Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce?

Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce

Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce?

Zastanawiasz się, ile jest aut elektrycznych w Polsce? Samochody zasilane energią elektryczną cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z jednej strony z ich walorów technicznych – niskiej awaryjności i cichej pracy, a z drugiej – z przywilejów, którymi cieszą się kierowcy „elektryków”. Mogą oni między innymi wjeżdżać do stref, które są niedostępne dla aut zasilanych tradycyjnymi paliwami. Warto zatem sprawdzić ile samochodów elektrycznych jest w Polsce obecnie.

Samochody elektryczne w Polsce a hybrydy – czy to to samo?

Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym dokładnie są samochody elektryczne w Polsce i na świecie i czy auta hybrydowe również należą do tej grupy pojazdów. Często pojęcia „elektryka” i hybrydy są używane zamiennie, dlatego należy poznać charakterystykę poszczególnych typów i umieć je rozróżniać.

Wśród samochodów elektrycznych w Polsce można wskazać:

  • BEV – czyli pojazdy całkowicie elektryczne,
  • PHEV – czyli hybrydy typu plug-in,
  • HEV – czyli hybrydy.

Pojazdy całkowicie elektryczne nie mają silnika spalinowego, czyli są zależne tylko i wyłącznie od zasilania z sieci. Ładuje się je za pomocą zewnętrznego źródła prądu, podobnie jak laptop czy smartfon. Są najbardziej ekologiczne, jednak sprawdzają się głównie podczas jazdy na krótkich dystansach.

Hybrydy typu plug-in to pojazdy częściowo spalinowe, a częściowo elektryczne, przy czym napęd elektryczny wspomaga pracę silnika zasilanego paliwem płynnym. Hybrydy typu HEV to z kolei auta, w których napęd elektryczny wspomaga silnik spalinowy, który odgrywa główną rolę.

Jeśli znasz już różnicę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – ile samochodów elektrycznych w Polsce jest wykorzystywanych na co dzień przez kierowców?

Samochodu elektryczne w Polsce - aktualne dane

Ile jest samochodów elektrycznych w Polsce – aktualne dane

Popularność samochodów elektrycznych w Polsce stale rośnie. Można dostrzec to między innymi na podstawie danych z lutego 2021. Tylko w ciągu jednego miesiąca na drogach pojawiło się 1000 nowych „elektryków”. Zatem ile jest aut elektrycznych w Polsce ogółem? Według wspomnianych danych w naszym kraju jeździ już ponad 22 tysiące aut elektrycznych, w tym niemal 12 tysięcy to hybrydy typu plug-in.

Warto przyjrzeć się także temu, ile jest samochodów elektrycznych w Polsce z podziałem na konkretne marki. Do pięciu najpopularniejszych modeli należą:

  • Nissan Leaf,
  • BMW i3,
  • Renault Zoe,
  • Skoda Citigo,
  • Tesla Model S.

Widać więc, że wśród najpopularniejszych typów pojazdów znajdują się modele w różnym standardzie cenowym i o zróżnicowanych typach nadwozia.

Samochody elektryczne w Polsce – z czego wynika ich popularność?

Rozważając to, ile samochodów elektrycznych w Polsce jest kupowanych przez klientów, nie można pominąć przyjrzenia się przyczynom ich popularności. Dlaczego kierowcy wybierają „elektryki”? Robią to z kilku powodów. Przede wszystkim są to samochody zaawansowane technologicznie i bardzo wygodne w użytkowaniu. Charakteryzują się cichą pracą oraz niską awaryjnością. Istotną zaletą jest też podwyższona wydajność takich aut. Ich osiągi mogą być wyższe niż pojazdów zasilanych benzyną lub olejem napędowym.

Nie bez znaczenia jest także ekologia. Z jednej strony samochody elektryczne w Polsce są kupowane przez osoby, którym nie jest obca troska o stan środowiska naturalnego. Z drugiej strony taki wybór przekłada się na wymierne korzyści – kierowcy „elektryków” cieszą się dodatkowymi przywilejami. Mogą na przykład wjeżdżać do stref niedostępnych dla tradycyjnych pojazdów oraz wykorzystywać tak zwane buspasy, dzięki czemu w wielu przypadkach unikają dyskomfortu związanego ze staniem w korkach.

Warto pamiętać, że dane dotyczące tego, ile jest samochodów elektrycznych w Polsce, zmieniają się bardzo dynamicznie. Jeśli jesteś zainteresowany tym zagadnieniem, monitoruj przyrost aut elektrycznych na bieżąco.

Przeczytaj także ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego i gdzie można to zrobić.