie można podjąć jej od razu. Bez wątpienia da się jednak stwierdzić, że auta zasilane energią inną niż klasyczne paliwa są przyszłością, a z roku na rok ich popularność rośnie.

Na naszym blogu przeczytasz także, ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego.