Farma fotowoltaiczna a środowisko – czy jest to rozwiązanie przyjazne dla natury?

Farma fotowoltaiczna a środowisko – czy jest to rozwiązanie przyjazne dla natury?

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych stało się dzisiaj bardzo powszechne – zarówno wśród osób prywatnych, jak też firm. Rośnie także liczba farm fotowoltaicznych, które należą do bezpiecznych i opłacalnych inwestycji, umożliwiając produkcję energii na masową skalę. Czy tak wytwarzany prąd ma wpływ na środowisko naturalne? I czy korzystanie z paneli słonecznych jest ekologiczne? Sprawdźmy!

Czy farmy fotowoltaiczne są szkodliwe dla środowiska?

Wiele mówi się o tym, jak zastosowanie paliw kopalnych zmienia środowisko przyrodnicze. Mają one negatywny wpływ na powietrze, jakim oddychamy, oraz kondycję natury i zwierząt. Jak w porównaniu z nimi wypadają panele słoneczne montowane na farmie?

Okazuje się, że w żadnym stopniu nie degradują one środowiska, ponieważ nie emitują do atmosfery jakichkolwiek szkodliwych substancji i tym samym nie przyczyniają się do zmiany klimatu. Nie emitują również ścieków, które mogłyby negatywnie wpływać np. na grunty orne, a także nie wytwarzają nadmiernego hałasu, dzięki czemu są uznawane za rozwiązania ekologiczne. Warto również zauważyć, że w Polsce istnieją różnego rodzaju regulacje dotyczące budowy farm fotowoltaicznych. Muszą być one zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego i zostać umiejscowione na odpowiednich obszarach – nieużytkach rolnych, w odległości minimum 200 metrów od siedlisk ludzkich. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne nie wpływają negatywnie na środowisko, mieszkańców czy krajobraz.

Panele fotowoltaiczne a zdrowie człowieka

Inwestując w farmę fotowoltaiczną, nie musisz obawiać się zanieczyszczeń powietrza. Jak wspomnieliśmy wcześniej, taka elektrownia – w przeciwieństwie np. do węglowej – nie produkuje szkodliwych, w tym rakotwórczych substancji i pozostaje bezemisyjna. Co więcej, sama produkcja paneli pozostawia z roku na rok coraz mniejszy ślad węglowy, co także ma pozytywny wpływ na otaczające środowisko.

Wniosek? Fotowoltaika nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka czy zwierząt, dlatego zaliczana jest do rozwiązań przyszłości, które mają istotne znaczenie w kontekście ochrony środowiska. Potwierdzają to badania!

Farmy fotowoltaiczne zapewniają bezpieczną produkcję energii elektrycznej

Brak oddziaływania na naturę czy zdrowie to nie wszystko. Farma fotowoltaiczna jest także bezpieczna w eksploatacji. Przede wszystkim elektrownie tego typu nie wytwarzają dużego promieniowania elektromagnetycznego i posiadają specjalne zabezpieczenia zwarciowe, dzięki czemu są projektowane w taki sposób, by nie raziły prądem. W skład farm wchodzą urządzenia, które mogą pracować nawet w czasie deszczu – również wtedy pozostają bezpieczne w zakresie użytkowania.

To jednak nie wszystko. W przypadku instalacji fotowoltaicznych pojawia się mit, jakoby przyciągały one pioruny. W praktyce ryzyko ich uderzeń są tak samo niskie, jak w każdy inny budynek. Niemniej inwestorzy powinni stosować się do wszelkich wymogów bezpieczeństwa i stosować w miejscu montażu takich farm instalacje odgromowe. Należy również zwrócić uwagę na stosowane materiały oraz korzystać z usług wykwalifikowanych monterów, by inwestycja była nie tylko opłacalna, ale również, by farma działała sprawnie i bezpiecznie na przestrzeni wielu lat.

Inne korzyści płynące z produkcji energii elektrycznej przez farmy fotowoltaiczne

Wiesz już, że farma fotowoltaiczna przyczynia się do ograniczenia szkodliwych substancji w atmosferze. Jednak jej ekologiczna praca to nie wszystko. Panele fotowoltaiczne to wiele innych korzyści, w tym:

  • uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii, a co za tym idzie zyskanie sporych oszczędności (jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy ceny prądu są regularnie podnoszone);
  • wieloletnia, bezawaryjna praca i wysoka sprawność – niezależnie od warunków zewnętrznych czy rodzaju zamontowanej instalacji;
  • możliwość dopasowania mocy paneli lub farmy w zależności od indywidualnych potrzeb oraz montowania ich w dowolnych miejscach;
  • bezobsługowość i brak konieczności konserwacji paneli – tym zajmą się specjaliści, np. z firmy Elektromasters;
  • możliwość skorzystania z licznych dofinansowań, które obniżą wartość inwestycji i pozwolą zrealizować marzenia o własnej instalacji PV lub elektrowni słonecznej.

Wszystko to sprawia, że fotowoltaika dla firm i fotowoltaika dla domu jest przyszłością i warto w nią inwestować – niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem prywatnym, czy biznesowym.

Podsumowanie

Instalacje fotowoltaiczne przyczyniają się do zmniejszenia ilości toksycznych substancji w atmosferze, a ich wpływ na otaczające nas środowisko jest bardzo dobry. Niezależnie od tego, czy montowane są na ziemi, czy dachach, rozwiązują problem ze śladem węglowym pozostawianym w powietrzu i nie zagrażają zdrowiu ludzi czy zwierząt.

Jeżeli decydujesz się na inwestycję w farmy albo mniejsze instalacje PV, zapoznaj się z naszą ofertą. Zaoferujemy Ci wydajne i dopasowane do Twoich potrzeb rozwiązanie, które nie emituje szkodliwych substancji i pozwala produkować bardzo duże ilości energii z promieniowania słonecznego!