Ekologiczne ogrzewanie domu – pompa ciepła czy kotłownia na biomasę?

Ekologiczne ogrzewanie domu – pompa ciepła czy kotłownia na biomasę?

Jeżeli chcesz skorzystać z odnawialnych źródeł energii i znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu, masz dwie opcje. Możesz zainwestować w pompę ciepła albo kocioł na biomasę. Oba rozwiązania niosą liczne korzyści, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej i sprawdzić, które okaże się bardziej opłacalne.

Pompa ciepłą i kotłownia na biomasę – jakie korzyści zapewniają?

Zacznijmy od pomp ciepła. Są to urządzenia grzewcze, które do produkcji ciepła wykorzystują odnawialne źródła energii znajdujące się w ziemi, wodzie oraz powietrzu. Dzięki nim możesz znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a także zyskać rozwiązania niezawodne i bezobsługowe na przestrzeni nawet kilkudziesięciu lat.

Z kolei kotły na biomasę, jak sama nazwa wskazuje, do produkcji ciepła wykorzystują biomasę, czyli resztki roślinne i zwierzęce, pozyskiwane np. w produkcji rolnej czy leśnej. Są tańsze od pomp ciepła i choć nie zapewniają tak wysokiej wydajności, również pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie, sprzyjając środowisku naturalnemu. Są nieco bardziej wymagające pod względem obsługi.

Które rozwiązanie wybrać?

Zarówno pompa ciepła, jak i kotłownia na biomasę może okazać się świetnym rozwiązaniem. Wybór konkretnego urządzenia zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, celów oraz możliwości finansowych.

Pompę ciepła wybierz, jeżeli:

  • chcesz zyskać najbardziej wydajne rozwiązanie do ogrzewania lub chłodzenia domu, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej;
  • posiadasz fotowoltaikę, dzięki której będziesz mógł zasilać pompę ciepła w energię bez ponoszenia dodatkowych kosztów;
  • potrzebujesz urządzenia bezobsługowego, które działa niezawodnie na przestrzeni nawet kilkudziesięciu lat;
  • zależy Ci na stosowaniu najbardziej ekologicznych rozwiązań, które są w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego oraz człowieka.

Kocioł na biomasę wybierz, jeżeli:

  • nie posiadasz dużego budżetu – jest to rozwiązanie tańsze od pompy ciepła;
  • posiadasz instalację C.O., która została zaprojektowana pod kątem współpracy z kotłem;
  • masz dostęp do taniej biomasy, dzięki czemu ogrzewanie domu kotłem stanie się niezwykle opłacalne.

Pamiętaj! Choć pompy ciepła są droższe od kotłowni na biomasę, ich zakup możesz częściowo sfinansować dotacją. Pomożemy Ci w uzyskaniu dofinansowania, dzięki któremu zakup nowoczesnego urządzenia stanie się jak najbardziej realny i pozwoli Ci w stu procentach wykorzystać potencjał tkwiący w odnawialnych źródłach energii.