Falownik w instalacji fotowoltaicznej – do czego służy?

Falownik do fotowoltaiki

Falownik w instalacji fotowoltaicznej – do czego służy?

Instalacje fotowoltaiczne mają ogromny potencjał. Za pomocą wykorzystanej w nich technologii jesteśmy w stanie zamieniać energię słoneczną na prąd stały. Często kojarzymy je ze specjalistycznymi panelami montowanymi na dachach, gruntach, czy elewacjach. Niemniej jednak jest to tylko część całego układu, którego sercem jest falownik do fotowoltaiki. Jego prawidłowy dobór decyduje o wydajności i prawidłowym działaniu całego systemu, dlatego warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

Co to jest falownik i do czego jest potrzebny w instalacji fotowoltaicznej?

Falownik do paneli fotowoltaicznych to urządzenie, które przekształca prąd stały w prąd zmienny o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz. Same moduły fotowoltaiczne nie są w stanie tego dokonać. Ich rola polega jedynie na zamianie promieniowania słonecznego w prąd stały, który aby mógł trafić do gniazdek, musi zostać zamieniony na prąd zmienny. Dzieje się tak dlatego, że energia jaka znajduje się w sieci musi spełniać wysokie wymagania jakościowe.

Falownik do fotowoltaiki - co to jest

Jak działa falownik? Rodzaje falowników

Falownik, zwany też inwerterem lub przetwornicą, składa się z kilku elementów. Oprócz systemu przetwarzającego napięcie ze stałego na zmienne, wyróżnić można układ wejściowy, sterujący i zabezpieczający. Decydując się na konkretny typ i model warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę urządzenia, ale przede wszystkim na kwestie związane ze sprawnością i szybkością działania, stopniem ochrony, czy chociażby zakresem temperatur pracy.

Falowniki można podzielić według kilku podstawowych kryteriów oraz parametrów:

  • Falowniki z transformatorem – oddzielają stronę prądu stałego od strony prądu zmiennego sieci. Dzielą się na inwertery z transformatorem LF (niskiej częstotliwości) oraz inwertery fotowoltaiczne z transformatorem HF (wysokiej częstotliwości). Ten typ falowników stosuje się zazwyczaj tylko w urządzeniach o dużej mocy. Rzadko kiedy możemy spotkać je w standardowych, domowych systemach fotowoltaicznych.
  • Falowniki bez transformatora – to powszechnie stosowane inwertery. Jak sama nazwa wskazuje, falowniki te nie posiadają transformatora, a co za tym idzie ich waga jest o wiele mniejsza. Ponadto, mają szeroki zakres napięciowy działania i są zdecydowanie tańsze od inwerterów z transformatorem.
  • Falowniki wyspowe – to inwertery, które magazynują nadmiar pozyskiwanej energii w skonfigurowanym systemie akumulatorów. Nie posiadają one możliwości oddawania do sieci nadwyżki wyprodukowanego prądu. Z tego względu stosuje się je zazwyczaj tylko w domkach letniskowych itp.
  • Falowniki sieciowe – posiadają zdolność nawiązywania połączenia z siecią energetyczną i przekazują tam nadwyżki produkowanej energii. Inwertery te nie umożliwiają ładowania akumulatorów, ale dostosowują napięcie instalacji fotowoltaicznej do napięcia sieciowego.

Falownik trójfazowy do paneli fotowoltaicznych – co to jest i kiedy jest potrzebny?

Wybierając inwerter możliwy jest również wybór pomiędzy falownikiem jednofazowym (230V) i trójfazowym (400V). Ten drugi model znajdziemy w instalacjach, których moc przekracza 3,68 kW z uwagi na wymogi Operatorów Sieci Dystrybucyjnych. Falowniki trójfazowe przyłączone są do trzech faz, na które równomiernie wprowadza energię, co ma lepszy wpływ na sieć elektroenergetyczną. Należy jednak wiedzieć, że tego typu inwertery również kontrolują wszystkie fazy jednocześnie. Jeśli na którejkolwiek z nich pojawi się jakieś zaburzenie – przestanie działać. Falownik jednofazowy związany jest tylko z jedną fazą więc można wybrać tę najbardziej stabilną.

Falownik do fotowoltaiki w instalacji