Fotowoltaika a ciepłownictwo – możliwości współpracy

Fotowoltaika a ciepłownictwo – możliwości współpracy

Ciepłownictwo to dział energetyki zajmujący się wytwarzaniem, przesyłaniem i wykorzystywaniem ciepła. Jak się okazuje, dziedzina ta coraz częściej wykorzystuje odnawialne źródła energii, takie jak fotowoltaika. W efekcie ogrzewanie budynków może być nie tylko o wiele tańsze, ale również przyjazne dla środowiska naturalnego. Na czym może polegać współpraca między  ciepłownictwem a fotowoltaiką?

Sieci ciepłownicze coraz częściej sięgają po fotowoltaikę

Coraz częściej słyszymy o tym, że sieci ciepłownicze oraz zakłady energetyki cieplnej sięgają po fotowoltaikę. Inwestują w systemu fotowoltaiczne, a nawet budują duże farmy, dzięki którym możliwe jest wykorzystanie produkowanej przez instalacje PV energii elektrycznej do produkcji ciepła dostarczanego np. mieszkańcom miast.

Są to projekty innowacyjne, które niosą bardzo wiele korzyści – zarówno odbiorcom, jak i środowisku naturalnemu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że produkcja energii przy użyciu paneli fotowoltaicznych jest o wiele tańsza niż przy wykorzystaniu tradycyjnych paliw, a do tego nie szkodzi przyrodzie oraz człowiekowi. Wzrost popularności instalacji PV, a także coraz bardziej zaawansowane rozwiązania w tej dziedzinie z całą pewnością sprawią, że współpraca między ciepłownictwem a fotowoltaiką będzie rozwijana w kolejnych latach.

Fotowoltaika i pompy ciepła, czyli zgrany duet

Wykorzystanie fotowoltaiki do produkcji ciepła może jednak mieć miejsce nie tylko na dużą skalę. Z takiej możliwości coraz chętniej korzystają także prywatni inwestorzy, którzy chcą dzięki temu efektywnie ogrzać swój dom. Kluczem do sukcesu okazują się w tym przypadku pompy ciepła, które do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej wykorzystują energię z wody, powietrza oraz gleby. Aby działały, potrzebna jest jednak energia elektryczną, którą mogą dostarczyć panele fotowoltaiczne.

Takie połączenie jest niezwykle efektywne i prowadzi z jednej strony do sporych oszczędności oraz niezależności energetycznej, a z drugiej do zaspokojenia potrzeb użytkowników – nie tylko tych związanych z zasileniem urządzeń w energię, ale również ogrzaniem budynku czy ciepłej wody użytkowej. Ogromna liczba dostępnych na rynku pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej sprawia, że każdy inwestor może wybrać odpowiednie rozwiązanie – dopasowane zarówno do jego potrzeb, jak i możliwości finansowych.

Chcesz wiedzieć więcej albo pragniesz wykorzystać potencjał, jaki tkwi w połączeniu pomp ciepła z fotowoltaiką? Zapraszamy do kontaktu z Elektro Masters!